پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۱۶

ترس از شکل گیری رابطه 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

ترس از شکل گیری رابطه نتیجه احساس به دام افتادگی در دوره کودکی است، در اکثر موارد احساس به دام افتادگی زمانی شکل می گیرد که فرد در خانواده ای کنترل‌گر پرورش می یابد.

اکثر افراد دچار به ترس از صمیمیت ناشی از شکل گیری رابطه بر این باور هستند است که احتمال دارد با برقراری رابطه تمام جوانب زندگی تحت تسلط فرد قرار بگیرد.

با وجود مهربانی های خانواده کنترل گر، رفتار های این قبیل خانواده ها زمینه ساز تخریب استقلال، وابستگی و ترس ازصمیمیت می شود.

کمبود توجه عاطفی

سوء استفاده کلامی به مرور باعث شکل گیری ترس از صمیمیت می شود

در خانواده هایی که والدین تحت تأثیر عوامل گوناگون توجه عاطفی را از فرزند دریغ می کنند، ترس از صمیمیت به وفور میان فرزندان مشهود است. در واقع والدین با بی توجهی به فرزند به صورت غیرمستقیم او را غیر قابل اتکا بر می شمارند. این قبیل کودکان در بزرگسالی نسبت به دیگران بی اعتماد هستند و از صمیمت پرهیز می نمایند.

اختلال روانی و اعتیاد در خانواده

تحقیقات بیانگر آن هستند که ابتلا والدین به بیماری های روانی اعم از اختلال شخصیت خود شیفته زمینه ساز شکل گیری ترس از صمیمیت در کودک است. در واقع این قبیل کودکان نسبت به دل بستگی احساس ناایمن دارند و در بزرگسالی از توانایی مقابله با ترس عاجز خواهند ماند.

سوء استفاده کلامی

احتمال می رود کودکان در معرض سو استفاده کلامی زمانی که با اطرافیان درباره قضیه ای سهیم می شوند، مورد تمسخر و شکنجه کلامی واقع شوند. سواستفاده کلامی به مرور زمان زمینه ساز آسیب پذیری در برقراری ارتباط است.

سوء استفاده جنسی

سوء استفاده جنسی در کودکی فرد را در بزرگسالی در خصوص برقراری صمیمیت عاطفی با مشکل مواجه می کند.

ترس از صمیمیت در افراد دارای سابقه افسردگی و تجاوز به وفور قابل مشاهده است.

نشانه های ترس از صمیمیت

یکی از متداول ترین نشانه های ترس از صمیمیت کمال گرایی است

نشانه های ترس از صمیمیت عمدتا با ترس در تضاد هستند. به طورمثال احتمال دارد یک فرد مبتلا به ترس از صمیمیت نسبت به برقراری ارتباط علاقه مند باشد ولی به صورت ظاهری نسبت به خاتمه بخشی اقدام کند و یک کنش در تضاد با خواسته قلبی را بروز دهد.

کمال گرایی

یکی از متداول ترین نشانه های ترس از صمیمیت کمال گرایی است. در کمال گرایی فرد همواره احساس می کند در چشم دیگران خوب و کامل به نظر نمی رسد. بدین ترتیب یک تصویر جامع را از شخصیت خود نمایش می دهد تا بتواند شایستگی دوست داشتن را کسب کند.

مشکل در برقراری تماس فیزیکی

اضطراب در برقراری تماس فیزیکی به دو شکل نیاز به برقراری تماس و ناتوانی در تماس بروز پیدا می کند. این مشکل یکی از نشانه های ترس از صمیمیت تلقی می شود.

دوری از ابراز تعهد و صمیمیت

راه حل مناسب برای مقابله با ترس صمیمیت ایجاد حد و مرز است

اکثر افراد دارای ترس از صمیمیت در مراحل نخست آشنایی با دیگران احساس راحتی دارند. به مرور زمان با عمیق شدن روابط، به خاطر شکل گیری تعهد و صمیمیت فرد در راستای خاتمه بخشی به رابطه اقدام می کنند و نسبت به شکل گیری یک رابطه جدید گام بر می دارند.

جالب است بدانید فرد دچار به ترس از صمیمیت با هدف شکل گیری نفرت به طرق های گوناگون سعی در پایان رابطه دارد.

مشکل در بیان نیاز

فرد مبتلا به ترس از صمیمیت به خاطر احساس عدم شایستگی در بیان نیاز ها مشکل دارد. به موجب عدم قابلیت خواندن ذهن توسط انسان، نیاز های فرد برآورده نمی گردد و به مرور زمان زمینه ساز تشدید احساس ناشایستگی می شود.

بهتر است بدانید مشکل در بیان نیاز زمینه ساز کاهش اعتماد به شمار می رود.

شناسایی ترس از صمیمیت

بهترین عملکرد برای تشخیص ترس از صمیمیت، معاینه کامل بدنی است. پزشک عمومی پس از بررسی شرایط جسمانی، در صورت عدم وجود مشکل فرد را به یک متخصص بهداشت روان معرفی می کند.

روانکاو با بهره گیری از آزمون های روان سنجی به بررسی میزان شدت ترس از صمیمیت می پردازد. در صورتی که ترس از صمیمیت ریشه در دوران کودکی داشته باشد، ضرورت دارد فرد مورد درمان واقع گردد.

روش های مقابله با ترس از صمیمیت

بهترین راه برای تشخیص ترس از صمیمیت معاینه کامل بدنی است

یکی از روش های مؤثر و کارآمد برای مقابله با ترس از صمیمیت، تعیین حد و مرز های شخصی است. اضطرابی که شما به خاطر برقراری ارتباط دارید از عدم احساس امنیت نشأت می گیرد.

لذا بهترین عملکرد توصیف موارد ترس و تعیین حد و مرز است. شما می توانید با مطلع سازی اطرافیان از عاومل ایجاد کننده احساس ناایمنی، بر ترس از صمیمیت غالب شوید.

منبع : روانشناسی بیتوته 

تهیه و تنظیم :آزیتا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن