پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۱۵

گیاهانی  که در آب رشد می‌کنند

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
  1. گل بی‌صبر یا گل حنا

گل بی‌صبر یا گل حنا یکی از گیاهان مناسب برای باغ‌های سایه‌دار است، اما گاهی اوقات مرطوب نگه داشتن آن‌ها به‌اندازه‌ی کافی، کار دشواری است. در واقع، این گیاهان را می‌توانید به‌عنوان گیاهان حوضچه‌ای بکارید چون آب را دوست دارند. در پایان فصل رشد، چند ساقه از این گیاه را جدا کنید و آن‌ها را در یک ظرف آب برای زمستان‌گذرانی آماده کنید. ساقه‌ها کم‌کم داخل آب ریشه می‌زنند و می‌توانید فصل بهار دوباره آن را به باغچه منتقل کنید یا در گلدان بکارید.

  1. ۲. بنفشه‌ی آفریقایی

پرورش دادن بنفشه‌ی آفریقایی از برگ‌هایش که در داخل آب قرار گرفته، یکی از بهترین روش‌ها برای تکثیر این گیاه است. بعضی از انواع بنفشه‌های آفریقایی در همین آب رشد می‌کنند و به مرحله‌ی گل دادن هم می‌رسند. برای تکثیر کردن یک گیاه تازه، تعداد برگ جوان و سالم گیاه را انتخاب کنید. برگ‌ها را با حدود ۵ سانتی‌متر ساقه جدا کنید و آن را داخل یک بطری که دهانه‌ی تنگ دارد بگذارید. فقط انتهای ساقه باید داخل آب باشد و برگ‌ها باید بیرون از بطری و خشک بمانند. تقریبا یک ماه طول می‌کشد تا ساقه‌ها ریشه بزنند و کم‌کم یک گیاه کامل شکل بگیرد.

  1. بامبوی خوش‌شانس

این گیاه یکی از انواع دراسنا است و معمولا آن را بطری‌های آب می‌فروشند. بیشتر اوقات بامبوها را در جایی با یک لایه سنگریزه نگه می‌دارند تا شاخه‌ها درست و مرتب کنار هم قرار بگیرند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آب کافی داخل ظرف آن بریزید تا ریشه‌ها مرطوب بمانند. این گیاه به کود نیاز ندارد ولی اگر دوست دارید رشد بیشتری داشته باشد می‌توانید هر ماه مقداری کمی کود مایع را رقیق کنید و در آب بریزید.

 

  1. گیاه پوتوس

گیاه پوتوس یک از گیاهانی است که رشد بسیار راحتی دارد و در آب به‌خوبی رشد می‌کند. این گیاه مقدار زیادی هورمون گیاهی اوکسین تولید می‌کند که رشد گیاه را تنظیم می‌کند و باعث تحریک رشد ریشه می‌شود. بسیاری از کسانی که گیاهان آپارتمانی نگهداری می‌کنند و آن‌ها را تکثیر می‌کنند . معمولا کنار قلمه‌ی سایر گیاهان، قلمه‌ی پوتوس هم می‌گذارند تا به خاطر همین هورمون، رشد ریشه‌ی آن‌ها تحریک شود و زودتر ریشه بزنند.

 

گیاه پوتوس یک گیاه رونده است که ریشه‌ی هوایی هم دارد. در نتیجه تکثیر کردن آن بسیار راحت است. تمام این ریشه‌هایی که بیرون از خاک قرار می‌گیرند را می‌توانید داخل آب بگذارید و شاهد رشد کردن سریع آن‌ها باشید. این نکته درباره‌ی بسیاری از گیاهان رونده مثل مونسترا و پیچک معمولی هم صادق است.

منبع :  پرورش گیاهان آپارتمانی

فرستنده : زهرا شاقوزایی از کانون زابل

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *