پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۰۸

هشدار ورود سامانه بارشی و کاهش دما

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور نسبت به کاهش محسوس دما و خسارت‌های ناشی از آن به کشاورزان هشدار داد.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از تسنیم، بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲ روز آینده در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، شرق و مرکز کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است. روز دوشنبه در برخی مناطق استان‌های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و باران و روز سه‌شنبه در ارتفاعات استان‌های ساحلی بارش خفیف پیش‌بینی شده است.

بعدازظهر چهارشنبه در برخی مناطق واقع در شمال غرب بارش برف، باران و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است. در این روز در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان احتمال خیزش گردوخاک وجود دارد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز پنجشنبه مجدداً در استان‌های ساحلی دریای خزر،‌ اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و روز جمعه در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش پیش‌بینی شده است.

آخر هفته در استان‌های واقع در نوار شمالی کشور افزایش دما روی می‌دهد.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی فعلی و نفوذ سامانه بارشی جدید

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۸

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۱

نوع مخاطره: بارش باران همراه با وزش باد، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ، پدیده مه و در نواحی سردسیر بارش برف

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۸: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، مرکز و جنوب اردبیل.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، مرکزی، قزوین، همدان و کرمانشاه.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۱: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان و ایلام.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تأخیر و لغو پرواز.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به‌همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به‌منظور برف‌روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار

زمان شروع: یک‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۷

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در مناطق بیابانی و خشک همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۷: سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان شرقی، زنجان، مرکزی، همدان، قم، سمنان، فارس و اصفهان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۸: البرز، تهران، سمنان، قم، شمال اردبیل، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوب خوزستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۹: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق سمنان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، مرکزی، شمال سمنان، البرز و غرب تهران.

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد بین‌شهری، به‌ویژه در جاده‌های کویری، احتیاط در عبور از تابلوهای تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه‌کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکرشده و حفاظت از صنعت کشاورزی

توصیف سامانه سوم: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: صبح دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۸

زمان پایان: صبح چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰

نوع مخاطره: روند ادامه کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۸: آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال کرمان، ارتفاعات و دامنه در زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران و گلستان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال کرمان و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: افت فشار گاز، افزایش مصرف انرژی، اختلال در سفرهای نوروزی به‌سبب سرما و یخبندان، احتمال سرمازدگی شکوفه‌ها، نهال‌ها و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: مدیریت در مصرف انرژی، مراقبت از کودکان از گزند سرما، تمهیدات لازم جهت پوشش مناسب برای کمپ و چادرهای مسافران نوروزی و به‌همراه داشتن البسه زمستانی، اقدامات لازم جهت کاهش مخاطرات ناشی از سرمازدگی محصولات بهاره در باغات و مزارع کشاورزی، تنظیم دمای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، سالن‌های پرورشی و انبارها.

 توصیف سامانه: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۹

زمان پایان: صبح چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما به‌طور میانگین ۶ تا ۸ درجه و حداکثر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۹: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، یزد، شمال سیستان و بلوچستان و کرمان

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۰: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال سیستان و بلوچستان و کرمان

اثر مخاطره: خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کود‌های اسیدآمینه به‌صورت غیرمستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏‌سازی درختان به سرما، تأمین سوخت و سرویس و راه‌اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تأسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به‌ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش به‌روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی‌اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کود‌دهی استخرهای پرورش ماهیان گرم‌آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه‌دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد.

 توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد

زمان شروع: اواخر وقت دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۸

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۰۹

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در ساحل بیش از ۱ متر و در فراساحل تا ۱.۵ متر

منطقه اثر: دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قایق‌های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط در تردد قایق‌ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *