پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۱-۱۰

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره “خرید سربازی” اجرایی می‌شود؟!

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید سربازی واکنش‌هایی را در پی داشته است؛ حال باید دید که ستادکل نیروهای مسلح با توجه به اینکه بسیاری از افراد واجد شرایط به‌دلیل عدم توانایی مالی قادر به خرید سربازی نخواهند بود، با این مصوبه موافقت خواهد کرد یا خیر.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از تسنیم، رحیم زارع؛ سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ روز شنبه در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به موافقت اعضای کمیسیون تلفیق با خرید سربازی برای سربازان غایب اظهار کرد: با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده، فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از پنج سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تأثیر تحلیل قوای جسمانی برای آنها امکان‌پذیر نیست، خرید سربازی امکان‌پذیر خواهد بود، بر این اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص‌شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: به‌موجب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمام رشته‌ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود!

به‌گفته وی، مشمولان متأهل به‌ازای هر فرزند از ۲۰ درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰ درصد برخوردار خواهند بود و افراد متأهل تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰درصدی برخوردار می‌شوند.

سخنگوی کمسیون تلفیق در یک گفت‌وگوی خبری نیز با تأکید بر اینکه در این مصوبه با نیروهای مسلح هیچ مشورتی نشده است، گفت: فقط همکاران من در کمیسیون تلفیق این موضوع را پیشنهاد دادند، دفعه قبلی این مصوبه رأی نیاورد و در رأی‌گیری مجدد، برای مشمولان داخل کشور، مصوب شد که شرط تأهل و سن بالای ۳۵ سال مشمولان غائب درنظر گرفته و در اولویت قرار داده شود.

وی تأکید کرد: حتماً در این مصوبه باید نظر نیروهای مسلح اخذ شود، تمام مصوبات نیز باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شود و شورای محترم نگهبان آن را تأیید کند.

هرچند که بنابر گفته سخنگوی کمسیون تلفیق، خرید سربازی با توجه به ضوابطی صورت خواهد گرفت اما اصل این ماجرا، واکنش‌هایی را در پی داشته است؛ برخی معتقدند با اجرای این کار، تبعیضی بین مشمولان صورت می‌گیرد و بسیاری از افراد واجد شرایط به‌دلایل مبالغ بالای تعیین‌شده و عدم توانایی مالی، قادر به خرید سربازی نخواهند بود.

پیش از این نیز امیر دریاداردوم غلامرضا رحیمی‌پور؛ رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با تسنیم درباره مباحث مطرح‌شده درباره خرید سربازی گفته بود: ستادکل نیروهای مسلح به‌طور کلی با خرید سربازی موافق نیست زیرا این کار (خرید سربازی) در سال ۹۶ با دو هدف‌گذاری انجام شد؛ نخست اینکه از تعداد غایبان کاسته شود که متأسفانه تعداد غایبان در چند سال گذشته مضاعف شد و بیشتر از پیش‌بینی‌ها بود یعنی غیبت مشمولان سربازی توسعه یافت.

وی متذکر شده بود: در وهله دوم نیز اجرای این موضوع باید عادلانه باشد در حالی که خرید خدمت سربازی عادلانه نیست لذا به همین دو دلیل گفته‌‌شده، ستادکل نیروهای مسلح موافق این طرح نیست.

حال باید دید که ستادکل نیروهای مسلح با مصوبه جدید کمیسیون تلفیق موافقت خواهد کرد و این‌که در نهایت این مصوبه در صحن علنی مجلس نیز رأی خواهد آورد یا خیر.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *