پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۰۹

دین معبد و مسجد نیست

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ از نیکشهر امام جمعه شهرستان نیکشهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه در ابتدا اظهار داشت: خدای متعال در قبال عطای نعمت ها و آفرینش بر کسی منت نگذاشته است. اما سنگینی و بزرگی نعمت بعثت حضرت ختمی‌مرتبت چنان است که قرآن کریم از آن به «منّت» تعبیر فرموده است: «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ…»(آل‌عمران: ۱۶۴)؛ در مورد بعثت انبیاء به‌ویژه حضرت ختمی‌مرتبت علیهم السلام، نکته شایان توجه، ضرورت و دوام نیاز به پیامبر است.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی یعقوبی در ادامه تاکید کرد: معارف الهی از سنخ علوم بشری نیست، از این‌رو پیشرفتهای شگرف علمی و صنعتی نیز انسان را از وحی و نبوت پیامبران (ع) بی‌نیاز نخواهد کرد، زیرا پیامبران، علوم و اموری را برای جوامع انسانی می‌آورند که تحصیل آن جز از راه وحی، مقدور بشر نیست: «وَ یُعَلِّمُکُمْ مَا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ»(بقره:۱۵۱). خدای سبحان نفرمود پیامبر، آنچه را نمی‌دانید به شما می‌آموزد (یعلّمکم ما لاتعلمون)، بلکه فرمود: چیزی به شما می‌آموزد که شما هرگز در فهم آن خودکفا نبوده و نخواهید بود.

وی در ادامه اظهار داشت: پیامبرخاتم (ص) به دستور الهی در مدینه تشکیل حکومت داد و روابط گسترده داخلی و بین‏ المللی در راستای هدایت جامعه انسانی راه انداخت. این حرکت پیامبر از جهت جامعیت دین مبین اسلام است که برای تمامی شئونات زندگی انسان برنامه دارد. هم در جهت فردی و هم در جهت اجتماعی هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین المللی.

یعقوبی افزود: اسلام فقط دین معبد و مسجد نیست بلکه دین سیاسی است که برای مدیریت زندگی انسان و سعادت او از جانب پروردگار آمده است و دستور به رعایت اخلاق و عدل و انصاف در جامعه را می دهد.

همچنین وی در ادامه عنوان کرد: اسلام در مقابل ظلم و بیدادگری بی تفاوت نیست و بر حفظ حقوق همگان تاکید می کند.  اندیشه اسلامی این است که «مَنْ سَمِعَ رجلا ینادی یا لَلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یجِبْهُ فَلَیسَ بِمُسْلِمٍ» هرکس بشنود صدای انسانی را که فریاد می‌‏کند: «یا لَلْمُسْلِمینَ» ای مسلمانان به فریاد من برسید، و او را کمک نکند، مسلمان نیست».

امام جمعه شهرستان نیکشهر بیان داشت: مأموریت پیامبر و هدف بعثت او به واسطه تنها علم حقیقی یعنی علم اخلاق محقق می گردد. اخلاق اسلامی است که تزکیه و تربیت و تهذیب نفس در آن وجود دارد. پیامبر رحمت با اخلاق کریمانه خود نه تنها دیگران را مجذوب و شیفته خود می کردند بلکه به عنوان یک معلم تمام عیار و خودساخته ، مفاهیم اخلاقی را به همه بشریت آموختند. از این جهت است که خداوند متعال اخلاق والای پیامبر (ص) را تمجید می کند و می فرماید «انک لعلی خلق عظیم».

یغعقوبی در پایان خاطرنشان کرد: نیاز دنیای امروز هم نهادینه شدن اخلاق کریمانه پیامبر (ص) است اخلاقی که در آن محبت، عاطفه، صداقت، ایثار، وفای به عهد، رعایت حقوق دیگران، ارتباط عارفانه و عاشقانه با معبود، ارتباط منصفانه با مخلوق، دفاع جانانه از مظلوم و محروم و… وجود دارد گمشده امروز ما اخلاق محمدی (ص) است.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *