پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۰۳

عواقب مصرف خودسرانه دارو

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

اکثر افراد به محض آن که احساس سرماخوردگی می کنند و یا سرفه و گلو درد دچار می شوند و یا حتی دندان درد می گیرند بدون مراجعه نزد پزشک اقدام به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها می کنند. این در حالی است که پزشکان همواره بر ضرورت خودداری از مصرف خودسرانه هر گونه دارو مخصوصا آنتی بیوتیک ها هشدار می دهند .برای تجویز آنتی بیوتیک ها گاهی پزشک انجام یک سری آزمایش را ضروری می داند. در حقیقت تجویز آنتی بیوتیک باید صرفا بر اساس نتیجه این آزمایش صورت گیرد.

در برخی از موارد مصرف خودسرانه بیش از حد آنتی بیوتیک ها عوارض خطرناک و گاه غیر قابل جبرانی بر جای می گذارد به طور مثال مصرف آنتی بیوتیک ها باعث افزایش بروز حساسیت در دراز مدت می گردد که خود ،زمینه ساز بسیاری ناراحتی ها است.

دردهای شکمی ،استرس ، اضطراب و سایر مشکلات روحی و روانی ازدیگر عوارض بی توجهی به مصرف آنتی بیوتیک ها است تا جایی که ممکن است بر روابط خانوادگی و اجتماعی فرد اثرات منفی وارد سازد.

نکته مهمی که کمتر به آن توجه می شود آن که آنتی بیوتیک ها ممکن است اثر داروهای ضدبارداری را کاهش داده و موجب بارداری ناخواسته شود. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها باعث نابودی باکتری ها مفید بدن می شود این باکتری ها در بدن وظیفه تجزیه و تخریب غذا در سیستم گوارشی و تفکیک مواد غذایی را دارند .برخی از باکتری ها ضروری به شمار می آیند که نبود آنها باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و بروز برخی بیمارهای ناشی از کمبود مواد مغذی می گردد.

منبع : مجله دنیای تغذیه

دکتر حبیبه شهبازی

گردآورنده : مه بی بی آهورانی

شهرستان ایرانشهر

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن