پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۰-۱۹

موارد ابتلا به زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ در جهان سه برابر می‌شود

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اگر کشورها برای رسیدگی و جلوگیری از خطر زوال عقل جوامع خود به موقع اقدام نکنند، موارد جهانی ابتلا به این بیماری تا سال ۲۰۵۰ سه برابر می‌شود.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایرنا، «اما نیکولز»، نویسنده اصلی این مطالعه از موسسه سنجش و ارزیابی سلامت در دانشگاه واشنگتن، در بیانیه ای اظهار داشت: مطالعه ما افزایش هایی را برای موارد ابتلا به زوال عقل در مقیاس جهانی و نیز در سطح کشور پیش بینی می کند و به سیاستگذاران و کارشناسان بهداشت عمومی بینش های جدیدی را برای درک عوامل این افزایش ها بر اساس بهترین داده های موجود ارائه می دهد.

بر اساس یک مدل ریاضی جدید که برای این مطالعه استفاده شد، تخمین زده می شود که شیوع جهانی موارد ابتلا به زوال عقل می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ تقریباً سه برابر شود و از ۵۷ میلیون مورد ابتلا به ۱۵۳ میلیون برسد و در آمریکا نیز از ۵.۲ میلیون مورد ابتلا به ۱۰.۵ میلیون افزایش یابد.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر زوال عقل هفتمین علت مرگ و میر در سراسر جهان است. زوال عقل بروز ناتوانی قابل توجه در افراد مسن را که هزینه های مرتبط با آن در سطح جهان به یک تریلیون دلار در سال ۲۰۱۹ رسید، سرعت می بخشد.

در حالی که میزان ابتلا به زوال عقل در افراد مسن‌تر بیشتر است، نباید این وضعیت را به عنوان بخشی طبیعی از پیری در نظر گرفت. عوامل بسیاری با ابتلا به زوال عقل مرتبط هستند، اما محققان محور توجه خود را روی چهار عامل خطرساز پیش‌بینی‌کننده چاقی، سیگار کشیدن، قند خون بالا و تحصیلات پایین متمرکز کرده اند که می‌توان آنها را بهبود بخشید.

این مطالعه پیش‌بینی می‌کند که میزان ابتلا به زوال عقل با نرخ‌های متفاوتی در سراسر جهان افزایش خواهد یافت. انتظار می رود که کشورهای پردرآمد آسیا – اقیانوسیه کمترین میزان افزایش و کشورهای شرق و جنوب صحرای آفریقا بیشترین میزان افزایش را داشته باشند.

پروفسور «تئو ووس» یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه واشنگتن، در بیانیه ای گفت: کشورهای با درآمد کم و متوسط باید سیاست های ملی را که می تواند عوامل خطر زوال عقل را برای آینده کاهش دهد، مانند اولویت دادن به آموزش و سبک زندگی سالم از هم اکنون آغاز کنند.

زوال عقل یا دمانس، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز است که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است.

شایع‌ترین نوع زوال عقل، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان به سکته مغزی و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره کرد.

مشروح این مطالعه جدید در مجله Lancet منتشر شده است.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *