پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۱۲-۰۷

بانوی کارآفرینی که آغازی دوباره را تعبیر می‌کند

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

بانوی سرپرست خانوار کارآفرینی که روزهای پایانی عمر همسر بیمارش را خوب بخاطر دارد، آنجا که دیگر هیچ دارایی برای تهیه آخرین نسخه‌های پیش از مرگ همسر برایشان باقی نمانده و با نامه از بیمارستان راهی کمیته امداد شهر شد و اکنون در شمار بانوان کارآفرین بروجرد است.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایرنا، پنج سال از فوت همسرش می‌گذرد روزهای سخت پایان عمر همسر را که تمام دارایی هایشان را صرف هزینه‌های درمان نسخه‌های گران قیمت سرطان کرده بودند را همیشه بخاطر دارد و از گفتن و یادآوری آنها دریغ نمی کند تا دیگران که شرایطی مشابه داشته یا دارند را گواهی دهد که می توانند از سختی ها عبور کنند و شروعی دوباره را برای خود و فرزندانشان رقم بزنند.

این بانوی سرپرست خانوار که خود و همسرش از خانواده ای توانمند بوده و زمانی از خیرین و حامیان کمیته امداد محسوب می‌شدند، پس از بیماری همسر که چندین سال به طول می انجامد و با مرگ همسر خاتمه می یابد حالا این بانوی کارآفرین سرپرست خانوار با تکیه بر مهارتی که در هنر شیرینی پزی و کیک به دست آورده می تواند زندگی خود و ۲ فرزندش و چندین نفر دیگر را که در کارگاه او کار می کنند را تامین نماید.

فریبا کردی یکی از حدود هفت هزار زن سرپرست خانواری است که تحت حمایت کمیته امداد بروجرد قرار دارد، کارآفرینی بابرند منتخب کشوری در زمینه کیک پزی است، در کارگاه او چند نفر دیگر و از جمله زنان سرپرست خانوار دیگری هم مشغول به کار شده اند.

این بانوی سرپرست خانوار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: روزهای سخت زنان سرپرست خانوار را خوب می شناسد اما هیچ گاه از آموختن و فراگیری مهارت نباید درنگ داشت، روزی که این کار را شروع کردم هیچ اطلاعاتی و توانایی در این رشته نداشتم هر چند آشپزی خوبی داشتم ولی در زمینه کیک و شیرینی چیز زیادی نمی دانستم.

وی افزود: دوره های آموزشی اولیه این رشته را فرا گرفتم، ترجیح دادم کار را به صورت حرفه ای در منزل انجام دهم تا هم در کنار ۲ فرزند خردسالم باشم که پس از مرگ پدرشان وابستگی بیشتری به من داشتند و هم اینکه خودم چندان عادت و تمایلی به کار در بیرون از خانه نداشتم.

این بانوی کارآفرین ادامه می دهد: پس از کسب مهارت در زمینه کیک و شیرینی با ارائه گواهی نامه مهارت توانستم از کمیته امداد وام دریافت کنم و کارم را شروع کردم، ابتدا فقط در بین اقوام و خویشاوندان و معرفی به همدیگر کار می کردم و این زنجیره ارتباطی به خصوص در مهمانی ها و دورهمی های اقوام به معرفی به دوستان و آشنایان گسترش یافت.

وی افزود: علاوه بر این در فضای مجازی نیز کسانی فراتر از حلقه دوستان و آشنایان برای مراسم تولد، عقد و مناسبت های مختلف سفارش کیک می دادند و کار رونق گرفت، افراد بیشتری در کارگاه مشغول به کار شده اند، با تسهیلات دیگری که از طریق کمیته امداد برای زنان سرپرست خانوار به منظور خوداشتغالی دریافت و تجهیزات جدیدتر و فضای بزرگتری تهیه کردم.

کردی بیان کرد: علاوه بر کیک شیرینی پزی را هم به فعالیت خود اضافه کنیم تا به سلیقه سفارش دهندگان پاسخ داده باشند.

این بانوی برگزیده اجلاس بین المللی بانوان برند آفرین می گوید: زنان سرپرست خانوار باید مورد حمایت و مشاوره قرار گیرند تا هر کدامشان از هر هنری که دارند استفاده کنند و توانمندی را تمرین کنند و با اعتماد به نفس متکی بر همان مهارت خود از کار کردن نترسند و شروعی دوباره را برای خود و افرادی که تحت حمایت دارند، را آغاز کنند.

هفت هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد بروجرد هستند

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) بروجرد گفت: هفت هزار و ۲۲۹ خانوار با سرپرست زن با جمعیتی معادل ۱۴ هزار و ۴۵۰ نفر از حمایت های این نهاد در حوزه های مختلف در شهرستان بروجرد برخوردار هستند.

محمد باجلان اظهار داشت: خانوارهای با سرپرست زن با هدف توانمندسازی در طرح های مختلف کمیته امداد اعم از اشتغال، بیمه بیکاری، حمایت های حوزه مسکن، تحصیلی فرزندان و تامین جهیزیه برای دختران بهره مند هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر این افراد بر اثر فوت همسر سرپرست خانوار شده اند، افزود: علاوه بر این طلاق، متارکه، زنان بدسرپرست، اعتیاد همسر، همسر زندانی و متواری بودن همسر از دیگر دلایلی است که زنان به عنوان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته اند و به صورت ماهانه مستمری دریافت می کنند.

رییس کمیته امداد بروجرد با بیان اینکه بیشتر زنان سرپرست خانوار در رده سنی ۲۰ تا ۵۵ سال قرار دارند، بیان کرد: زنان سرپرست خانوار بالای ۵۵ سال نیز به صورت تامین بیمه بیکاری مورد حمایت قرار دارند.

وی در خصوص اشتغال زنان سرپرست خانوار تحت پوشش اظهار داشت: بسته های تشویقی اعم از پرداخت وام با سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای کارفرمایان در نظر گرفته شده که در صورت به کار گرفتن زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد و یا فرزندان آنها به کارفرمایان و کارآفرینان داده می شود.

کارآفرینی اولویت کمیته امداد امام خمینی(ره) در بروجرد

پرداخت تسهیلات خود اشتغالی به مددجویان تحت حمایت و سایر اقشار نیازمند از طریق منابع بانکی، صندوق توسعه کارآفرینی، منابع امداد یک راهبرد مناسب زودبازده در عرصه توانمندسازی و کارآفرینی است.

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) بروجرد در این خصوص می گوید: کارآفرینی مهمترین اولویت کمیته امداد در راستای توانمندسازی مددجویان تحت پوشش است و در تمام برنامه‌ها و طرح‌های اشتغالزایی این نهاد حمایتی کارافرینی و اشتغالزایی دنبال می‌شود.

باجلان افزود: در این خصوص اقدامات مناسبی از قبیل معرفی مددجویان تحت حمایت به کارفرمایان و پرداخت تسهیلات به منظور بکارگیری مددجویان و یا پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به مدت ۲ سال انجام می‌پذیرد، که از جمله امسال تاکنون ۲۰ نفر در کارخانجات نساجی و سایر کارگاه های بروجرد معرفی شده اند.

وی بیان کرد: همچنین هر ساله تعدادی از مددجویان تحت حمایت در کلاس‌های کارآفرینی شرکت می کنند و آموزش های مرتبط با کارآفرینی به آنها داده می شود که خروجی این اقدامات منجر به اشتغالزایی و کسب درآمد برای مددجویان می شود.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) بروجرد با بیان اینکه تعداد ۲۰۰ نفر در کلاس های کارآفرینی این نهاد حمایتی شرکت کرده اند، ادامه داد: مددجویان با شرکت در این کلاس‌ها با کسب مهارت های لازم شرایط جذب و استخدام آنها در شرکت ها و کارخانجات فراهم می شود.

باجلان یادآور شد: کمیته امداد شهرستان بروجرد در راستای توانمندسازی مددجویان تحت پوشش و کاهش فقر در خانواده های نیازمند در مجموع به ۱۱ هزارو ۲۰۰ خانوار با جمعیت ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر خدمات حمایتی ارائه می‌دهد، هدف مهم کمیته امداد توانمندسازی نیازمندان و مددجویان تحت پوشش از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی و فراهم کردن بسترهای درآمدزایی برای آنها است در همین راستا تلاش می شود زمینه توانمندسازی و استقلال اقتصادی و معیشتی جامعه هدف مهیا شود.

۴۹ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد لرستان هستند

زنان سرپرست خانوار که بنا بر آمار و ارقام رسمی رقم قابل توجهی هستند در نخستین گام تحت پوشش و حمایت نهادهای حمایتی اعم از کمیته امداد و بهزیستی قرار می گیرند. برنامه های متعددی از سوی این نهاد حمایتی و سایر نهادهای مرتبط به منظور توانمند سازی بانوان سرپرست خانوار دنبال می شود تا از مددجویی به خوداشتغالی و در گامی فراتر به کارآفرینی برسند.

بنا برگفته مدیر کل کمیته امداد لرستان ۴۹ هزار و ۱۷۳ نفر از بانوان سرپرست خانوار، تحت پوشش کمیته‌امداد استان قرار دارند و از خدمات در بخش‌های مختلف بهره‌مند می‌شوند، که امسال در راستای اشتغال، به سه هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال زنان سرپرست خانوار، ۲۶۸ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت‌شده تا بتوانند مشغول به کار شوند.

جلال شیخ پور با اشاره به ساخت ۴۰ مسکن برای زنان سرپرست خانوار، بیان کرد: برای ساخت این تعداد منزل مسکونی۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هزینه شده است. ارائه مشاوره به ۲ هزار و ۱۵۰ نفر از زنان سرپرست خانوار و توزیع دو هزار و ۹۰۰ جهیزیه از دیگر اقدامات کمیته امداد بوده است.

فراتر از مستمری، آنچه در برنامه های نهادهای حمایتی دنبال می شود اشتغال و کارآفرینی در جمعیت تحت پوشش است، بر همین اساس کمیته امداد امام خمینی (ره) از طریق معاونت خودکفایی و اشتغال خدماتی را به خانواده های تحت حمایت و سایر اقشار نیازمند در زمینه اشتغال و کار آفرینی برنامه های متنوع چون(مهارت آموزی، آموزش، فنی و حرفه ای، کاریابی، اعطای تسهیلات قرض الحسنه، مشاوره، خرید تضمینی، نظارت، تامین مواد اولیه و بازاریابی اجرا می‌کند.

یکی از سرفصل های حوزه خودکفایی، آموزش برای مددجویان است، آموزش های مهارتی اشتغال و آموزش های پایدارسازی و توسعه، به تفکیک نوع فعالیت (کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنایع دستی، فعالیت های صنعتی و معدنی و خدمات) برای دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، افراد بازمانده از تحصیل و سایر مددجویان ارائه می شود.

شاید تصور ما از زنان سرپرست خانوار افرادی اغلب فاقد مهارتی باشد که در بیشتر مواقع برای گذران زندگی ناگزیر به پناه بردن به شغل های نازلی اعم از دستفروشی و موارد مشابه باشند ولی هستند مواردی که با مشاوره ای به هنگام در دل همان روزهای سخت زندگی توانسته اند از هیچ شروعی دوباره با در پیش گیرند و با اراده و انگیزه ای که با عشق به خانواده و فرزندانی خرسال پشتیبانی می شود به موفقیت های دور از انتظاری رسیده اند.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن