پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۱-۱۳

خستگی اراده

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

به همان صورت که بدن بعد از انجام تمرینات سنگین خسته می‌شود، اراده و انضباط شخصی نیز وقتی به کار گرفته شده و فرسوده شوند، قدرت خود را از دست می‌دهند. از آنجا که این مهارت‌ها پایه و اساس زیستی دارند، مغز فردی که ۱۰ بار به خوردن یک تکه کیک نه می‌گوید، با مغز شخصی که در هر یک از این ۱۰ بار یک برش کیک می‌خورد، متفاوت است. این بدان معناست که حتی اگر فردی که دارای انضباط شخصی شدید و قدرت اراده زیاد است به‌طور مداوم وسوسه شود، سرانجام تسلیم می‌شود. همان‌طور که بلند کردن وزنه به مدت ۲۴ ساعت و بدون وقفه برای هر شخصی غیرممکن است، استفاده ۲۴ ساعته از اراده نیز بدون دادن زمان به آن برای تجدید قوا، غیرممکن است.

در سال ۱۹۹۶ یک روانشناس به نام ویل باومایستر۶ تحقیقی انجام داد تا یک پدیده معروف به نام «کاهش قدرت اراده» را بررسی کند. در این مطالعه ۶۷ شرکت کننده در اتاقی با غذاهای شیرین تازه و تربچه تلخ، تنها گذاشته شدند. به یک گروه اجازه خوردن خوراکی‌های شیرین داده شد در حالی که به گروه دیگر گفته شد تربچه تلخ بخورند. سپس هر دو گروه را به اتاق دیگری بردند که در آنجا از آن‌ها خواسته شد معمائی را حل کنند تا پژوهشگران بتوانند ثبات قدم این افراد را ارزیابی کنند. افرادی که تربچه خورده بودند قدرت ذهنی لازم برای حل معما را نداشتند و قبل از گروهی که غذاهای شیرین خورده بودند از حل معما دست کشیدند. ناتوانی در تمرکز بر روی این فعالیت در گروهی که تربچه تلخ خورده بودند از این واقعیت ناشی می‌شد که اراده آن‌ها در کار قبلی کاهش یافته بود و اکنون می‌خواستند مسیری با کمترین مقاومت را در پیش بگیرند.

مراقبت کردن از اراده اولویت اصلی برای مغز، بقاء یا زنده ماندن است. امروزه ما دانش کافی داریم که بدانیم قند کم و سطح انرژی پایین به‌صورت موقتی، تهدید کننده زندگی نیست. با این حال به دلایل زیست‌شناختی، مغز ما این موضوع را نمی‌داند و به محض دریافت پیام هشدار مبنی بر عدم توازن چیزی در بدن، با رفتن به حالت بقاء از ما محافظت می‌کند. هنگامی‌که مغز در حالت بقاء کار می‌کند تمایل به ارضاء فوری نیاز را آغاز می‌کند که منجر به پرخوری و سایر رفتارهای منفی مرتبط با عدم انضباط شخصی می‌شود. بنابراین بهترین راه برای ایجاد انضباط شخصی این است که خود را از وسوسه دور کنید. به عنوان مثال، اگر با رژیم گرفتن دست و پنجه نرم می‌کنید، کابینت غذاهای ناسالم را با گزینه‌های سالم‌تر جایگزین کنید. وقتی به خرید مواد غذایی می‌روید، از راهروهای فروش غذاهای شیرین دور شوید و بلافاصله به راهروهایی که غذاهای سالم در آنجا عرضه می‌شوند بروید. با استفاده از این راهکارها، قدرت اراده شما فقط در مدت زمانی که در فروشگاه هستید آزمایش می‌شود نه اینکه سعی کنید هر شب بارها و بارها در مقابل وسوسه خوردن کلوچه‌ها در کابینت مقاومت کنید.

راه دیگر برای محافظت از اراده‌تان این است که بعد از شام به خرید بروید. در این‌صورت گرسنه نخواهید بود چرا که یک وعده غذایی سالم مصرف کرده‌اید و بنابراین احتمال اینکه یک بسته چیپس بخرید که شما را تا شام سیر نگه دارد کمتر است. آنچه در اینجا انجام می‌دهید ایجاد شرایطی است که در آن از آسیب‌پذیری‌تان علیه خودتان استفاده نمی‌کنید و مجبور به استفاده از نظم و انضباط شخصی نمی‌شوید. حتی اگر با مشکل تغذیه سالم هم دست و پنجه نرم نمی‌کنید، می‌توانید برای هر زمینه‌ای از زندگی خود که فاقد انضباط شخصی هستید‌، از همان راهکارها استفاده کنید.

(منبع: قدرت انتخاب شخصی

از دنیل والتر)

فرستنده سمیرا بندور

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *