پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۲-۰۱-۱۴

نیروگاه‌های کوچک تجدیدپذیر راهکاری برای محرومیت‌زدایی از مناطق محروم

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر ۵ کیلوواتی راهکاری که از سوی دولت سیزدهم برای محرومیت زدایی از چهره مناطق محروم کشور ارائه شد که در قالب آن درآمدی پایدار برای خانوارهای محروم ایجاد خواهد شد.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایرنا، «محمود کمانی» رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: طرح احداث نیروگاه ۵ کیلوواتی در مناطق محروم بر اساس تفاهم‌نامه‌ای است که بین معاون اول رئیس جمهوری، وزارت نیرو، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، بسیج سازندگی و معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری منعقد شده اجرایی شده است.

وی ادامه داد: طبق این تفاهم‌نامه مقرر است ۱۱۰ هزار نیروگاه ۵ کیلوواتی برای خانوارهای محروم احداث شود که هرکدام از این نهادها سهمیه‌ای دارند.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: هرکدام از این نهادها خانوارهای مدنظر را به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر معرفی کرده و ما هم از طریق شرکت‌های توزیع برق نسبت به شناسایی و ارزیابی آنها اقدام کرده و می‌کنیم.

کمانی گفت: ارزیابی خانوارها برای آن است که آیا امکان احداث در منازل وجود دارد یا خیر و پس از این مرحله از طریق شرکت‌هایی که قبلاً ارزیابی شده و توانمندی آنها مشخص شده برای احداث این نیروگاه‌ها اقدام می‌شود.

ایجاد درآمد برای خانوارهای مناطق محروم با نیروگاه‌های خورشیدی

«جعفر محمدنژاد سیگارودی» مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران هم در این باره گفت: برای اجرای بهتر طرح بخش خصوصی هم به همکاری دعوت شد؛ زیرا معتقدیم هر تصمیمی برای توسعه تجدیدپذیرها باید با کمک و همراهی بخش خصوصی انجام شود.

وی از ابلاغ تعرفه‌های تازه قیمت خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها خبر داد و خاطرنشان ساخت: نرخ تعرفه برای نیروگاه‌های تا ظرفیت ۲۰ کیلووات به‌ازای هر کیلووات برقی که تولید می‌کنند، ۲ هزار ۲۰۰ تومان تعیین شده است.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های کوچک‌مقیاس ساتبا افزود: این نوع تعرفه برای خانوارهای مناطق محروم است که درآمد خوب و پایداری برای آنها رقم خواهد زد.

۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی

«محمود کریمی» عضو هیات مدیره انجمن سازندگان و تأمین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر، سال ۱۴۰۱ توسعه نیروگاه‌های خورشیدی حمایتی را طرح خوبی ارزیابی کرد که درآمد پایدار برای مددجویان به همراه دارد.

وی افزود: توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در ۲ بخش نیروگاه‌های انشعابی و مگاواتی دنبال می‌شود که نیروگاه‌های حمایتی در زیرمجموعه نیروگاه‌های انشعابی قرار می‌گیرند.

کریمی ادامه داد: نیروگاه‌های انشعابی از صفر تا ۲۰ کیلووات را شامل می‌شوند که بر اساس تصمیم وزارت نیرو در شهرک‌های صنعتی ۵۰۰ کیلووات هم در این بخش قرار داده شد.

عضو هیات‌مدیره انجمن ساتکا گفت: نیروگاه‌های خورشیدی حمایتی ۵ کیلوواتی برای مناطق محروم در نظر گرفته شده تا خانوارهای مددجویان با نصب این نوع نیروگاه به درآمد پایدار دست یابند.

کریمی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای برای این نوع نیروگاه‌ها مصوب کرد که بر اساس آن به خانوارهای مناطق محروم تسهیلات کم‌بهره برای نصب این نیروگاه‌ها بر روی پشت‌بام داده می‌شود.

وی ادامه داد: قبلاً از محل تبصره ۱۶ قانون بودجه این تسهیلات در اختیار مددجویان قرار می‌گرفت؛ اما امسال مجلس یک بودجه کامل برای این طرح اختصاص داده است.

عضو هیات‌مدیره انجمن ساتکا گفت: ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که بر اساس آن تفاهم‌نامه‌ای بین ۵ ارگان سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، بسیج سازندگی، سازمان بهزیستی، معاونت روستایی ریاست‌جمهوری و کمیته امداد منعقد شد تا سالانه ۱۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی حمایتی برای مددجویان احداث شود.

کریمی گفت: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران برق این نیروگاه‌ها را ۲۰ ساله خریداری خواهد کرد و به‌ازای هر کیلووات برق تولید ۲ هزار ۲۰۰ تومان پرداخت خواهد کرد.

درآمد ۱.۵ میلیون تومانی خانوارها با احداث نیروگاه های خورشیدی

به گفته این فعال تجدیدپذیرها خانوارهای مددجویان از سال اول احداث نیروگاه خورشیدی حمایتی حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان درآمد خواهند داشت که تا شش میلیون تومان در سال‌های بعد افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: مقررشده این طرح در قالب بسته‌های ۵ هزارتایی اجرایی شود که بخش خصوصی و فعالان این صنعت اعتقاد دارند علاوه بر بسته‌های ۵ هزارتایی روش سابق مبنی بر اجرای پروژه‌های خرد نیز تداوم داشته باشد.

این فعال بخش انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: تداوم پروژه‌های خرد کمک خواهد کرد توسعه این نوع نیروگاه‌ها با سرعت بیشتری اجرایی شده و خانوارها بتوانند سریع‌تر از درآمدهای آن برخوردار شوند.

نیروگاه‌های ۵ کیلوواتی حمایتی طرحی که در دولت سیزدهم کلید خورد که می‌تواند بخش مهمی از محرومیت مناطق محروم را زدوده و درآمدهای پایداری را برای محرومان به دنبال داشته باشد.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن