پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۱-۱۷

راهکارهایی برای حل حسادت کودکان به فرزند تازه متولد شده

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

حسادت فرزند اول به نوزاد تازه متولد شده از جمله دغدغه‌های والدین بعد از تولد فرزند دوم خواهد بود.یکی از مسائلی که خانواده‌های دارای چند فرزند در زمان تولد فرزند جدید آن مواجه هستند حسادت فرزند اول به نوزاد تازه متولد شده است. حسادت از جمله احساساتی است که هر انسانی در طول زندگی خود ممکن است آن را تجربه کند، اما چون کودکان نمی‌توانند احساساتشان را بیان کنند گاهی احساس حسادت در آن‌ها به شکل رفتار‌های منفی بروز پیدا می‌کند و بسیار مهم است که والدین روش‌های مدیریت احساسات را به کودکان آموزش دهند که برای ارائه این آموزش در ابتدا باید خودشان در مورد مدیریت احساسات آگاهی لازم را داشته باشند.

یکی از مهمترین وظایف والدین و محیط‌های آموزشی از قبیل مهد‌های کودک و مدارس آموزش شناخت و کنترل احساسات به کودکان است.

معمولا والدینی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند از حسادت فرزند اولشان به فرزند تازه متولده شکایت دارند در واقع زمانی که کودکی به تازگی متولد می‌شود احتیاج به توجه و مراقبت‌های بیشتری دارد و همین امر گاهی منجر به بی توجهی یا کم توجهی نسبت به فرزند اول خواهد شد و چون تا قبل از تولد فرزند جدید، فرزند اول کانون توجه والدین بوده است با انجام برخی رفتار‌های اغراق آمیز و غیر طبیعی از قبیل خشم، لجبازی و پرخاشگری سعی در جلب توجه والدین دارند.

در چنین شرایطی کودک حتی حاضر است با مورد تنبیه و غضب قرار گرفتن والدین توجه آن‌ها را نسبت به خود برگرداند و گاهی اوقات ممکن است کودک حسادت خود را به شکل دیگری مانند محبت‌ زیاد، محکم بغل گرفتن و بوسیدن مکرر نوزاد نشان دهد.

بهتر است والدین قبل تولد نوزاد کودک را از لحاظ روحی و روانی برای پذیرش داشتن یک خواهر یا برادر آماده کنند.

والدین برای گفتن این خبر به کودک نباید عجله کنند، زیرا گذر زمان برای کودک نسبت به بزرگسالان بسیار طولانی است بنابراین تولد خبر نوزاد باید در اواخر بارداری گفته شود، همچنین کمک گرفتن از کودک در چیدمان اتاق و یا خرید وسایل نوزاد بسیار کمک کننده خواهد بود.

نشان دادن عکس یا فیلم‌های نوزادی خود فرزند اول، صحبت در مورد ناتوانی و آسیب پذیر بودن نوزاد یکی دیگر از راه‌های آماده سازی کودک برای پذیرش یک عضو جدید خانواده خواهد بود.

بهتر است والدین بعداز تولد نوزاد یک هدیه را برای فرزند اول تهیه کرده و در صورت امکان انجام برخی از کار‌های نوزاد را به عهده کودک قرار دهند.

داشتن یک برنامه مشخص برای گذراندن اوقات با کودک از جمله وظایف پدر و مادر برای کاهش یا پیشگیری حسادت نسبت به نوزاد خواهد بود همچنین بهتر است که والدین بطور جدا گانه برای کودک وقت بگذارند.

منبع : مجله کودک سالم

نویسنده : نازنین دسترنج مشاور و روانشناس کودک

گردآورنده : مه بی بی آهورانی

شهرستان ایرانشهر

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن