پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۰۴

وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان به شدت وخیم است

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

سرپرست اداره کل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک وضعیت ذخایر خونی استان به شدت وخیم و در برخی از گروه ها مانند گروه خونی “O” و “A” ذخایر کمتر از یکروز است.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از خبرگزاری فارس، رضا عباسی اظهار کرد: مصرف روزانه خون استان حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ واحد است درحالیکه اهدای خون روزانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ واحد است و با توجه به شیوع مجدد بیماری کرونا سایر استان ها نیز با شرایط مشابه روبرو هستند و امکان واردات خون از مناطق دیگر بسیار کم است.

وی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۶۵ هزارو ۱۵ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان‌ و بلوچستان مراجعه کردند که ۵۱ هزار و ۹۷۹ نفر آنان موفق به اهدای خون شدند.

سرپرست اداره کل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: از مجموع اهدا کنندگان خون در استان سه هزارو ۸۴۸ نفر زن و ۴۸ هزار و ۱۳۱ نفر مرد بودند.

وی با بیان اینکه این میزان حدود ۶۰ درصد نیاز استان را تامین کرده است، گفت: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده‌های خونی استان ۱۵ هزارو ۵۶۱ واحد است.

عباسی بیان کرد: میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی از ابتدای امسال تاکنون ۱۷۱ هزار و ۱۷۲ واحد خون و فرآورده‌ها، ۱۳۱ هزار و ۱۲۹ واحد گلبول قرمز، ۱۶ هزارو ۸۷۲ پلاکت و ۲۳ هزارو ۱۷۱ فرآورده‌های پلاسمایی بوده است.

وی با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۴۷ هزارو ۵۶ واحد خون از سایر استان‌ها بویژه شهرهای سمنان، بجنورد، بیرجند و زنجان دریافت شده است.

سرپرست اداره کل انتقال خون سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر بیمار تالاسمی موجود استان ۶۸ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان به شدت کاهش یافته و بحرانی است.

عباسی گفت: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

وی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن