پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۹-۱۲

ثبت ۹ زلزله در استان هرمزگان/قصرشیرین با زلزله ۳.۸ لرزید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

در هفته گذشته، در بند خمیر استان هرمزگان ۷ زمین‌لرزه به ثبت رسید و در بزرگترین رخداد لرزه‌ای، کنگ این استان با زلزله ای به بزرگای ۴.۴ لرزید. همچنین قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ را تجربه کرد.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایسنا، در هفته گذشته بندرخمیر استان هرمزگان با زمین‌لرزه‌هایی به بزرگای ۳.۴، ۲.۹، ۴.۲، ۳.۶، ۳.۲ در عمق ۹ کیلومتری، ۲.۷ و ۲.۸ لرزید ضمن آنکه کنگ این استان نیز زلزله‌هایی به بزرگای ۴.۴ و ۳ را تجربه کرد.

“زاگرس” یکی از جوان‌ترین و جنباترین پهنه‌های برخوردی قاره‌ای در زمین است، که در اثر تصادم قاره‌ای- قاره‌ای بین صفحه عربستان و خرده‌قاره ایران مرکزی به وجود آمده است و استان هرمزگان نیز از لحاظ لرزه زمین‌ساختی در دو ایالت مکران در شرق استان و زاگرس در غرب این استان قرار گرفته است و در نتیجه استان هرمزگان از لحاظ لرزه زمین‌ساخت تحت تاثیر دو نوع رفتار لرزه‌ای متفاوت در شرق و غرب استان قرار دارد.

نزدیکترین گسل به رومرکز کانون زمین لرزه شاخه‌های جنوبی گسل پیش ژرفای زاگرس (ZFF ) و گسل پیشانی کوهستان زاگرس (MFF ) است.

در هفته گذشته،همنین قصرشیرین استان کرمانشاه با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ و سرخه استان سمنان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ لرزیدند.

جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۵ آذر

در راور استان کرمان زلزله ۲.۷، در فیض آباد استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵، در منطقه علی‌آباد استان گلستان زلزله ۲.۸ و در بسطام استان سمنان زلزله ۲.۵ رخ داد.

یکشنبه ۶ آذر

در سرخه استان سمنان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۹ کیلومتری به ثبت رسید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۷۳ کیلومتری سرخه، ۸۰ کیلومتری آرادان و ۸۷ کیلومتری سمنان این استان گزارش شد.

خانه زنیان استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۶ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۶ کیلومتری خانه زنیان، ۲۷ کیلومتری نودان و ۳۷ کیلومتری قائمیه این استان بوده است.

در راور استان کرمان زلزله ۲.۹، در حسن آباد استان تهران زلزله ۲.۹ و در عجب شیر استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۷ ریشتری رخ داد.

دوشنبه ۷ آذر

قصرشیرین استان کرمانشاه در این روز، زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۱۱ کیلومتری قصر شیرین و ۲۹ کیلومتری سرپل استان کرمانشاه و ۱۷ کیلومتری خانقین عراق بوده است.

ارزوئیه استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۹ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در۳۱  کیلومتری ارزوئیه، ۶۰ کیلومتری بافت و ۶۴ کیلومتری بزنجان این استان گزارش شد.

بندرخمیر استان هرمزگان نیز با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲۶ کیلومتری بندر خمیر، ۳۷ کیلومتری لافت و ۵۲ کیلومتری کنگ این استان بوده است.

بلوک استان کرمان زلزله ۲.۵، خانه زنیان استان کرمان زلزله‌های ۲.۶ و ۲.۹ و نودان استان فارس زلزله ۲.۹ را تجربه کردند.

سه‌شنبه ۸ آذر

کوار استان فارس زلزله ۲.۹، شربیان استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۹، بلوک استان کرمان زلزله ۲.۷، نودان استان فارس زلزله‌های ۲.۶ و ۲.۵، خانه زنیان استان فارس زلزله ۲.۶، نوکنده استان گلستان زلزله ۲.۶ رخ داد.

چهارنشنبه ۹ آذر

در حسینیه استان خوزستان زلزله ۲.۸، چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۵، راز استان خراسان شمالی زلزله ۲.۶، راور استان کرمان زلزله ۲.۵ رخ داد.

در کنگ استان هرمزگان بعد از زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد، زلزله دیگری به بزرگای ۴.۴ در عمق ۹ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۳۵ کیلومتری کنگ، ۴۲ کیلومتری بندر خمیر و ۴۲ کیلومتری بندر لنگه این استان بوده است. وقوع زلزله ۳ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

بندرخمیر استان هرمزگان با دو زلزله به بزرگای ۳.۲ در عمق ۹ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۳ کیلومتری بندر خمیر، ۴۴ کیلومتری کنگ و ۴۵ کیلومتری لافت بوده است.

پنج شنبه ۱۰ آذر

در بندر خمیر استان هرمزگان بعد از زلزله ۲.۹ با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۲ در عمق ۸ کیلومتری لرزید. زلزله‌های ۳.۶ در عمق ۱۱ کیلومتری، ۳.۲ در عمق ۹ کیلومتری، ۲.۷ و ۲.۸ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

در تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

دوزه استان فارس زلزله ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۶ کیلومتری دوزه، ۲۱ کیلومتری قیر و ۳۳ کیلومتری میمند این استان گزارش شد.

در فراشبند استان فارس نیز زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۵ کیلومتری فراشبند و ۳۶ کیلومتری بالاده استان فارس و ۳۷ کیلومتری بوشکان استان بوشهر بوده است.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن