پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۲-۰۱-۱۶

برگزاری کارگاه آموزشی نقش مادر و خانواده در حجاب فرزندان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

به همت کانون فرهنگی بانوی بلوچ شهرستان سراوان،کارگاه آموزشی نقش مادر وخانواده در حجاب فرزندان با حضور کارشناس خانم امرا مورخ ۱۴فروردبن ۱۴۰۲ در دزک برگزار گردید.

گزیده ای از مطالب ارائه شده:

مادر به عنوان الگوی عملی و تأثیر‌گذار، روی شخصیت و طرز تفکر فرزندان به ویژه دختران نقش نمادین دارد و رفتار، کردار و پندار او مستقیما در فرایند رشد و تکوین، تعیین کننده است. در جوامع اسلامی که حتی مردان بزرگ از دامن آنان به معراج می روند. زن جایگاه والایی در توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی دارد. امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «خوش بخت کسی است که مادرش دارای گوهر گران بهای عفت باشد».

بعضی از والدین تصور می‎کنند بچه‎ها چیزی نمی‎فهمند لذا با پوشش نامناسب در مقابل فرزندان خود ظاهر می‎شوند. غافل از این که کودک آن چه را می‎بیند، در حافظه ی خود ضبط کرده، روزی نمونه ی آن را از خود بروز خواهد داد.
امام باقر (علیه السلام) در این مورد می‌فرمایند: «بپرهیزید از این که در حالی عمل زناشوئی را انجام دهید که کودکی بتواند شما را ببیند و وضعیت شما را توصیف کند.»

پوشش اطرافیان در بلوغ زودرس کودک نقش مهمی دارد. کودکی که قبل از سن نوجوانی هر روز با بدن نیمه عریان مادر و خواهر مواجه است، زمینه ی تحریک جنسی در او سریع‎تر و زیادتر می شود و باعث ظهور زودرس علائم بلوغ جنسی می گردد. هم چنین پوشش‎های نامناسب والدین در مقابل فرزندان، حیاء و عفت را در دید و منظر آن ها کم اهمیت جلوه می دهد. بنابراین لازم است مادر قبل از پنج سالگی در مقابل کودکان پوشش مناسب داشته باشد تا تصویری که در ذهن کودک از مادر باقی می‎ماند، تصویری زیبا و آراسته باشد و الگوی مناسبی از پوشش در ذهن کودک نقش ببندد.

مادری در تربیت درست اسلامی و جذب فرزندان به اصول دینی موفق‌تر است که خودش آگاهی نسبت به چرایی و چگونگی ماجرا داشته‌باشد. یعنی چند قدمی از آن دین شناسنامه‌ای فاصله بگیرد و جواب سوالات مختلف دینی را تا حدودی به شکل نسبی، بتواند برای خودش پاسخ دهد و منابع دقیقی در این رابطه، شناسایی کند.

مادری در این اتفاق موفق است که حواس‌اش همیشه جمع باشد و بداند کلیۀ رفتارهای او زیر ذره‌بین فرزندش است. اگر او فوری بعد از نماز جانمازش را جمع کند و بدو بدو برود سرکارش، بحث مناجات کردن و خلوت با خدا، برای فرزند جا نمی‌افتد. اما اگر دقایقی سر سجاده، وقت بگذارد، این حرکات از چشمِ تیزبین فرزند دور نمی‌ماند و مفاهیم عمیقی در وجودش شکل می‌گیرد. یا در مورد صداقت داشتن یا دروغ گفتن، یا در مورد انصاف داشتن، یا خیرخواه مردم بودن. همۀ این موارد را فرزند از مادرش می‌آموزد. و چون مادر ساعات بیشتری در کنار فرزند است، قطعا نقش الگودهیِ او هم شاخص‌تر است. طبیعتا در این مجال چون می‌خواهم به ارزش مادرانگی در خانواده بپردازم، نقش مهم و موثر پدر را ( که قبلا در موردش گفتیم ) فاکتور می‌گیرم.

پیشنهادی ما برای مادران مهربان که امیدوارم برایتان کاربردی و مفید باشد:

  • برای دخترتان یک الگوی خوب باشی

شاید قصه‌های شبانه در آموزش یکسری مفاهیم به فرزند موثر باشد، اما یادتان باشد که فرزند شما زمان بیشتری در کنار شماست و دوست دارد همۀ آن چیزهایی که به شکل ایده‌آل‌های یک زندگی مثبت از دهان شما می‌شنود، در زندگی و منش و رفتار خودتان هم ببیند. وقتی شما را یک آدم خوبِ صادقِ مهربانِ خیرخواهِ موفقِ راستگوی درستکار بشناسد، قطعا از حرکات و سکنات شما تقلید درستی خواهد کرد و یکی از آن ها حجاب شماست.

  • روسری‌های رنگارنگ بپوشید

خوش‌پوش باشید. روسری‌های رنگارنگ بپوشید و چشم فرزندتان را با رنگ‌ها و همنشینی آنها در کنار همدیگر، آشنا کنید.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن