پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۰-۲۱

چگونه مشکلات زوجین را حل کنیم

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

اختلافات زناشویی و مشکلات زوجین بخش جدایی‌ناپذیر از یک زندگی مشترک هستند. هیچ زوجی را نمی‌توان یافت که بر سر تمامی مسایل با هم توافق داشته باشند. اختلاف نظرها، دلخوری‌ها و حتی دعوا کردن‌ها امری طبیعی هستند. مهم این است که زوج متوجه شوند چگونه اختلافات خود را حل و فصل کرده و از آن‌ها گذر کنند. بسیاری از زوجین را می‌بینیم که علی‌رغم علاقه به یکدیگر مهارت لازم جهت حل مشکلاتشان را ندارند. آموزش حل مشکلات زوجین برای بالا بردن کیفیت روابط زناشویی و بهبود سبک زندگی مؤثر و لازم است.

شیوه‌های ناکارآمد حل مشکل زوجین

هنگام پیش آمدن اختلافات، زوجین به راه‌های مختلفی متوسل می‌شوند. برخی از آن‌ها از صحبت کردن در مورد مشکلات به‌طور کلی اجتناب می‌کنند و هیچ تلاشی برای حل آن نمی‌کنند. این افراد معتقدند با شیوه منفعلانه مسئله فراموش شده و به‌خودی خود در گذر زمان حل می‌شود. در واقع فرایند حل مسئله برای آن‌ها فرایندی اضطراب‌زا است. در مقابل افراد گفته شده، افرادی هستند که با مشکلات به شکل هیجانی و بسیار شدید برخورد می‌کنند. این زوج‌ها در برخورد با مشکلات، آن‌ها را بزرگ می‌کنند، دعواهای بسیار شدید راه می‌اندازند و تنش‌های زیادی را متحمل می‌شوند. گاهی آن‌قدر اختلافات بالا می‌گیرد که صمیمیت زوجین از بین رفته و تنها با دریافت مشاوره خانواده و زوج درمانی، زندگی مشترک قابل ادامه دادن می‌شود.

شیوه‌های صحیح حل مشکلات زوجین

برای حل مشکلات اول از همه باید تشخیص دهید مشکلی وجود دارد. اولین قدم این است بر سر این‌که مسئله‌ای وجود دارد با همسرتان توافق کنید و مسئله را عنوان کنید. ممکن است یکی از طرفین متوجه نباشد که مسئله‌ای وجود دارد. در این حالت شخصی که می‌خواهد مشکل را مطرح کند، بهتر است با لحنی آرام و به دور از هیجان، در وقت مناسب، به شکل واضح و مشخص، به دور از کلمات کلی مسئله را تشریح کند.

مراحل شناسایی و حل مسئله عبارتند از:

* تشریح مسئله یعنی بیان مسئله به زبان واضح و روشن. در تشریح مسئله بکوشید مسئله را معطوف به یک موقعیت خاص کنید. کلمات کلی بیان نکنید. مسایل گذشته و آینده را به میان نکشید.

* در تشریح مسئله، راه‌حل ارائه ندهید. فقط موقعیت را شرح دهید. مثلاً شما و همسرتان بر سر تغییر منزل دچار اختلاف نظر شده‌اید. در ابتدای کار فقط مسئله را مطرح کنید، دلایلی که دارید را بگویید، چالش‌هایی که ایجاد شده است را بررسی کنید.

* بعد از تشریح مسئله نوبت به ارائه راه‌حل می‌رسد. فراموش نکنید اگر مسئله کاملاً واضح نباشد، راه‌حل‌ها مرتبط و مناسب نخواهد بود. در این مرحله از یکدیگر بپرسید” برای حل این مشکل چه راه‌کارهایی داریم؟ “می‌توانید به شکل بارش فکری هرچه به ذهنتان می‌رسد را روی یک کاغذ بنویسید.

* سپس راه‌حل‌ها را ارزیابی کنید. بر سر راه‌حل‌ها باهم صحبت کنید، مزایا و معایب هر یک را بررسی کنید. سپس بر سر یک راه‌حل به توافق برسید. نظر خود را تحمیل نکنید.

* رسیدن به توافق بر سر یک راه‌حل همیشه مسیر نیست. شما باید راه رسیدن را مشخص کنید. از خودتان بپرسید برای رسیدن به این راه‌حل چه کارهایی باید انجام دهم؟ و در نهایت از خود بپرسید آیا این راه‌حل به نفع هر دو هست؟ نیازهای هر دو را برطرف می‌کند؟

نکاتی جهت تسهیل فرایند حل مشکلات زوجین

برای طی کردن مراحل فوق لازم است که زوجین نکاتی را در نظر بگیرند. با طی کردن این مراحل شما می‌توانید به راه‌حل برسید:

* انتخاب زمان و شرایط مناسب برای گفت‌وگو.

* استفاده از کلمات و کلام به‌جای زبان بدن، کنایه و سر سنگین صحبت کردن.

* پرهیز از توهین، تحقیر، سرزنش و پرخاشگری.

* تعیین سهم خود در مسئله به‌جای متهم کردن صددرصدی طرف مقابلتان.

* شنیدن و گوش کردن به حرفای یکدیگر و درک احساسات طرف مقابل.

فرآیند حل مسئله، فرایندی طولانی‌مدت است که نیازمند مهارت می‌باشد. مهارت هم در گذر زمان به‌دست می‌آید. برای این منظور شما و همسرتان هر دو باید متعهد به حل مسئله شوید و در کنار هم برای آن تلاش کنید. ممکن است در دفعات اول موفق نشوید. نگران نشوید، فاصله بگیرید و بعد دوباره تلاشتان را کنید. داشتن مهارت کنترل احساسات و کنترل استرس در زمان‌های تنش کاربردی است.

نوتی زهی

۷۸۶

 

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *