پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۰۳

پیشنهاد اعطای سهام عدالت به جاماندگان به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

رئیس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد نمایندگان درباره اعطای سهام عدالت به جاماندگان را برای بررسی کارشناسی به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ ارجاع داد.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از تسنیم، وکلای ملت در  جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه سوم اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه پیشنهاد الحاقی علی‌اکبر بسطامی نماینده ایلام در مجلس به تبصره ۲ لایحه بودجه را بررسی کردند.

نماینده ایلام در مجلس در توضیح پیشنهاد خود بیان کرد: هدفمند کردن یارانه‌ها و بحث سهام عدالت مهم‌ترین برنامه‌های نظام جمهوری اسلامی است و پرچالش‌ترین مباحث بودجه سال آتی، هدفمندکردن یارانه،‌ ارز ترجیحی و بحث دفاع از محرومین و مستضعفان است که در رأس آن سهام عدالت جای دارد. متأسفانه عده‌ای از خانواده‌های محروم نتوانسته‌اند تاکنون از سهام عدالت بهره‌مند شوند و از این قافله عقب مانده‌اند.

وی ادامه داد: براساس پیشنهاد بنده، دولت مکلف است از محل باقی‌مانده سهام عدالت در شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی باقی سهام را به نیازمندان جامعه و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) اعطا کند.

حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد اظهار کرد: زمانی که حاکمیت به مردم و به‌خصوص قشر فقیر وعده‌ای می‌دهد و از طریق قانون می‌خواهد آن را مستحکم کند باید اول جاپای خود را محکم کند، اگر وعده‌ای داده شود اما منابعی برای تحقق آن وجود نداشته باشد به‌ضرر حاکمیت است. از سال گذشته همچنان ۱۳۰هزار میلیارد تومان سهام باقی مانده که یک برگه آن نیز عرضه نشده است.

وی ادامه داد: در بودجه امسال نیز ۷۵هزار میلیارد تومان سهام باید عرضه شود، ۱۳۰هزار میلیارد تومان نیز کمیسیون تلفیق پیشنهاد کرده است تا برای حمایت از تأمین اجتماعی و ایثارگران سهام عرضه شود، به‌عبارتی دیگر تاکنون ۴۰۰هزار میلیارد تومان سهام دولت باید عرضه گردد که اصلاً چنین سهامی وجود ندارد.

معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که این موضوع به کمیسیون تلفیق بازگردد و با دعوت از وزیر اقتصاد در وهله‌ اول روشن گردد که ما اصلاً چه‌میزان سهام داریم و بعد در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.

در ادامه جلسه حجت الاسلام احد آزادیخواه نماینده ملایر در مجلس در اخطاری با استناد به اصل سوم قانون اساسی در جریان بررسی این پیشنهاد ابراز کرد: اصل سوم قانون اساسی به رفع تبعیض ناروا در جامعه تأکید دارد، یکی از مطالبات جدی ما نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه به مراجعات جاماندگان سهام عدالت بازمی‌گردد، حال این‌که نماینده دولت در جریان بررسی این پیشنهاد بیان کرد که اصلاً چنین سهامی در قالب شرکت‌ها وجود ندارد، امکان بررسی و آزمایش دارد اما اگر قرار است در این حوزه اتفاقی بیفتد علاوه بر خانواده بزرگ کمیته امداد به جاماندگان بهزیستی و سایر اقشار ضعیف نیز باید توجه شود که در این پیشنهاد مغفول مانده است، حال یا با نظر هیئت رئیسه این موارد اضافه گردد یا جهت اعطای سهام به تمام جاماندگان چاره‌ای اندیشیده شود.

پس از ارائه پیشنهاد مربوط به جاماندگان سهام عدالت قالیباف رئیس مجلس درباره این پیشنهاد متذکر شد: در پیشنهاد مطروحه همان‌طوری که آقای آزادیخواه در اخطار خود بیان کردند بحث سازمان بهزیستی را نداریم، از سویی دیگر کارگران و اقشار مستضعف نیز که از دریافت سهام عدالت جا مانده‌اند باید از این حق بهره‌مند گردند.

وی تصریح کرد: بیش از یک سال است که کمیسیون اقتصادی بحث سهام عدالت را پیگیری می‌کند و دفتر مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارند، اکنون ما این پیشنهاد را به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌دهیم تا با حضور نمایندگان کمیسیون اقتصادی و نمایندگان دولت هم میزان دقیق افرادی که جا مانده‌اند مشخص شود و هم میزان منابع روشن گردد تا حق کسی ضایع نگردد و به همه جاماندگان تعلق گیرد.

به گزارش تسنیم، نمایندگان از روز سه‌شنبه و در ۲ شیفت کاری بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در بخش درآمدی را در دستورکار دارند که برخی از مواد لایحه را تصویب کرده و برخی را جهت بررسی کارشناسی به کمیسیون تلفیق ارجاع داده‌اند.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن