پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۰۴

۸ هشدار؛ بیش از اندازه از بدن خود کار می‌کشید!

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

معمولا اثر کار کردن و ورزش کردن مثبت، به این شکل است که انرژی بیشتری برای باقی مانده روز به شما می‌دهد؛ اما وقتی بیش از حد از خودتان کار می‌کشید نه تنها خبری از انرژی بیشتر نیست؛ بلکه فقط از لحاظ جسمی و ذهنی، خسته وخسته‌تر می‌شوید.

گاهی اوقات شاید متوجه کاری که هر روز با بدن خود می‌کنیم، نباشیم. بعد از گذشت چند ماه یا چند سال، به علت همین بی توجهی بیمار می‌شویم که گران برایمان تمام شود.

زیاد کار کشیدن از بدن تنها به کار کردن مستمر با ساعات کاری زیاد محدود نمی‌شود؛ بلکه زیاد ورزش کردن هم مشکل ساز است. موضوع اینجاست که بیش از توان بدن خود فعالیت می‌کنیم و این اصلا به معنای ورزیده شدن نیست. در واقع این نوع سبک زندگی، فرسایش محض است. در ادامه، شما را با ۸ نشانه‌ای آشنا می‌کند که اگر در خود مشاهده کردید، باید به فکر کم کردن فعالیت‌های فیزیکی باشید.

۱. پایین آمدن کیفیت عملکرد

گاهی اوقات حتی بیشتر از بیش کار می‌کنیم؛ اما نتیجه به خوبی گذشته از آب در نمی‌آید. مهم نیست چند ساعت در روز اضافه‌تر کار کنیم. خودمان متوجه می‌شویم خسته شدیم و دیگر انگیزه و انرژی قبل را برای انجام دادن کار‌ها نداریم. سطح ترشح هورمون‌ها در بدن ما تغییر می‌کند و عملکرد مغز ما نیز دچار اختلال می‌شود. به همین دلیل کمتر می‌توانیم تمرکز کنیم.

۲. خستگی پایان ناپذیر

خستگی‌هایی که نه با خوابیدن‌های شبانه برطرف می‌شوند و نه با تعطیلات آخر هفته. معمولا اثر کار کردن و ورزش کردن مثبت، به این شکل است که انرژی بیشتری برای باقی مانده روز به شما می‌دهد؛ اما وقتی بیش از حد از خودتان کار می‌کشید نه تنها خبری از انرژی بیشتر نیست؛ بلکه فقط از لحاظ جسمی و ذهنی، خسته و خسته‌تر می‌شوید.

۳. احساساتی شدن

کمبود برخی از ویتامین‌ها مستقیما با شکنندگی احساسات ما رابطه دارد که در این صورت استرس، اضطراب، خشم و غم خیلی بیشتر از حالت عادی بر ما اثر می‌گذارد. برای مثال ممکن است برای مسایل خیلی پیش و پا افتاده به گریه بیافتیم و عمیقا احساس ناراحتی کنیم.

۴. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضله می‌تواند به علت پیچ خوردگی یا کشیدگی آن باشد؛ اما در صورتی که به علت کمبود ویتامین‌های بدن، که بر اثر ازدیاد فعالیت‌های روزانه می‌سوزند، عضلات بدن به طور مکرر دچار گرفتگی شدید می‌شوند.

۵. درد مفاصل

درد مفاصل شامل گردن، بند‌های انگشت، زانو، کمر، موچ‌ها و … می‌شود. البته که درد‌ها مفاصل دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد. در واقع وقتی زیاد کار می‌کنید، مفصل‌هایی که بیشتر درگیر هستند آسیب دیده و درد طاقت‌فرسایی به سراغتان می‌آید. بهترین راه استراحت مطلق یا تغییر دادن عادات غلط است.

۶. کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن به صورت مریض بودن‌های دایمی مانند سرماخوردگی و مشکلات پوستی مانند اگزما بروز پیدا می‌کند. کمبود ویتامین‌های سی، آ،‌ای و گروه ویتامین‌های بی، باعث کاهش قدرت این سیستم مهم در بدن ما می‌شود. توجه کنید گروه ویتامین‌های حل در چربی را با مشورت پزشک مصرف کنید.

۷. پایین بودن کیفیت خواب

برهم خوردن نظم ساعت و کیفیت خواب یکی دیگر از مواردی است که بر اثر بالا رفتن هورمون‌ها آدرنالین و کورتیزول به وجود می‌آید. همین اثر را استرس هم بر خواب‌های ما می‌گذارد. بسته به نوع فعالیتی که بیش از حد انجام می‌دهید (کار کردن یا ورزش کردن) شدت این اختلال در خواب متفاوت می‌شود.

۸. بی اشتهایی

از دست دادن اشتها نیز از نشانه‌های بیش از حد کار کردن است. کار کردن در حالت معمول باید ما را گرسنه کند؛ ولی در حالت غیر عادی، دیگر میلی به غذا ندارید که به علت کاهش سطح هورمون گرلین در بدن است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

تنظیم: فرزانه کردی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن