پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۲-۰۱-۰۸

تولید انرژی پاک و پایدار با احداث نخستین شهرک انرژی کشور در قزوین

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

احداث نخستین شهرک تخصصی انرژی کشور به دنبال اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور به قزوین در این استان کلید خورده که رهاورد آن تولید انرژی پاک و پایدار از منابع تجدیدپذیر و حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هواست.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایرنا، تامین انرژی برق به عنوان یک زیرساخت اساسی به ویژه برای حوزه صنعت که رونق اقتصادی و رشد و توسعه جوامع به آن وابسته است، یکی از دغدغه های دولت ها در کشورهای در حال توسعه به شمار می رود.

در کشور ما نیز با توجه به نیاز بخش صنعت و سایر حوزه ها نیاز به سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژی برق بیش از پیش احساس می شود، از سوی دیگر تولید برق به روش های سنتی چالش هایی را نیز با خود به همراه دارد که آلودگی هوا و تخریب محیط زیست از مهم ترین آنهاست.

برای حل این مشکل و از سویی تامین نیازهای جوامع در کشورهای توسعه یافته تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر از دهه های قبل مورد توجه جدی قرار گرفته است، این موضوع طی سالیان اخیر در کشور ما نیز اهمیت یافته و بر همین اساس گام هایی برای حمایت از تولید و سرمایه گذاری در زمینه انرژی های نو انجام شده است.

میهن اسلامی ما با توجه به شرایط جغرافیایی خود ظرفیت های بالقوه بالایی را برای تولید برق از خورشید و باد دارد اما سرمایه گذاری انجام شده در این حوزه بسیار کمتر از حد انتظار بوده است، دولت سیزدهم برای رفع این عقب ماندگی فعالیت های مختلفی را انجام داده و در همین راستا مصوبه احداث نخستین شهرک انرژی کشور در قزوین یکی از این اقدامات بوده است.

احداث شهرک انرژی یکی از مصوبات مهم و راهگشای سفر رئیس جمهور به قزوین در سال گذشته به شمار می رود که تحقق آن می تواند به توسعه پایدار این استان و منطقه کمک کند.

هم اکنون ساخت شهرک انرژی در شهرستان بویین زهرا کلید زده شده و اراضی مربوط به آن در حال آماده سازی برای واگذاری به سرمایه گذاران متقاضی است.

از مزایای این طرح می توان به تامین پایدار انرژی مورد نیاز صنایع در دست احداث در استان قزوین و منطقه و حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی اشاره کرد.

اختصاص ۸۰۰ هکتار زمین برای شهرک انرژی قزوین

علی رحمانی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای ساخت شهرک انرژی قزوین ۸۰۰ هکتار زمین از اراضی ملی درنظر گرفته شده که ۱۰۰ هکتار از این میزان برای ایجاد زیرساخت های لازم تخصیص یافته است.

این مسوول افزود: با هماهنگی میان وزارت نیرو و صنعت،معدن و تجارت مقرر شده تا مجوزهای مربوط به سرمایه گذاران متقاضی سرمایه گذاری در کوتاه ترین زمان ممکن از درگاه صدور مجوزها صادر شود و زمین مورد نظر نیز پس از انتخاب از طریق سامانه مربوطه در کمتر از یک ماه واگذار شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین افزود: ساخت و طراحی این شهرک پیش از این در کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین به تصویب رسیده بود.

وی با بیان اینکه ساخت شهرک انرژی از مصوبات سفر رئیس جمهور به قزوین است،اظهار کرد: پیش از این با انعقاد تفاهم نامه ای میان استانداری و سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق موسوم به ساتبا احداث شهرک انرژی در قزوین مورد توافق قرار گرفته بود.

رحمانی اظهار کرد: یکی از مزایای بزرگ ساخت شهرک انرژی کاهش هزینه های سرمایه گذاران است چرا که سرمایه گذاری مجزا در این رابطه نیازمند هزینه های فراوانی برای تامین زیرساخت های لازم است.

پیش بینی ۴۰۰ مگاوات تولید برق در شهرک انرژی قزوین

مسعود خواجه وند مدیرعامل شرکت توزیع برق قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ۴۰۰ مگاوات تولید برق پس از بهره برداری از طرح های سرمایه گذاری شهرک انرژی قزوین پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: زمین انتخاب شده از حیث دما و نور و سایر شرایط از جمله دسترسی به زیرساخت ها مستعدترین نقطه استان برای تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر به شمار می رود.

مدیرعامل توزیع برق استان قزوین خاطرنشان کرد: با ساخت شهرک انرژی در قزوین برای نخستین بار سرمایه گذاران تولید برق از خوزشید امکان استقرار تجمیعی در یک مکان را پیدا می کنند که این مهم به بهره وری و کاهش هزینه های تولید انرژی پاک کمک شایان توجهی می کند.

خواجه وند خاطرنشان کرد: برق تولید شده از سوی سرمایه گذاران در این شهرک به صورت تضمینی از سوی دولت خریداری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان قزوین اظهار کرد: در استان قزوین شرایط مناسبی برای تولید انرژی خورشیدی بسیار مهیاست و با توجه به زاویه تابش خورشید، روزهای آفتابی در سال و دمای مناسب قابلیت تولید انرژی خورشیدی تا سه هزار مگاوات وجود دارد.

وی با بیان اینکه براساس تفاهم نامه میان استان قزوین و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق تولید۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات برق در استان هدف گذاری شده است که هزار و ۳۵۰ مگاوات آن از طریق انرژی خورشیدی خواهد بود که بخش اعظم آن از طریق ساخت شهرک انرژی محقق می شود.

خواحه وند اظهار کرد: برای تزریق برق تولید شده از شهرک انرژی قزوین نیازمند ساخت پست های برق جدید هستیم که از سوی شرکت شهرک های صنعتی به عنوان مجری طرح دنبال می شود.

آغاز واگذاری زمین در شهرک انرژی به سرمایه گذاران از امسال

رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مسوولیت آماده سازی اراضی مربوط به شهرک انرژی به شرکت شهرک های صنعتی قزوین واگذار شده است.

وی با بیان اینکه فاز اول شهرک انرژی قزوین در حال عملیاتی شدن است،اظهار کرد: در این خصوص ۱۰۰ هکتار زمین در جوار شهرک صنعتی شال در اختیار شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: ۲ پیمانکار برای آماده سازی فاز اول این شهرک انتخاب شده که یکی از آنها تسطیح اراضی و خیابان کشی و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز را برعهده دارد و پیمانکار دیگر نیز اجرای شبکه برق برای تزریق انرژی تولیدی در شهرک به شبکه سراسری را عهده دار شده است.

این مسوول با بیان اینکه پس از آماده سازی اراضی به زودی و از سال جاری جذب سرمایه گذار در شهرک انرژی قزوین آغاز می شود،اظهار کرد: امکان جذب سرمایه گذاران خارجی نیز در این شهرک وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین با بیان اینکه با راه اندازی شهرک انرژی قزوین به قطب تولید انرژی های پاک در کشور تبدیل می شود، اظهار کرد: نزدیکی به تهران و همجواری به شهرک صنعتی شال از مزایای شهرک انرژی قزوین به شمار می رود و این مقوله در جذب سرمایه گذار در این مکان بسیار موثر است.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن