پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۱-۱۶

سازمان بهداشت جهانی از ارائه خدمات رایگان درمانی ایران به مهاجران افغانستانی تقدیر کرد

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

نماینده سازمان بهداشت جهانی(WHO) در ایران در سفر به زاهدان با تشکر از جمهوری اسلامی و نظام سلامت کشور گفت: مهاجران افغانستانی سال‌ها است از خدمات عمدتاً رایگان بهداشت و درمان در ایران و استان سیستان و بلوچستان استفاده می‌کنند.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از تسنیم، سیدجعفر حسین نماینده سازمان بهداشت جهانی(WHO) در ایران برای بررسی ظرفیت‌های مغفول استان در حوزه سلامت و مدیریت بحران و دستیابی به راهکارهای همکاری بیشتر با سازمان بهداشت جهانی به زاهدان سفر کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در دیدار با نماینده سازمان بهداشت جهانی WHO در ایران، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه ملت ایران اظهار داشت: ملت شجاع و مستقل ایران با وجود همه فشارهای ناجوانمردانه همچنان در برابر زیاده‌خواهی ایالات متحده ایستاده است.

حسینعلی شهریاری ادامه داد: با وجود شرایط دشوار ناشی از محاصره اقتصادی دشمن که در دوران کرونا تشدید هم شد، جمهوری اسلامی ایران تنها برای یک قلم داروی بیماران کرونا یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.

وی با بیان اینکه به دلیل رویکردهای انسان دوستانه ملت و دولت ایران، بیش از ۴۰ سال است که در کنار ملت افغانستان بوده‌ایم، ادامه داد: همسایگی، اشتراکات مذهبی، علایق فرهنگی و حتی ارتباطات خانوادگی باعث شده تا مردم ما مراودات زیادی با کشور‌های همسایه و به ویژه کشور افغانستان داشته باشند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: طبیعی است که چند دهه جنگ و ناامنی در کشور افغانستان روی مسائل سلامت نیز تاثیر می‌گذارد و در حال حاضر یکی از نگرانی‌های جدی نظام بهداشت ما به ویژه در مناطق مرزی ما بیماری سل و به خصوص سل مقاوم به درمان است. با کمال افتخار موفق شده‌ایم تا انتقال محلی بیماری‌هایی مانند فلج اطفال، سرخک و سرخجه‌ را حذف کنیم.

شهریاری به کمک‌های سازمان بهداشت جهانی به ایران اشاره کرد و گفت: از کمک‌های سازمان بهداشت جهانی به جمهوری اسلامی ایران و به خصوص سیستان و بلوچستان تشکر می‌کنیم هر چند این کمک‌ها در برابر هزینه‌هایی که توسط نظام سلامت کشور صورت گرفته ناچیز بوده است.

وی ادامه داد: به منظور تسهیل دسترسی ساکنان حاشیه شهر اعم از اتباع غیرایرانی و ایرانی، ساخت یک مرکز با کاربری بهداشتی و درمانی در محله «شیرآباد» زاهدان در دست پیگیری است و امیدواریم تا اعتباری بالغ بر ۲.۵ میلیون یورو توسط سازمان بهداشت جهانی برای این منظور هزینه شود‌.

حمایت نماینده سازمان بهداشت جهانی از ایده تاسیس مرکز پشتیبانی از برنامه‌های بهداشتی در زاهدان

نماینده سازمان بهداشت جهانی WHO در ایران با اعلام حمایت از ایده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مبنی بر راه‌اندازی مرکز پشتیبانی منطقه‌ای برنامه‌های بهداشت و درمان با همکاری سازمان جهانی بهداشت در سیستان و بلوچستان گفت: این مرکز قادر خواهد بود تا اقلام دارویی، تجهیزات، کیت‌های تشخیصی و امثال آن را در شرایط مناسب نگهداری کند تا در زمان لازم به سرعت در سطح منطقه توزیع شود.

سید جعفر حسین در نشست با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: هم‌اکنون مشابه این مرکز در شهر دبی در کشور امارات متحده عربی با حمایت سازمان جهانی بهداشت فعال است که در زمان بحران کرونا تجربه و‌ عملکرد موفقی برای توزیع سریع اقلام اهدایی بین‌المللی در حدود صد کشور سطح دنیا داشت.

وی اظهار امیدواری کرد بعد از ارائه پروپوزال و پیشنهاد فنی ساخت و تجهیز این مرکز توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و کسب موافقت مقامات ذی ربط نمایندگی سازمان بهداشت جهانی برای راه‌اندازی این مرکز همکاری کند.

جعفر حسین با تشکر از جمهوری اسلامی ایران و نظام سلامت کشور گفت: مهاجران افغانستانی سال‌ها است از خدمات عمدتاً رایگان بهداشت و درمان در ایران و استان سیستان و بلوچستان استفاده می‌کنند و سازمان بهداشت جهانی موافق ارائه مستمر کمک‌های بین‌المللی و اختصاص تجهیزات و اقلام بهداشتی دارویی مورد نیاز از منابع موجود به حوزه بهداشت و درمان این استان است و در راستای حمایت از تحقق این امر تلاش خواهد کرد.

وی نقش سازمان بهداشت جهانی را در ایجاد هماهنگی فعالیت‌های مرتبط با بخش سلامت در میان نهادهای مرتبط سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران مهم دانست و خاطرنشان کرد: هماهنگی فعالیت نهادهایی از قبیل صندوق حمایت از کودکان ملل متحد(unisef)، صندوق جمعیت ملل متحد(unfpa)، برنامه جهانی غذا(WFP) و امثال آن در حوزه سلامت بر عهده سازمان بهداشت جهانی است و این نمایندگی از توان خود برای حمایت این واحدها از نظام بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان استفاده خواهد کرد.

وی به اتفاق منصور رنجبر کیخا مدیر بخش بیماری‌های غیرواگیر و بهداشت روان دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران به زاهدان سفر کرده، بعد از حضور در جلسه با رئیس، معاونان و جمعی از مدیران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از روند ارایه خدمات به اتباع ایرانی و غیرایرانی در بیمارستان «خاتم الانبیا(ص)» زاهدان بازدید کرد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی WHO در این بازدید بر اشتراک تجارب جهانی با دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: حضور متخصصین بین‌المللی و برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی مشترک در سیستان و بلوچستان مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران در دیدار با رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در این سفر از اردوگاه اتباع بیگانه استان نیز بازدید داشتم که خوشبختانه این اردوگاه‌ها از لحاظ بهداشتی از وضعیت قابل قبولی برخوردار بود.

سید جعفر حسین با بیان اینکه سیستان و بلوچستان کادر بهداشتی و درمانی توانمندی دارد که در شرایط سخت کارهای بسیار بزرگ و تاثیرگذار انجام داده‌اند، گفت: اقدامات ارزشمندی که در مرکز تحقیقات ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام می‌شود می‌تواند نقش مهمی در حل مشکلات نظام بهداشت و درمان استان داشته باشد.

وی با اشاره به بازدیدهایی که از مراکز درمانی صورت گرفته، گفت: راهکارهای مشارکت در تجهیز بخش‌های دیالیز بیمارستان‌های استان را پیگیری خواهم کرد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی ادامه داد: یکی از مشکلات استان شما بالا بودن میزان تصادفات و تلفات جاده‌ای است که باید برای این موضوع اقدامات پیشگیرانه جدی صورت گیرد.

ارائه خدمات بهداشت به طور همزمان به جمعیت ایرانی و اتباع غیرایرانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست با نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: اگر به خانه‌های بهداشت روستایی، پایگاه‌های بهداشت شهری و مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان مراجعه کنید خواهید دید خدمات مادر و کودک، واکسیناسیون، بیماریابی سل، مالاریا و التور و سایر مسائل بهداشتی به طور همزمان، برابر و رایگان، به جمعیت ایرانی و مهاجران غیرایرانی ارائه می‌شود و همکاران ما اطلاعات خانوار را برای جمعیت ایرانی و غیرایرانی تکمیل می‌کنند.

سیدمحمد هاشمی شهری ادامه داد: یکی از تجارب موفق دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه تسهیل دسترسی اتباع غیرایرانی به خدمات بهداشتی، راه‌اندازی مرکز تسهیلات زایمانی در حاشیه شهر زاهدان بود که امروز از این مرکز بازدید کردید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: در سال‌های ابتدایی جنگ در کشور افغانستان سازمان‌های خیریه بین‌المللی بخشی از هزینه‌های سلامت اتباع غیر ایرانی را تامین می‌کردند، بعد از پایان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، این سازمان‌ها استان را ترک کردند اما اسکان و تردد اتباع کشور افغانستان عملاً  ادامه دارد و هزینه‌های سلامت این افراد عموماً توسط نظام بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ بیش از ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و در ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان فقط در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان صرف ارائه خدمات درمانی به بیماران تصادفی، مادران باردار، بیماران خاص، تالاسمی و دیالیزی غیرایرانی شده که عمدتاً اتباع کشور دوست و برادر افغانستان هستند.

هاشمی شهری از حمایت‌های سازمان بهداشت جهانی از نظام بهداشت و درمان کشور و استان تقدیر کرد و گفت: در آخرین حمایت در قالب پروژه پاسخ به فوریت کووید-۱۹ در ایران یا همان ICERP صورت گرفت ۵۰ میلیون دلار به کشور جمهوری اسلامی ایران کمک کرد که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان منجر به نصب یک دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان امام خمینی(ره) خاش، یک دستگاه لارنگوسکوپ در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) زاهدان، یک دستگاه سونوگرافی، یک دستگاه cr.c.t و یک دستگاه لارنگوسکوپ در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) و همچنین دو دستگاه real time pcr و سه دستگاه استخراج اتوماتیک RNA شد و امیدواریم این کمک.ها ادامه داشته باشد.

وی بر افتخار میزبانی از جمع کثیری از زوار پاکستانی و هندی در ایام اربعین اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۸ و قبل از شروع کرونا بیش از ۸۰ هزار نفر از زائر پاکستانی، افغانستانی و هندی از مسیر گذرگاه‌های مرزی میرجاوه با لحاظ تمامی قوانین مقررات وارد استان شده و به سمت شهرهای مشهد و قم و کشور عراق عزیمت کردند و مجدد از همین مسیر به کشور خود بازگشتند و در این مدت خدمات درمانی اورژانس به این عزیزان ارائه می‌شد که شیرین‌ترین این رویدادها تولد تعدادی از نوزادان این زائران بزرگوار در بیمارستان‌های زاهدان بود.

هاشمی شهری  با اشاره به اینکه تاسیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان سنگ بنای توسعه بهداشت و درمان استان بوده، گفت: قبل از تاسیس دانشگاه تعداد بیمارستان های سیستان و بلوچستان ۸ بیمارستان بود و در حال حاضر تعداد بیمارستان‌های استان به ۲۹ بیمارستان رسیده و با اتمام طرح‌های نیمه تمام و در دست اجرا از ۳۲ بیمارستان هم عبور خواهد کرد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به واسطه برخورداری نیروی انسانی متخصص موقعیت استراتژیک سابقه درخشان در انجام فعالیت‌های علمی و سابقه روشن در انجام امور عام‌المنفعه و خیریه گزینه بسیار مناسبی برای توسعه فعالیت های منطقه ای سازمان‌های بین‌المللی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه نشست با نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران مهمترین پیشنهادها و درخواست‌های خود در مورد همکاری در ارتقای شاخص‌های منطقه، همکاری سازمان بهداشت جهانی در تامین بخشی از نیازهای اتباع غیرایرانی در استان، تامین بخشی از نیازهای دارویی و تجهیزاتی و غیره مطرح کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: با توجه به رویکردهای انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تعداد کثیری از اتباع غیرایرانی از خدمات نظام بهداشت و درمان استان استفاده می‌کنند.

سیدمهدی طباطبایی ادامه داد: ایفای نقش سازمان‌های جهانی برای تامین بخشی از هزینه‌های بهداشت و درمان میهمانان غیر ایرانی استان ما از مهمترین مواردی است که در این سفر پیگیری خواهد شد.

وی در بازدید نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از روند ارائه خدمات سلامت به اتباع غیرایرانی در اردوگاه الغدیر زاهدان، گفت: روزانه بیش از ۸۰۰ نفر از اتباع کشورهای پاکستان و افغانستان در اردوگاه الغدیر از نظر نظام مراقبت سندرمیک بیماریها بررسی و غربالگری می‌شوند و به تمامی مراجعین واکسن پولیو خورانده می‌شود.

سید مهدی طباطبایی ادامه داد: پس از بیماریابی بر اساس علامت، نمونه گیری از جمله کووید، مالاریا و التور و سایر بیماریها انجام و اقدامات درمان و مراقبت نیز صورت می گیرد و به تمامی اتباع، آموزش های خود مراقبتی نیز ارائه می‌شود.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از طرح در دست احداث انسکتاریوم پرورش و مطالعه حشرات(Insectarium) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و مرکز تحقیقات و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز بازدید و به تاثیرگذار بودن این مراکز در حل مشکلات نظام بهداشت و درمان استان اشاره کرد.

جلیل نجاتی، متخصص حشره شناسی پزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بازدید نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از طرح در دست احداث انسکتاریوم پرورش و مطالعه حشرات(Insectarium) با اشاره به تاثیر پذیری سیستان و بلوچستان از اقلیم شبه قاره هند و آب و هوای مانسون، بیماری های گرمسیری و منتقله از راه پشه، هدف اصلی از راه اندازی این مرکز را تثبیت نظام مراقبت ناقلین با تاکید بر حشرات آنوفل(ناقل مالاریا) و آئدس(ناقل تب دنگی) دانست و گفت: این مرکز بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تکمیل و تجهیز آن دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به قطب کشوری و منطقه ای مطالعات حشره شناسی تبدیل می‌شود.

محمد صداقت، متخصص طب اورژانس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بازدید نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از روند ارایه خدمات درمانی به اتباع غیر ایرانی در بیمارستان خاتم الانبیا(ص) زاهدان، گفت: بخش اورژانس بیمارستان خاتم الانبیا(ص) مرکز اصلی حوادث و سوانح(Truma Center) در استان سیستان و بلوچستان است و بیماران اورژانسی صرفنظر از ملیت در بخش اورژانس پذیرش و تریاژ می شوند.

وی ادامه داد: بخش اعظم بیماران غیرایرانی این بیمارستان را مصدومان حوادث ترافیکی، تیرخوردگی و‌ چاقو خوردگی و مسمومیت ها تشکیل می دهند و بیماران کووید- ۱۹ نیز طبق شیوه نامه.های ملی(National Protocols) مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از روند ارایه خدمات دیالیز به اتباع غیر ایرانی و روند ارایه خدمات در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان خاتم الانبیا(ص) زاهدان نیز بازدید کرد.

به گزارش تسنیم از دیگر برنامه‌های نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران بازدید از تسهیلات زایمانی عماریاسر در منطقه شیرآباد زاهدان که خدمات سلامت و زایمان های بهداشتی به اتباع ایرانی و غیرایرانی ساکن در حاشیه شهر ارائه می‌دهد و مرکز خدمات سلامت روان(سراج) شیرآباد بود. همچنین اهدای لباس و مدال داوطلب افتخاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به سید جعفر حسین نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران در حاشیه بازدید از پایگاه سلامت عمار یاسر زاهدان صورت گرفت.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن