پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۰-۰۷

نه گفتن را یاد بگیر

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

از زمانی‌که خیلی کوچک بودم مادرم بار‌ها و بار‌ها به من گوشزد می‌کرد که باید نه گفتن را یاد بگیرم وگرنه در طول زندگی برای برخی آدم‌های سوءاستفاده‌گر بازیچه‌ای بی ارزش خواهم بود. احساس می‌کنم هنوز این مهارت را کاملا یاد نگرفته‌ام، اما حالا یقین دارم که حق با مادرم است.

زندگی عادلانه نیست

هر کودکی دست کم یک‌بار در زندگی‌اش رو به مادرش خواهد کرد و خواهد گفت:”ولی این اصلا عادلانه نیست. ” مادر من در این جور مواقع خیلی سریع پاسخ می‌داد:”زندگی عادلانه نیست. ” وقتی کودک بودم و بخصوص در نوجوانی این پاسخ مادرم من را عصبی می‌کرد، اما هرچه بزرگ‌تر شدم و تجربه بیشتری کسب کردم بیشتر به ارزش این گفته پی بردم. به نظرم خوب است که همیشه به یاد داشته باشیم که قرار نیست در زندگی همه چیز عادلانه تقسیم شود و هر کس به چیزی که استحقاقش را دارد برسد.

تو بسیار بسیار بسیار مهم هستی

مهمترین چیزی که من از مادرم برای همیشه خواهم داشت آن‌چیزی است که بیش از هر حرف دیگری برای من تکرارش می‌کرد. او همیشه به من می‌گفت:”همیشه به یاد داشته باش که تو به شدت مهم هستی و آدم‌های زیادی به تو نیاز دارند. هرچیزی که هستی، تک‌تک بخش‌های وجودِ تو زیبا و منحصر بفرد است

همواره ببخش، اما هرگز فراموش نکن

خوب خاطرم هست که مادرم یک روز این جمله را به من گفت و وقتی خواستم بیشتر توضیح دهد، ادامه داد:” تو همیشه و در هر شرایطی باید در قلبت به دنبال راهی برای بخشیدنِ دیگران باشی (در آن زمان توسط برخی از همکلاسی‌هایم در مدرسه مورد آزار قرار می‌گرفتم)، اما از یاد نبر این بخشش هرگز به معنی فراموش کردن اتفاقاتِ بد نیست و باید آن‌ها را به یاد داشته باشی از آن‌ها درس بگیری. آن روز مادرم به من یاد داد بهتر است دختری که در مدرسه آزارم می‌دهد را ببخشم و در عین حال فراموش نکنم وقتی مورد آزار قرار می‌گرفتم چه احساسی داشتم و همین موضوع باعث شد هیچ‌وقت کسی را آزار ندهم. حالا سال‌ها از آن روز می‌گذرد و من هنوز این جمله را با خود تکرار می‌کنم: ببخش، اما فراموش نکن.

منبع :مجله برترین ها

تهیه و تنظیم :آزیتا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *