پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۱

زیر بنای مهارت های ارتباطی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

مهارت‌های ارتباطی به منزله آن دسته از مهارت هایی هستند که به واسطه آن‌ها افراد می‌توانند درگیر تعامل های بین فردی و فرایند ارتباط شوند، فرایندی که افراد در طی آن اطلاعات، افکار و احساسات خود را از طریق مبادله کلامی و غیرکلامی با یکدیگر در میان می‌گذارند.این مهارت ها مشتمل بر مهارت های فرعی زیر است که اساس مهارت های ارتباطی را تشکیل می‌دهد:

درک پیام‌های کلامی و غیر‌کلامی: توانایی دریافت و ارسال پیام‌ها واضع ارتباطی که از آن به صورت مهارت‌‌های درک پیام یاد می‌شود.

نظم دهی به هیجان ها: به طور خلاصه مقوله کنترل عواطف‌، ناظر به توان ابزار احساسات و کنترل آن و نیز کنار آمدن با عواطف دیگران است.

گوش دادن: گوش دادن، فرآیند آموخته شده و پیچیده حس‌کردن، تفسیر‌، ارزیابی‌، ذخیره سازی و پاسخ‌دهی به پیام‌های شفاهی است. گوش دادن موثر، فعالیتی است که گوینده را در انتقال منظور خویش یاری می‌کند و از طرفی، حالت دفاعی را در گوینده از بین می‌برد.

بینش نسبت به فرآیند ارتباط: توانایی درک چگونگی تآثیر‌گذاری در روابط اجتماعی و نیز توانایی فهم دیگران است که یکی دیگر از مهارت های ارتباطی است.

قاطعیت در ارتباط: این مهارت ناظر به برخورداری از جسارت بدان حد است که فرد بتواند صرف‌نظر از واکنش عاطفی دیگران، سوال‌ها و ابهامات خود را بیان کند.

این مهارت ها از چنان اهمیتی برخوردارند که نارسایی آن‌ها می تواند با احساس تنهایی ،افسردگی، حرمت خود پایین و عدم موفقیت های تحصیلی و شغلی همراه باشد.

منبع:کتاب نقش طرحواره درمانی در کاهش خشونت علیه زنان /شریفه سلطانی .تهران: گنجور،۱۳۹۹ .

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *