پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۲۲

۸ رفتار در دوران کودکی که نشان دهنده کمک خواستن است

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

رفتارهای صحیح با کودکانی که کارهای اشتباه انجام میدهد: کودکان مانند بزرگسالان، فراز و نشیب های خاص خود را دارند. آنها می توانند بسیار حساس باشند و به دلیل مسائل یادگیری یا محیط خانوادگی آنها احساس اضطراب کنند. علاوه بر این، عدم توجه می تواند پرخاشگری و بیش فعالی در کودکان را برانگیزد. در ابتدا شناخت این رفتارها مهم است و باید سعی در رفع این رفتارها داشته باشیم. ما در این مقاله اطلاعاتی درباره شایع ترین رفتارهای نادرست در کودکان را جمع آوری کرده ایم که می تواند به شما در درک بهتر آن رفتارها کمک کند.

*کودک شما پرخاشگری میکند و شما را گاز میگیرد:  پرخاشگری در کودکان نوپا را می توان با پیشرفت مغز آنها مرتبط دانست. ساده بگوییم، اگر کودکتان پرخاشگری کرده و شما را گاز میگیرد به این دلیل است که مغز کودک شما در مرحله ساختار یافتن و به دست آوردن مهارت استدلال و تفکر منطقی است.گاز گرفتن و پرخاشگری بازتاب منفی از شیوه و سبک تربیت شما نیست. آنها ممکن است یک اسباب بازی را به سر شما پرتاب کنند ، در حالی که شما سعی می کنید آنها را ببوسید. کودکان نوپا ظرفیت کافی مغزی برای کنترل خود ندارند.بهترین روش برای واکنش به پرخاشگری کودکان :از عصبانی شدن، فریاد زدن و یا خجالت دادن کودک اجتناب کنید. حواس کودک را از این کار پرت کنید و بعد کارهای مناسبی که کودک انجام داده را الگو قرار دهید و از کودک بخواهید که آنها را انجام دهد.

* کودکتان نوسانات خلقی دارد:گاهی کودکان با یک چیز کوچک اشک و فریاد سر میدهد با اینکه در نظر شما اتفاق خاصی رخ نداده مثلا به جای لیوان آبی شما به او لیوان صورتی داده اید. دلیل اینکه کودک گاها مضطرب و ناآرام میشود  و نوسانت خلقی نشان میدهد این است که به مرور احساسات کودک رشد کرده و پیچیده میشود اما بعضی وقت ها کودکان توانایی هماهنگی با این تغییرات را ندارند و هر اتفاقی برای آنها بسیار ناامیدکننده است و برای آنها مانند پایان جهان احساس می شود.

بهترین روش برای واکنش با نوسانات خلقی کودکان:خونسرد باشید و به آنها اجازه دهید تا ناامیدی خود را ابراز کنند، اما در عین حال به آنها نشان دهید که اشکالی ندارد و در واقع با آنها هم دردی کنید. به آنها روشهای مثبتی نشان دهید تا احساسات خود را رها کنید.

*کودک شما از انجام یک سری از کارها امتناع می کند: اگر کودک شما کفش خود را پرتاب می کند، از لباس پوشیدن خودداری می کند، یا کوله پشتی خود را نمی بندد و یا بر روی صندلی کودک در داخل خودرو نمی نشیند ممکن است به معنای این باشد که خسته است و میخواهد راحت و مدتی استراحت کند.

 

بهترین روش برای واکنش با لجبازی کودکان:نیازی نیست که کودکان را با خود به همه جا ببرید و یا در کلاس های مختلف شرکت کند این کارها میتواند باعث عکس العمل های غیرمنتظره از سمت کودک شود وقتی کودک شما نمی خواهد آرام بگیرد، سعی می کند دعوا کند یا تمام مدت در اطراف شما میدوید، و از در و دیوار آویزان میشود به این دلیل است که میخواهند فعالیت بدنی انجام دهند و انرژی خود را تخلیه کنند و یا با بچه های دیگر ارتباط برقرار کنند.

بهترین روش برای واکنش با شیطنت های کودکان:برنامه کودکان خود را بررسی کنید. شاید آنها وقت آزاد زیادی داشته باشند و نمی دانند انرژی خود را کجا تخلیه کنند. سعی کنید بعضی از زمان های بازی کودکانتان را با بچه های دیگر هماهنگ کنید.

* کودکتان اسباب بازی ها را بیرون می اندازد و می شکند.کودک شما ممکن است اسباب بازی های خود را بشکند، با آنها تهاجمی بازی کند و یا حتی یک ماشین یا عروسک جدید را نادیده بگیرد. این می تواند نشان دهنده این باشد که آنها از ماندن در خانه خسته شده اند و میخواهند فعالیت دیگری انجام دهند.

بهترین روش برای واکنش رفتارهای تهاجمی کودکان:سعی کنید فعالیتهای مختلفی را به کودکتان پیشنهاد کنید، اما به آنها برای انجام آن فعالیت فشار نیاورید. به عنوان مثال ، شما حتی می توانید خودتان ان فعالیت را انجام دهید اگر بچه شما واقعاً می خواهد در آن شرکت کند ، به شما ملحق می شوند.

*کودک شما به همه چیز نه می گوید:کودکان می توانند از خوردن غذای خود امتناع ورزند، دندانهای خود را مسواک نمی زند یا لباس خواب خود را نمی پوشد و آنها در هیچ زمینه ای همکاری نمیکنند. این نوع رفتارها ممکن است نشانه این باشد که فرزند شما می خواهد در واقع  کنترل امور را دست خودش بگیرید.

بهترین روش برای واکنش به امتناع کردن کودکان:در این شرایط درخواست تان را به صورت دو یا چند گزینه ای مطرح کنید به عنوان مثال می توانید به جای اینکه بگویید غذا بخور، بگویید داخل آشپزخانه غذا میخوری یا داخل اتاق؟

*کودک به شما دروغ می گوید: کودکان می توانند برخی چیزها را دروغ یا مبالغه کنند ، اما اگر این اتفاق بیش از حد رخ دهد، نباید آن را نادیده بگیرید. این ممکن است به این دلیل باشد که از چیزی می ترسند احتمالا از واکنش شما وحشت دارند

بهترین روش برای واکنش دروغ گفتن کودکان:

اول: به روی کودک در مورد دروغ گفتن شان نیاورید.

دوم: سعی کنید دلیل دروغ گفتن کودک را پیدا کنید.

سوم: بیشتر از رفتارهای مثبت آنها قدردانی کنید.

*کودکتان دیگران را میزند:اگر کودکتان، دیگران را می زند، در صورتی که زیر ۵ سال باشد به این دلیل است که هنوز مهارتهای ارتباطی را یاد نگرفته است و اگر بالای ۵ سال باشد به دلیل عصابنیت و ترس است. همچنین، شیوه رفتار والدین می تواند بر این واکنش ها تأثیر بگذارد.

بهترین روش برای واکنش به کتک زدن کودکان:

– رفتار مناسب را به کودک آموزش دهید

– الگوی خوبی باشید

– محتوای فیلم، بازی، داستان و …  کودکانتان را بررسی کنید. در قصه ها و نمایش های شما و اطرافیان نباید از خشم و کتک کاری استفاده شود.

– به کودک کمک کنید احساسات خود را بیان کند

– به نیازهای عطفی او توجه کنید

منبع: بخش کودکان بیتوته

تنظیم: ایرندگانی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *