پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۰-۱۲-۲۸

عادت به خوردن دیر وقت غذا موجب ریفلاکس می شود

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

ریفلاکس معمولا در افرادی بروز می کند که سبک زندگی درستی ندارد و عادت دارند دیروقت ، غذاهای سنگین و چرب بخورند و با شکم پر بخوابند.

در طول شب محتویات معده از دریچه بین مری و معده وارد مری شده و زمینه ساز درد و ناراحتی و سوزش در پشت قفسه سینه و جناق سینه می شود.تلخی دهان ، درد و ناراحتی در گلو و بوی بددهان و سرفه های تحریکی از علائم این بیماری است.سینوزیت و پرونشیت مزمن ،تغییر صدا و سرفه های تک و خشک و حتی آسم خفیف از دیگر علائمی است که فرد با وجود آن به ریفلاکس شک نمی برد. در صورتی که بابالا آمدن محتویات روده راه های هوایی تحریک شده و این علائم ظاهر می شوند .گاهی حتی ریفکلاس سبب دردهایی می شود که با دردهای قلبی اشتباه گرفته میشوند گاهی حتی درد شبیه دردقلنج در کمر است .چرخش آب در دهان که نتیجه تحریک غدد بزاقی است نیز از دیگرعلائم اولیه است.

افرادی که دیر شام می خورند ناچار چاق می شوند و چربی احشای شکمی سبب بازگشت محتویات معده به مری می شوند،غیر از این سیگار ،مصرف موادی که در یچه معده را شل می کند مثل نیکوتین ، چای غلیظ و دیر هنگام ، قهوه و نسکافه و برخی داروها ،مصرف میوه روی غذا و دراز کشیدن بعد از غذا سبب ریفلاکس می شود.

در کل ،درمان ریفلاکس درمان علت است لازم است بیماران سبک زندگی را اصلاح کند. از عصربه بعد نباید چیزی بخورند یا خیلی کم و محدود باید مصرف کرد.

چند ساعت قبل از خواب اصلا نباید چیزی خورد. شیب تخت را باید ۱۰درجه بیشتر کرد تا سر نسبت به پاها بالاتر قرار بگیرد.از برخی داروها هم برای درمان می تواند استفاده کرد اما تنها با درمان دارویی نمی توان ریفلاکس را درمان.

منبع : مجلات سلامت

نویسنده : دکتر فرهاد لحمی فوق تخصص گوارش و کبدعضو هیات علمی دانشگاه

گردآورنده : مه بی بی آهورانی

شهرستان ایرانشهر

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *