پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۶-۳۰

هشدار وقوع سیلاب در ۱۳ استان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع سیلاب، آب‌گرفتگی معابر و برخورد صاعقه در ۱۳ استان از خیزش گردوخاک در ۵ استان کشور خبر داد.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق شمال و شرق هرمزگان، جنوب کرمان، شمال و غرب فارس، ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان، بخش‌هایی از کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بخش‌هایی از اصفهان و پنجشنبه در شرق هرمزگان، شمال فارس،‌ شرق کهگیلویه و بویراحمد و بخش‌هایی از اصفهان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب افزایش ابر، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با گذر امواج تراز میانی جو، امروز و با شدت بیشتر فردا در برخی مناطق آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل،‌ شمال ایلام، کردستان، زنجان،‌کرمانشاه و ارتفاعات البرز مرکزی و البرز غربی رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

روز جمعه در برخی مناطق شمال غرب و شنبه هفته آینده در برخی مناطق گیلان و شمال غرب کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه هفته آینده نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق شمال غرب کشور بارش روی می‌دهد.

توصیف سامانه اول: رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت گاهی گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۰: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، شمال ایلام، جنوب و غرب اصفهان، شرق چهارمحال و بختیاری، شرق کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی فارس، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان و ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال اردبیل، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، زنجان، قزوین، مرکزی، همدان، غرب و جنوب اصفهان، ارتفاعات البرز، ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان، جنوب و غرب کرمان و شرق و شمال فارس.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر، احتمال آسیب به سازه‌های موقت.

توصیه: احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها و عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیف سامانه دوم: خیزش و نفوذ گردوخاک

زمان شروع: اواخر وقت چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

نوع مخاطره: وزش باد، گردوخاک و انتقال گردوخاک

منطقه اثر: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، غرب و شمال کرمانشاه.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک، احتمال کاهش کیفیت هوا و دید افقی، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تأسیسات حساس به گردوغبار.

توصیه: پرهیز از ترددهای غیر ضروری در فضای باز بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد آسیب پذیر با بیماریهای تنفسی، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.