پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۲۳

تآثیر  شبکه های مجازی بر زندگی زناشویی ایرانیان متآهل

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

اگر چه شبکه های اجتماعی مجازی به برقراری ارتباطات به مردم کمک کرده اند،این ظرفیت را دارند که زندگی زناشویی و کانون خانوادگی مردم را نیز نابود کنند.بعضی از افراد متآهل در فضای مجازی به عمد وضعیت تآهل خود را به دروغ،مجرد ثبت می کنند تا احساسات مخاطبان خود را برانگیزند و وارد روابط عاشقانه و یا روابط زناشویی خارج از عرف خانوادگی شوند.استفاده ،مفرط از اینترنت منجر به مشکلات بسیاری در خانواده و روابط بین زوجین می شود.

روابط اینترنتی فرازناشویی و با خیانت اینترنتی یکی از معضلات جامه ی مدرن امروز است.این گونه روابط ،به اعتماد میان زوجین آسیب می زند و موجب تعارضات زناشویی و حتی طلاق می شود.تعاملات اینترنتی جنسی ممکن است با یک بحث بین طرفین آغاز شود و تا آنجا پیش رود که طرفین کلمات تحریک کننده ی جنسی رد و بدل کنند و با داشتن دوربین های دو طرفه عکس هایی از بدنشان را برای یکدیگر ارسال کنند و حتی به خود ارضایی هم متوسل شوند.

ارتباطات اینترنتی عاشقانه می تواند به صورت روابط پایدار با یک فرد خاص یا با افراد مختلف انجام شود.خیانت اینترنتی زمانی اتفاق می افتد که یک فرد علی رغم داشتن یک رابطه ی متعهدانه با یک فرد دیگر در دنیای واقعی ،به طور پنهانی و مخفیانه از شریک زندگی خویش با یک شریک اینترنتی دیگر رابطه ی عاشقانه یا جنسی برقرار کند.خیانت در دنیای مجازی وقتی صورت می گیرد که فردی با وجود متآهل بودن ،از اینترنت یا رایانه و موبایل به عنوان وسیله ای برای زیر پا گذاشتن پیمان ها و به ویژه تعهدات جنسی استفاده کند.

مجرمان و صیادان اینترنتی علاوه بر کلاهبرداری های مالی و پولی ،موضوعات جوان پسند دیگر مثل دوست یابی ،همسریابی و تحصیل در دانشگاه های معتبر خارج از کشور را نیز در نظر دارند.در محتوای این گونه سایت ها و شبکه های مجازی موضوعات خطرناکی مانند سست نشان دادن بنیان خانواده ،معمولی نشان دادن رخدادهایی مثل سردی روابط زن و شوهر ،طلاق ،همجنس گرایی و … به چشم می خورد.این گونه محتواها و موضوعات مطرح شده در آنها به سرعت مورد استقبال جوانان قرار می گیرند.

اعضای متآهل فیسبوک در معرض خطر انحراف در سبک زندگی متعالی خود و به طور خاص در معرض خطرات زیر هستند:اعتیاد به فیسبوک و بی علاقگی به لحظات با هم بودن،افشای اسرار و اطلاعات شخصی خانوادگی ،تغییر ادبیات گفتاری و فرهنگ ارتباطی،عادی شدن روابط غیر ضروری با نامحرم ،تغییر الگوهای رفتاری،تخلیه ی هیجانات جنسی از مجراهای غیر شرعی،سوء ظن همسران به یکدیگر ،عادی شدن انجام برخی گناهان و معاصی،کم رنگ شدن نقش مذهب در خانه ،تنوع طلبی در روابط جنسی،کم خوابی ،کم هوشی ،آسیب های جنسی از جمله ضعف بینایی.

براساس تحقیق آکادمی آمریکایی وکلای ازدواج  در امریکا از هر پنج طلاق یک مورد به واسطه ی فیسبوک صورت گرفته است. طبق این تحقیق در موارد منجر به طلاق ،۸۰ درصد وکلا برای گردآوری شواهد در پرونده از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.هر پیام توهین کننده و یا دروغ ،عکس یا اطلاعات شخصی که در فیسبوک به جا گذاشته شود می تواند سند خیانت باشد و بر علیه کاربر استفاده شود.مارک کینان مدیر اجرایی موسسه طلاق اینترنتی اعتقاد دارد:شایع ترین عامل این طلاق ها این است که افراد،با اشخاصی که نمی بایست،در فضای مجازی در مورد مسائل جنسی صحبت کرده اند.فیسبوک به خاطر فراهم آوردن فضایی که عاشقان پیشین بتوانند دوباره همدیگر را ملاقات کنند،سبب افزایش آمار طلاق شده است.

خواجه نژادیان پیشنهادهای زیر را برای کاهش اثرات سوء اینترنت و شبکه های مجازی بر زندگی زناشویی خاواده های ایرانی مطرح می کند:

نظارت زوجین بر رفتار یکدیگر و خود کنترلی خانواده ها به دور از سوء ظن و تجسس.

آموزش و آگاه سازی زوجین جوان در خصوص فرصت ها و تهدیدات این شبکه های اجتماعی و آموزش های بهداشتی و جنسی زوجین قبل از ثبت عقد.

ارائه ی آموزش های تخصصی تر به خانواده ها در خصوص امنیت در فضای مجازی و خطرات ناشی از استفاده از فیلترشکن ها و حفره های امنیتی ناشی از استفاده از این شبکه ها.

توسعه ی شبکه های اجتماعی مجازی بومی و سالم در جهت اعتلای جایگاه خانواده ی ایرانی.

گسترش مراکز مشاوره ی خانواده و بهداشتی و جنسی در جهت ارائه ی اطلاعات صحیح به زوجین و تقویت وب سایت های مشاوره ای امین جهت پاسخ گویی به سوالات خصوصی و شخصی زوجین.

پیگیری موضوع نقض حریم خصوصی افراد و دخالت در امور داخلی کشورها از جانب فیسبوک در مراجع قضایی بین اللملی.

منبع:کتاب شبکه های مجازی و خانواده

مولف:دکتر کیومرث فرحبخش

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *