پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۱۱

آنچه از سکته قلبی نمی‌دانید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

سکته قلبی علائم دیگری همچون تنگی نفس، احساس سنگینی سینه و فشار در قفسه سینه یا خستگی می‌تواند داشته باشد.

بیماری‌های قلبی عروقی با ۱۸.۶ میلیون مرگ در سال کماکان رتبه اول علل مرگ و میر دنیا را به خود اختصاص داده اند. این گروه از بیماری‌ها علل متعددی از جمله مصرف دخانیات، دیابت، فشارخون بالا، چاقی، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب دارند.

مهمترین علائم سکته قلبی درد قفسه سینه است که بیشتر درد بین ناف تا فک پایین را شامل می‌شود یعنی هر دردی که در این ناحیه باشد بخصوص در بین افراد مسن ممکن است تنها درد سر دل (درد معده) باشد که این نشانه می‌تواند یکی از علائم درد قلبی و سکته قلبی باشد.

یا این که ممکن است درد به فک صورت کشیده شود یا دو اندام فوقانی را درگیر کند که شایع‌ترین علت درد است، اما سکته قلبی علائم دیگری همچون تنگی نفس، احساس سنگینی سینه و فشار در قفسه سینه یا خستگی می‌تواند داشته باشد.

گاهی بیمار ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و سکته کند که سکته قلبی بدون علامت گفته می‌شود و این نوع سکته بیشتر در افراد مسن، دیابتی و افراد دارای نارسایی کلیه، دیده می‌شود.

یکی ار این عوامل می‌تواند ارثی باشد یعنی سابقه بیماری قلبی در خانواده‌ها وجود داشته باشد، دیابت، فشار خون، سن بالا، مصرف دود، روش بد زندگی همچون بی تحرکی، استرس‌های روحی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از فست فود‌ها و غذا‌های چرب یک فرد را مستعد گرفتگی عروق می‌کند که منجر به سکته قلبی می‌شود.

برخی از عوامل همچون افزایش سن و جنس (چون سکته قلبی در بین آقایان بیشتر است) و سابقه خانوادگی را که نمی‌توان عوض کرد، اما برخی‌ها از جمله کنترل فشار، کنترل قند خون، استفاده از غذا‌های کم چرب را می‌توان عوض کرد تا از سکته قلبی پیشگیری کرد.

عوامل سکته قلبی دائم هستند و زنگ خطرند که باید هوشیار باشیم چراکه ممکن است بیمار در آینده سکته کند، مثلا بیمار می‌گوید تا مدتی پیش دو سه کیلومتر پیاده روی می‌کردم و هیچ مشکلی نداشته ام، اما هم اکنون ۵۰۰ متر که راه می‌روم، چون درد قفسه سینه می‌گیرم، خسته می‌شوم و یا احساس تنگی نفس دارم، باید بنشینم و استراحت کنم بعد ادامه دهم که این مساله زنگ خطر است و فرد اینجا باید به پزشک مراجعه کند و منتظر نماند که سکته کند چراکه آن موقع کار هم برای بیمار و هم پزشک سخت می‌شود.

اگر یک بیمار علائمی همچون خستگی، تنگی نفس یا درد قفسه سینه دارد که بیشتر با فعالیت یا استرس عصبی تحریک می‌شود و شدت می‌یابند که مجبور به نشستن و استراحت کردن می‌شود و بعد بهتر می‌شود و دوباره راه می‌افتد، زنگ خطر سکته قلبی برای بیمار به صدا در آمده و باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند بنابراین پزشک پیگیری کرده و رگ بسته را پیدا کرده و قبل از اینکه بیمار سکته کند، رگ را باز می‌کنند و این از بُعد مزمن درد هست.

در صورتی که همین بیمار با علائم مزمن سکته به پزشک مراجعه نکند و زمان مراجعه طولانی شود، تنگی رگ به حدی می‌رسد که بیمار یک مرتبه و حتی در حال استراحت هم ممکن است که دچار درد و ناراحتی شدید در قفسه سینه (از ناف تا زاویه فک پایین) شود و مریض را مجبور به مراجعه به بیمارستان کند که اینجا دیگر سکته اتفاق افتاده است.

دردی که زنگ خطر است با استراحت و قرص زیر زبانی بهتر می‌شود و مریض خودش را با این تطابق می‌دهد و زمان را از دست می‌دهد.

یکی از عوارض کرونا لخته خونی در عروق از جمله عروق قلبی، مغزی و ریه است و مواردی وجود دارد که بیماران کرونایی به همین علت دچار علائم سکته قلبی می‌شود.

در صورتی که فردی در هنگام فعالیت احساس درد، سنگینی سینه، تنگی نفس و احساس ناخوشایند در قفسه سینه دارد و با استراحت بهتر می‌شود حتما زودتر به پزشک مراجعه کند چراکه اگر به سکته قلبی برسد اولین عارضه سکته در یک ساعت اول مرگ است و کسانی که می‌مانند با عوارضی همچون نارسایی قلبی دچار می‌شوند که دیگر کارآیی درست و حسابی نخواهند داشت.

منبع: فرارو

تنظیم: فرزانه کردی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *