پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۱-۱۷

شرایط شاهد برای شهادت در دادگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

قانونگذار در ماده ۱۵۵ قانون آ.د.ک و در مواد ۱۳۱۳ و ۱۳۱۴ قانون مدنی به ذکر شرایط شاهد برای شهادت در دادگاه نموده است. بدین صورت که در ماده ۱۵۵ ق .آ.د.ک آمده است در مواردی که قاضی به شهادت به عنوان دلیل شرعی استناد می نماید لازم است شاهد دارای شرایط زیر باشد.

۱-بلوغ ۲- عقل۳-ایمان ۴- طهارت مولد ۵- عدالت  ۶- عدم وجود انتفاع شخصی برای شاهد یا رفع ضرر از او  ۷- عدم وجود دشمنی بین شاهد و طرفین دعوا ۸- عدم اشتغال به تکدی و ولگردی .

و همچنین در ماده ۱۳۱۳ قانون مدنی چنین مقرر شده : « که در شاهد بلوغ ، عقل ، عدالت ، ایمان و طهارت مولد شرط است

تبصره ۱ : عدالت شاهد باید با یکی از طرق شرعی برای دادگاه احراز گردد.

تبصره ۲: شهادت کسی که نفع شخصی به صورت عین یا منفعت یا حق رد دعوا داشته باشد و نیز شهادت کسانی که تکدی را شغل خود قرار دهند پذیرفته نمی شوند. » و نیز به موجب ماده ۱۳۱۴ قانون مدنی  : « شهادت اطفالی را که به سن ۱۵ سال نرسیده اند فقط ممکن است مزید اطلاع استماع نمود مگر در مواردی که قانون شهادت این قبیل اطفال را معتبر شناخته است».

شهادت خویشاوندان

عدم وجود رابطه خویشاوندی بین شاهد و مشهود له ( شخصی که به نفعش شهادت داده می شود ) از جمله شرایط مقرر برای شاهد نمی باشد ، اما این سوال مطرح است که آیا وجود چنین رابطه ای نباید در مواقع پذیرش شهادت به منظور جلوگیری از شهادت ناحق مد نظر قرار گیرد ؟  در قانون آیین دادرسی مدنی یکی از موقعیت هایی که شاهد را در معرض اتهام قرار می داد ، قرابت او با یکی از دوطرف دعوا بود. بند ۱ از ماده ۴۱۳ قانون آیین دادرسی مدنی ، وجود قرابت نسبی یا سببی تا درجه ی سوم از طبقه دوم را مانع پذیرش شهادت و نفوذ آن در دعوا می ساخت و قرابت  را از موارد جرح شاهد قرار داده بود . این قاعده چنان اصولی می نمود که از سال ۱۳۱۸  تا سال ۱۳۷۹ ثابت ماند . قانون ۱۳۷۹ آیین دادرسی مدنی صلاحیت شاهد  و موارد جرح او را به امور کیفری احاله کرد  در حالیکه در ماده ۱۵۵ آیین دادرسی کیفری نداشتن قرابت در شرایط شاهد نیامده است .

فرستنده:سمانه سارانی از زابل

رویه قضایی وقانون

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.