پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۱۶

 بکوشید با دیگران همان گونه رفتار کنید که مایلیدآنها با شما رفتار کنند

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

این برداشتی مثبت از «قاعده طلائی» است.متعجب نشوید که بعضی از افراد از اینکه به آنها گفته شود که «خوب باشید» رنجیده خاطر می شوند. اما این رنجش آنها به هیچ وجه ناشی از مفهوم «خوب بودن» نیست. احتمالا این فرد در واقع معنای خوب بودن را به درستی درک نمی کند.

و ممکن است فرد در مورد معنای «رفتار خوب» دچار نظرات ضد و نقیض و ابهام باشد. مثلا فرد شاید هرگز دلیل گرفتن نمره خاصی را در رفتار و انضباط» درک نکرده باشد گرچه علت آن برای معلمش واضح بوده است. حتی ممکن است اطلاعات نادرستی در این مورد به فرد داده شده باشد یا خود اینگونه فرض کرده باشد:

بچه ها باید دیده شوند و شنیده نشوند»، «خوب بودن یعنی بی جنب و جوش بودن».

به هر حال راهی برای روشن کردن کامل این نکته تا رضایت کامل شخص وجود دارد. در همه دوران ها و در اکثر مناطق ، بشر ارزشهای خاصی را محترم و مقدس شمرده است. این ارزشها فضایل » نامیده می شوند و آنها را به مردان دانا، مردان مقدس، معصومان و خدایان نسبت داده اند. این ارزش ها هستند که میان یک وحشی و یک فرد با فرهنگ، میان هرج و مرج ویک جامعه شریف تفاوت ایجاد می کنند.

قضائل: صفات ایده آلی در رفتار خوب انسانی.

برای درک درست معنای «خوب» نیازمطلقی به وجود حکم آسمانی با جستجوی خسته کننده در کتب قطور فیلسوفان نیست. خود شخص هم ممکن است در مورد این موضوع دریافت های خود را داشته باشد.

تقریبا هر کسی خود می تواند به نتیجه ای برسد.اگر فرد در می یافت چگونه رفتاری را از دیگران نسبت به خود انتظار دارد، او فضایل انسانی را ارتقاء می داد. حال پی ببرید که دلتان می خواست مردم چگونه با شما رفتار کنند.

در صورت امکان، قبل از هرچیز، می خواستید با شما عادلانه رفتار شود: شما نمی خواستید مردم در باره شما دروغ بگویند یا با خشونت شما را به ناروا محکوم کنند. درست است؟

احتمالا می خواستید دوستان و اطرافیانتان به شما وفادار باشند. نمی خواستید که به شما خیانت کنند.می خواستید با جوانمردی با شما رفتار شود، نه فریب داده شوید نه کلاه سرتان بگذارند.می خواستید مردم در معاملاتشان با شما منصف باشند.می خواستید که آنها با شما صادق باشند

و به شما کلک نزنند. صحیح است؟

احتمالا می خواستید با مهربانی و بدون بیرحمی با شما رفتار شود.در صورت امکان می خواستید مردم در مورد حقوق و احساسات شما با ملاحظه باشند.

در زمان بخت برگشتگی، احتمالا میخواستید که دیگران با شما همدردی کنند.به جای اینکه به شما حمله ور شوند، احتمالا می خواستید که دیگران تسلط بر نفس از خود نشان دهند. این طور نیست؟

اگر هرگونه ایراد یا نقطه ضعفی داشتید، اگر اشتباهی می کردید، می خواستید مردم با شما شکیبا باشند نه عیب جو.به جای تمرکز روی طرد کردن و مجازات نمودن، ترجیح می دادید مردم بخشنده باشند. درست است؟ و در صورت امکان می خواستید مردم در رابطه با شما خیر خواه

و نیکوکار باشند نه بدجنس و خسیس.

تمایل شما این بود که دیگران به شما اعتماد کنند نه این که پیوسته به شما شک کنند.

احتمالا ترجیح می دهید به شما احترام بگذارند نه اینکه توهین کنند.

منبع:کتاب راه به سوی خوشبختی

معصومه زین الدینی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *