پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۱۷

سلامت روان چیست و چه اهمیتی در زندگی دارد؟

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

در تمامی مراحل زندگی سلامت روان بخش مهمی محسوب می‌شود. عوامل زیادی همچون تجربیات زندگی، عواملزیستی و غیره وجود دارند که موجب به وجود آمدن مشکلات روحی و روانی در فرد می‌شوند.

بهداشت روان یا سلامت روان به معنای سلامت هیجانی و روانشناختی می‌باشد به طوری‌که فرد قادر باشد از تفکر وتوانایی‌های خود بهره بگیرد، در جامعه دارای عملکرد باشد و نیازهای معمول زندگی خویش را برطرف کند.

فردی که قادر است بر فشارهای معمول زندگی روزانه غلبه کرده و یک زندگی مستقل داشته باشد را می‌توان فردی دانست که از سلامت روان برخوردار است. هدف بهداشت روان یا سلامت روان رسیدن به رضایت درونی و آرامش است. در واقع بهداشت روان مسئله‌ای فراتر از فقدان یا نبود بیماری روانی است. بعد مثبت بهداشت روان که سازمان جهانی بهداشت هم روی آن تاکید دارد، در تعریف سلامتی لحاظ شده است«سلامتی یک حالت رفاه جسمی، روانی واجتماعی است نه فقط نبود بیماری یا ناتوانی» از این رو بهداشت روان را می‌توان حالتی از رفاه دانست که در آن فرد توانایی‌های خود را باز می‌شناسد و می‌تواند با استرس‌های عادی و جاری زندگی، تناسب داشته و از لحاظ شغلی مفید و سازنده باشد. بیشتر مردم از اهمیتی که حفظ سلامتی جسمی دارد آگاه هستند و برای این‌که از سلامتی خود مطمئن باشند سعی می‌کنند ورزش منظم داشته باشند، تغذیه مناسب داشته باشند یا این‌که از آزمایش‌های پزشکی بهره بگیرند. این در حالی است که متاسفانه تعداد اندکی از مردم از اهمیت حفظ سلامت روانی خود آگاهی دارند. همه ما در زندگی فشار روانی را تجربه می‌کنیم که البته باید در نظر داشت که مقدار معینی از آن برای ایجاد انگیزش مفید است اما لازم است که سطوح فشار روانی به دقت مورد بررسی قرار گیرد. چرا که فشار روانی می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات جسمی از قبیل سردرد، خستگی، فشار خون بالا و خستگی شود و ممکن است در برخی از افراد مقدمه‌ای برای ناتوانی روانی باشد. این‌جاست که اهمیت سلامت روان در ایجاد حس آرامش و رضایت از زندگی آشکار می‌شود. با پی بردن به عواملی که سبب ایجاد مشکلات روانی می‌شوند می‌توانید آن‌ها را کنترل کرده و از این راه به حفظ سلامت روان خود کمک کنید.

خانواده:

خانواده عنصر اصلی سلامت روان است، چرا که اولین و مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که اغلب هنجارها و ناهنجاری‌های اجتماعی در آن به وجود می‌آید. داشتن امنیت و آرامش در محیط خانواده و سالم بودن آن تاثیرات مثبت زیادی بر روحیه اعضای آن خواهد داشت که بالطبع این تاثیرات مطلوب و خوشایند به جامعه انتقال می‌یابد. از طرفی محیط نامناسب و ناهنجار خانواده، تاثیر منفی بر اعضای آن خواهد داشت که همین ناهنجاری‌ها جامعه را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین باید توجه داشت که روابط سالم و انسانی بین اعضای خانواده بسیار حائز اهمیت است و پایه سلامت روانی اعضای خانواده محسوب می‌شود. اختلاف، درگیری‌های خانوادگی و طلاق ازعوامل اصلی اغلب ناهنجاری‌های روانی همچون افسردگی و اضطراب می‌باشد که در نهایت منجر به کاهش سطح بهداشت روانی فرد و اجتماع می‌شود. توجه داشته باشید که مسئله بهداشت روانی افراد و عوامل تاثیرگذار بر آن، اززمان قبل از تولد تا بزرگسالی نقش بسیار مهمی در ارتقای سطح سلامت و پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی دارد. نقش خانواده را به عنوان عنصر اصلی تاثیرگذار بر روابط، رفتارها و خصوصیات ذاتی و اکتسابی اعضا نمی‌توان انکار کرد. از این رو خانواده سالم، بستری مناسب برای رشد و شکوفایی اعضای خود فراهم می‌نماید بنابراین در حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی آن‌ها بسیار تاثیرگذار است در مقابل، خانواده ناسالم زمینه‌ساز ایجاد اختلاف در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی است و افراد را به سوی اعتیاد، بزهکاری و… می‌کشاند. با توجه به این‌که اغلب مشکلات اخلاقی جامعه امروزی ریشه در اختلافات خانوادگی دارد و اغلب افراد بزهکار از نعمت خانواده سالم محروم هستند می‌توان گفت که موضوع سلامت روانی خانواده به عنوان پایه و اساس بهداشت و سلامت روان فرد و جامعهبایستی مورد توجه زیادی قرار گیرد.

جامعه:

جامعه برای این‌که بتواند مشکلات موجود را حل کند و به اهداف مورد نظر خود دست یابد به افرادی نیاز دارد که ازنظر علمی و تخصص به درجات بالایی رسیده باشند. افرادی که از استعداد کافی در زمینه تولید و آفرینش برخور دارند، مستقل هستند، اعتماد به نفس دارند، قدرت تصمیم‌گیری صحیح و منطقی دارند و مقلد و پیرو دیگران نیستند. چنانچه جامعه‌ای می‌خواهد در زمینه‌های متعددی پیشرفت نماید لازم است افرادی با ویژگی‌های فوق را تربیت کند و برای پرورش این دست از افراد بایستی به مسائل بهداشت روانی آن‌ها توجه لازم را داشته باشد. بنابراین ارائه خدمات بهداشت روانی که هدف آن سالم سازی محیط روانی اجتماع و تامین نیازهای روانی افراد است، اهمیت بسیار زیادی دارد. جامعه هم مشابه خانواده نقش بسیار چشمگیری در پیشگیری از مشکلات و اختلالات روانی افراد دارد از این رو لازم است با تمامی توان و امکانات در این راستا تلاش کند. بنابراین جامعه باید برای اجرای برنامه‌های بهداشت روان، تمامی سازمان‌ها و نهادهای خود را به کار گیرد تا از این طریق بتواند نقش خود را در گسترش بهداشت روانی که در مرحله اول اهمیت قرار دارد به درستی ایفا کرده و در این عرصه موفق باشد.

چند توصیه درباره سلامت روان:

۱- اگر پس از ۲۴ ساعت همچنان موضوعی موجب آزار شما شد، ظرف مدت ۴۸ ساعت در رابطه با آن صحبت کنید.

۲- همواره توجه داشته باشید که داشتن روزهای بد به این معنی نیست که کل زندگی شما بد است.

۳- عذرخواهی به دلیل ابزار احساساتتان را متوقف کنید چرا که با این کار خودتان را متقاعد می‌کنید که احساساتشما ارزشمند نیستند.

۴- با خودتان به گونه‌ای رفتار کنید که انگار مسئول مراقبت از خود می‌باشید.

۵- به خاطر بسپارید که آن قضاوت کننده منتقد که در سرتان است، همیشه به شما راست نمی‌گوید.

۶- مغز شما نمی‌تواند همزمان هم اضطراب داشته باشد و هم شکرگزار باشد، پس در روز زمانی را به نیایش و شکرگزاری اختصاص دهید تا تمرکز از روی نداشته‌هایتان کاهش یابد و اضطراب‌تان فروکش کند.

سلامت روان به اندازه سلامت جسمی مهم است بنابراین همه‌ی ما باید همیشه در راستای حفظ و ارتقای سلامت روان خود تلاش کنیم. هر زمانی که توانستیم خوب فکر کنیم، تصمیم بگیریم، احساس کنیم و به موقع راجع به موضوعی از خود واکنش نشان دهیم می‌توانیم ادعا کنیم که از نظر روانی فرد سالمی هستیم. پس اگر فاقد این خصوصیات باشیم یا اختلالی به صورت ناگهانی در ما پدید آید باید آن را جدی بگیریم و به دنبال درمان آن باشیم تا بتوانیم حس آرامش و رضایت را مجددا تجربه کنیم.

منبع؛ سلامت روان در سایه ذهن آگاهی تالیف: ماهک نفس زاده علمداری

ارسال خانم درازهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.