پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۰۷

بررسی علل مختلف سردرد های سینوسی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

سردرد سینوسی ناشی از تورم، التهاب یا عفونت در یک یا چند سینوس در سر شما است. بسیاری از سر دردهای سینوسی علائم مشابه سر درد تنشی یا میگرن را نشان می‌دهند، اما اغلب علائم اضافی مانند گرفتگی، سرفه، گلو درد، خستگی و یا ترشح بینی دارند. آنها می‌توانند به علت آلرژی، تغییرات فشار در گوش، عفونت دندان، سرما خوردگی، عفونت سینوس باکتریایی یا سینوزیت ایجاد شوند. به طور کلی، اغلب سردردها و تورم سینوسی در طی چهار تا هشت هفته با درمان پزشکی یا بدون درمان از بین می‌روند.

سینوس‌های صورت حفره‌ها یا فضاهایی در میان استخوان‌ها هستند که به مرطوب کردن هوای تنفسی و  ترشح مخاط برای کمک به تصفیه هوا کمک می‌کنند. بعلاوه، سینوس‌ها در استحکام جمجمه و توانایی آن برای مقابله با تروما نیز نقش دارند. حفره‌های سینوس همچنین باعث ایجاد رزونانس (طنین) بیشتر در صدا می‌شوند. به سینوس‌ها غالباً سینوس‌های نزدیک بینی می‌گویند، به خاطر موقعیت قرارگیری آنها و اتصال این سینوس‌ها به پشت بینی. سینوس‌ها بعنوان کیسه‌های هوا در میان استخوان‌های جمجمه تشکیل می‌شوند، که نامشان را از موقعیت قرار گیری آنها انتخاب کرده‌اند.

* سینوس‌های پیشانی: در بالای چشم‌ها در میان استخوان پیشانی قرار گرفته‌اند.

* سینوس‌های آرواره‌ای: پایین چشم‌ها زیر استخوان گونه در میان استخوان آرواره قرار گرفته‌اند.

* سینوس‌های اتموئید (بین چشمی): در استخوان اتموئید که دو چشم را از بینی جدا می‌کند قرار گرفته‌اند.

* سینوس‌های اسفنوئید (پشت چشمی): در استخوان اسفنوئید در قاعده جمجمه قرار گرفته‌اند.

سردرد سینوسی چیست؟

اگر بافت مجاری یا سلول‌هایی که سینوس‌ها را به پشت بینی متصل می‌کنند ملتهب شوند، سینوس نمی‌تواند به صورت طبیعی تخلیه شود و احتمالاً فشار درون سینوس‌های گرفته شده افزایش می‌یابد. این موضوع ممکن است با ورم و التهاب بافت سینوس‌ها نیز همراه باشد، که منجر به افزایش مخاط و ترشح مایعات خواهد شد. افزایش مایعات بهمراه ناتوانی در تخلیه آنها باعث افزایش فشار درون حفره سینوسی می‌شود که در  نهایت منجر به دردی از نوع سردرد سینوسی خواهد شد. اصطلاح سینوزیت برای توصیف التهاب سینوس به کار می‌رود.

علل سردردهای سینوسی چیست؟

* عفونت ویروسی: در حالی که التهاب سینوس (سینوزیت) می‌تواند ناشی از عفونت ویروسی باشد و باعث ورم در بینی (التهاب) شود. با این حال ممکن است این التهاب و کاهش توانایی سینوس‌ها برای تخلیه طبیعی ناشی از واکنش‌های آلرژیک همچون تب یونجه باشد.

* تولید مایعات: التهاب باعث ورم و افزایش تولید مایعات می‌شود. در سینوس‌ها، این مسئله باعث کاهش توانایی تخلیه سینوس‌ها می‌شود. افزایش تولید مایعات التهابی و کاهش در تخلیه مایعات باعث درد و فشار درد سردرد سینوسی می‌شود. پس از یک دوره زمانی، باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند از حفره بینی به داخل مایعات راکد داخل حفره سینوسی بروند و باعث عفونت شوند.

* ویروس‌ها: بیشتر موارد عفونت‌های سینوسی ناشی از فعالیت ویروس‌ها هستند. اگر علائم بالینی برای کمتر از یک هفته ادامه داشته باشد و بدتر نشود به احتمال زیاد عفونت ویروسی بروز خواهد کرد. عفونت باکتریال معمولاً پس از یک دوره اولیه التهاب ناشی از عفونت ویروسی یا سایر احتقان‌های قابل توجه سینوس ناشی می‌شود.

* عفونت‌های  قارچی: در موارد نسبتاً نادر، عفونت‌های  قارچی می‌توانند باعث عفونت سینوس شده و حتی در موارد نادرتر تومورها می‌توانند به سینوس حمله کنند. سینوس‌های آرواره زیر چشم‌ها در استخوان گونه قرار گرفته‌اند. دندان‌های بالایی به بخش زیرین این استخوان متصل است و عفونت‌های دندانی می‌توانند از ریشه دندان بالا رفته و مستقیماً سینوس را آلوده کنند. از آنجایی که تقریباً همیشه التهاب بینی با التهاب سینوس همراه است، به این بیماری غالباً رینوسینوزیت می‌گویند .

علائم و نشانه‌های سردرد سینوسی چیست؟

درد و فشار علائم اولیه سردرد سینوسی است، معمولاً بخاطر التهاب فزاینده و کاهش تخلیه مایعات از حفره سینوس درگیر. سردرد سینوسی غالباً به شکل فشار فزاینده‌ای در سینوس ملتهب حس می‌شود. این سینوس می‌تواند در ناحیه گونه (آرواره)، پیشانی یا هر دو باشد. بخشی از صورت که سینوس ملتهب در آن ناحیه قرار دارد ممکن است نسبت به لمس حساس شده و قرمز شود. همچنین ورم نیز بروز می‌کند. درد با تغییر موقعیت سر افزایش می‌یابد یا در اول صبح بعد از بلند شدن از رختخواب، که این افزایش درد ناشی از افزایش فشار داخل حفره‌های سینوس است.

منبع: http://doctor-taheri.ir

تنظیم: احمدزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *