پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۰-۱۱

انضباط شخصی و مباحث

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

معمولاً چنین فرض می‌شود که برخی از افراد دارای انضباط شخصی هستند ولی برخی دیگر از افراد این‌گونه نیستند، اما این‌طور نیست. برای انضباط شخصی شواهد علمی وجود دارد و اگر در زندگی خود نظم و انضباط بیشتری می‌خواهید این شواهد علمی به شما کمک می‌کنند که درک بهتری از پایه‌های بیولوژیکی آن داشته باشید. در این فصل در مورد زیست‌شناسی انضباط شخصی و اینکه چگونه می‌توانید مناطق خاصی از مغز را برای بهبود آن هدف قرار دهید، چیزهایی یاد خواهید گرفت.

مغز انسان حدود ۱۰۰ میلیارد نورون دارد، سلول‌های کوچکی که مسئول رفتارها و افکار ما هستند. دو دانشمند علوم مغز و اعصاب به نام‌های تاد هار و کالین کامرر۳، در سال ۲۰۰۹ تحقیقی را انجام دادند که در آن با استفاده از دستگاه‌های تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی۴، فعالیت مغزی افراد را در هنگام انجام کارهایی که نیازمند نظم و انضباط است ثبت کردند. به شرکت کنندگان بین پذیرفتن پاداش مالی ناچیز بلافاصله در پایان تحقیق، یا پاداش مالی بزرگ‌تر در یک زمان دیرتر، حق انتخاب داده شد. این محققان دوباره جنگ قدیمی بین تاخیر در ارضاء نیاز و قدرت اراده را به راه انداختند. آن‌ها کشف کردند هنگامی‌که شرکت کنندگان در حال تصمیم‌گیری برای انتخاب پاداش کوچک اما فوری یا پاداش بزرگ در آینده هستند، فعالیت بالایی در دو ناحیه که در بخش پیش‌پیشانی مغز قرار دارند ایجاد می‌شود. وقتی افراد انتخاب‌هایی انجام می‌دادند که در طولانی مدت به نفع‌شان بود، فعالیت در این مناطق از مغز نیز بیشتر می‌شد.

این پژوهش به این نتیجه رسید که بر اساس فعالیت و ساختار قشر پیشانی، انضباط شخصی برای برخی افراد آسان‌تر  دیگران است. یافته‌های این تحقیق بسیار قابل توجه است زیرا این واقعیت را برجسته می‌کند که اگر قبلاً مهارت انضباط شخصی را در خودمان پرورش نداده باشیم، نمی‌توانیم به یک‌باره تصمیم بگیریم که دارای نظم و انضباط شویم و به تبع آن انتظار موفقیت داشته باشیم. هنگام انتخاب درست، انضباط شخصی تقویت می‌شود؛ از طرف دیگر، انتخاب‌های نادرست از انضباط شخصی می‌کاهند. اگر به سختی می‌توانید به غذاهای شیرین نه بگویید، نمی‌توانید به یک برنامه ورزش روزانه پایبند باشید، یا نمی‌توانید برای انجام یک کار مفیدتر، دست از تماشای ویدئوهای یوتیوب بکشید، نگران نباشید، هنوز امیدواری برای شما وجود دارد زیرا می‌توانید نظم و انضباط شخصی خود را بهبود بخشید

منبع : قدرت انتخاب شخصی دنیل والتر

فرستنده سمیرا بندور

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *