پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۰-۰۶

خود پذیری،استقلال ،و تسلط بر محیط

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

در طول میانسالی ،آمیزه ای از توانمندی ها و تجربیات به تغییراتی در برخی شخصیت منجرمی شود.

افراد میانسال در مقایسه با افراد جوانتر و مسن تر،توصیفات پیچیده تر و منسجم تری از خودارایه می دهند (لایووی-ویف ،۲۰۰۳)و بسیاری از آنها موقعیت ها را طوری شکل می دهند که با نیازها و ارزش های شخصی آنها متناسب باشند.

این تحولات بدون تردید به پیشرفت های دیگری در عملکرد شخصی کمک می کنند.در تحقیقی که روی افراد تحصیل کرده ای اجرا شد که دامنه سنی آنها از اواخر نوجوانی تا ۷۰ الی ۸۰ سالگی بود،سه صفت از اوایل تا اواسط بزرگسالی افزایش یافتند و بعد تثبیت شدند:

خودپذیری:افراد میانسال بیشتر از جوانان نسبت به ویژگی های خوب و بد خود واقف بودند،آنها را می پذیرفتند و در مورد خود و زندگی احساس مثبتی داشتند.

استقلال:افراد میانسال به انتظارات و ارزیابی های دیگران کمتر اهمیت می دادند و بیشتر به فکر دنبال کردن معیارهایی بودند که خودشان انتخاب کرده بودند.

تسلط بر محیط:افراد میانسال خود را قادر به اداره کردن راحت و موثر مجموعه ای از تکالیف می دیدند(ردیف،۱۹۹۵،۱۹۹۱)

میانسالی پیشرفت هایی را در کاردانی و حل مسئله علمی به همراه دارد.این تغییرات شناختی می توانند به اعتماد به نفس ،ابتکار عمل ،و قاطعیت در این دوره کمک کنند.در مجموع ،میانسالی زمان افزایش رضایت از خود،استقلال ،جسارت ،التزام به ارزش های شخصی ،سلامت روانی،و رضایت از زندگی است (هلسون،لونز و کوان ،۲۰۰۲،هلسون و وینک ،۱۹۹۲،کی یس ،اشموکین و ردیف ۲۰۰۲،میشل و هلسون،۱۹۹۰ )شاید به خاطر این ویژگی های شخصی ،گاهی افراد،میانسالی را بهارزندگی می خوانند.با اینکه تفاوت های فردی وجود دارند،ولی میانسالی دورانی است که افراد زیادی می گویند خیلی احساس شادکامی می کنند و بهترین عملکرد را دارند.

با این حال ،مفهوم شادکامی در فرهنگ های مختلف تفاوت دارد.در مقایسه بزرگسالان ۵۰ تا ۶۰ ساله کره ای و آمریکای شمالی ،کره ای ها از سطح پایین تر سلامت روانی خبر دادند،عمدتآ به این علت که کمتر تمایل داشتند صفات فردگرایانه ای چون خود پذیری و استقلال را به عنوان مشخصه خود تصدیق کنند.

آنها معتقد بودند که خشنودی شخصی از طریق خانواده ،مخصوصآ موفقیت فرزندان ،به دست می آید.بزرگسالان آمریکای شمالی نیز روابط خانوادگی را با سلامتی مرتبط دانستند ولی روی صفات و موفقیت های خود بیشتر از صفات و موفقیت های فرزندانشان تآکید کردند.

منبع:کتاب روان شناسی رشد

تآلیف:لورا برک –ترجمه:یحیی سید محمدی

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن