پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۰۱

حقوق همسایه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمود : جبرئیل دربارهء همسایه آنقدر به من سفارش کرد که پنداشتم همسایه از همسایه ارث خواهد برد.

اهمیت همسایه

حدیثی از حضرت فاطمه (سلام‌الله)‌علیه دربارهء همسایه :

از ابن مسعود روایت شده که مردی به خدمت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله) علیها شرفیاب شد و عرض کرد ای دختر پیغمبر آیا از ما ترک رسول خدا چیزی نزد شما موجود است ؟ حضرت فرمود ای کنیزک آن چوب تر برایم بیاور ، کنیزک حسب الامر جستجو کرد اما آن‌را نیافت حضرت فرمود: وای بر تو جستجو کن تا پیدا کنی ، زیرا که آن (جریده) در ارزش معادل حسن و حسین(علیهمااسلام) است .

کنیزک که جارو کرده بود در آنجا پیدا کرده و به حضرت زهرا (س)داد، در آن نوشته بود؛ فرمود رسول خدا(ص) مؤمن نیست کسی‌که همسایه از بلا و آزار او در امان نباشد و کسی‌که ایمان به خدا و روز قیامت دارد همسایه اش را آزار نمی دهد.

رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم):  هر چهل خانه از پیش رو و از پشت سر و از راست و چپ همسایه اند.

فرمود رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) حق همسایه آن است که اگر مریض شد، عیادتش کنی واگرمرد همراه جنازه اش بروی واگر از تو قرض خواست بدهی و اگر حادثه‌ی خوشی بر او رخ داد ، تهنیتش گویی و اگر مصیبتی رخ داد تعزیتش گویی و بنای خود را از بناء و ساختمان او فراتر نبری و جریان باد را بر او نبندی.

رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم):  هر کس که به خانه‌ی همسایه اش نگاه کند و عورت مردی یا موی زنی ، یا قسمتی از بدن او را ببیند بر خداوند است که او را به آتش ببرد و باکی ندارد.

امام حسن(علیه السلام) فرمود:

شبی مادرم، حضرت فاطمه زهرا(س) به عبادت ایستاد و من تا صبح، جز دعا برای همسایگانمان چیزی از او نشنیدم. صبح که شد، در پاسخ سؤال من گفت:«پسرم اول همسایه، بعد خودمان.»

همسایه باید با همسایه خویش ارتباط و محبتی قلبی بر قرار سازد. از جمله حقوق دیگر همسایه این است که در هنگام مریضی به عیادتش بشتابیم، اگر از سفر باز آمد به دیدنش برویم، و در مصائب به او تسلیت بگوییم، نیازهای او را برآوریم و از هر گونه اذیت و آزار بپرهیزیم.

منابع: رساله الحقوق امام زین العابدین علیه السلام.    نهج الفصاحه

فرستنده:مهین صیادی از زابل

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن