پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۱

علت سردی همیشگی دست و پا و راه درمان خانگی آن

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

عوامل احساس سرما در سر انگشتان

اگر همواره، حتی در دماهای گرم، با احساس سرما در انگشتان خود مواجه هستید، این ممکن است نشانه ای از بروز مشکل در بدن باشد.

مشکلات گردش خون

گردش خون ضعیف می‌تواند به واسطه ناتوانی Heart قلب در پمپاژ مناسب خون، همانند شرایطی که در نارسایی قلبی رخ می‌دهد، انسدادهای فیزیکی در مسیر جریان خون، مانند انسداد ناشی از پلاک کلسترول در رگ های خونی، یا دلایل دیگر رخ دهد. زمانی که قلب نمی‌تواند آن‌گونه که باید خون کافی را در سراسر بدن به گردش درآورد، احتمال تجربه احساس سرما، بی‌حسی یا گزگز در انگشتان دست ها و پاها بیشتر می‌شود زیرا از دورترین اندام‌ها به قلب محسوب می شوند.

استعمال دخانیات

نیکوتین ناشی از سیگار کشیدن می‌تواند انقباض رگ‌های خونی را به همراه داشته و هم‌چنین موجب تشکیل پلاک در سرخرگ‌ها شود که هرچه بیش‌تر جریان خون به اندام های انتهایی را کاهش می‌دهد. احساس سرما در انگشتان می تواند از نشانه های این شرایط باشد.

کم‌خونی

کم‌خونی یا آنمی زمانی رخ می دهد که بدن گلبول های قرمز یا هموگلوبین – پروتئینی در سلول ها که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن انتقال می دهد در اختیار ندارد.

کم‌خونی به کاهش تامین اکسیژن در بدن منجر می شود که ممکن است احساس سرما در دست ها را به همراه داشته باشد. از دلایل احتمالی کم خونی می توان به دریافت ناکافی ماده معدنی آهن از رژیم غذایی، از دست دادن خون به واسطه قاعدگی های سنگین، زخم ها یا خونریزی گوارشی، برخی انواع سرطان، و اختلالات گوارشی مانند بیماری های سلیاک و کرون اشاره کرد.

افزون بر سردی دست‌ها، کم‌خونی می‌تواند موجب خستگی، سردرد، سرگیجه، Shortness of breath تنگی نفس، و رنگ پریدگی پوست شود. در بیشتر موارد، کم خونی ناشی از فقر آهن است و علائم آن با مصرف یک مکمل آهن قابل درمان است. پزشک شما می تواند کمبود را از طریق آزمایش خون تشخیص داده و دوز مناسب مکمل را برای شما تجویز کند.

کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 که در مواد غذایی مانند گوشت، ماکیان، تخم‌مرغ، شیر و دیگر محصولات لبنی وجود دارد، برای تولید گلبول های قرمز اهمیت دارد. کمبود این ویتامین می تواند به کاهش تولید گلبول های قرمز خون و پیرو آن کم خونی منجر شود.

کمبود ویتامین B12 بین افرادی که رژیم غذایی گیاه‌خواری یا وگان را دنبال می‌کنند، شایع است و بسیاری از افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند ممکن است توانایی جذب این ویتامین از مواد غذایی را از دست بدهند. در مورد مبتلایان به اختلالات گوارشی مانند بیماری های کرون یا سلیاک نیز همین اتفاق رخ می دهد.

یک آزمایش خون می تواند به تشخیص کمبود ویتامین B12 کمک کند. در صورت تشخیص این کمبود، مصرف مکمل ها معمولا به بهبود شرایط کمک کرده و علائم طی چند هفته تا یک ماه از بین می روند.

بیماری رینود

بیماری رینود از دلایل شایع احساس سرما در انگشتان محسوب می شود. این اختلال به واسطه تنگ شدن رگ های خونی در انگشتان دست و گاهی اوقات انگشتان پا، گوش ها و بینی، در واکنش به سرما یا استرس عاطفی رخ می دهد.

طی یک اپیزود بیماری، انگشتان ابتدا سفید شده، سپس آبی می‌شوند زیرا جریان خون اندکی به این بخش وجود داشته یا هیچ جریان خونی وجود ندارد و زمانی که رگ های خونی گشاد شده و جریان خون باز می گردد، پوست قرمز می شود. اغلب اوقات، طی یک حمله بیماری، فرد با احساس سرما، بی حس، گزگز یا درد در انگشتان خود مواجه می شود.

بیشتر موارد بیماری رینود دلیل مشخصی ندارند. خبر خوب این است که این بیماری بیشتر آزاردهنده است تا این که مضر باشد. تغییرات سبک زندگی، مانند پوشیدن لباس گرم، پوشیدن دستکش در محیط های سرد، حتی هنگام خارج کردن غذا از یخچال، با توجه به شدت واکنش هایی که فرد دارد، و پرهیز از استرس عاطفی به طور معمول برای مدیریت این اختلال کفایت می کند.

بیماری‌های خودایمنی:

گاهی اوقات یک بیماری زمینه‌ای می‌تواند موجب بیماری رینود شود. لوپوس، اختلالی که در آن سیستم ایمنی به بافت های بدن حمله می‌کند، اسکلرودرمی، بیماری که به سخت و زخم شدن پوست و بافت های همبند منجر می شود، آرتریت روماتوئید و دیگر اختلالات خودایمنی می توانند به بیماری رینود منجر شوند. این شرایط به عنوان بیماری رینود ثانویه شناخته می شود.

خستگی شدید، درد یا تورم در مفاصل، مشکلات پوستی یا تورم غدد به طور معمول از دیگر علائم نشان دهنده یک اختلال خودایمنی زمینه ای هستند. زمانی که بیماری اصلی تشخیص داده شده و زیر کنترل قرار بگیرد، علائم بیماری رینود نیز به طور معمول بهبود می یابند.

مشکلات تیروئید

زمانی که فعالیت thyroid gland غده تیروئید نامتعادل شده باشد، احساس سرما در انگشتان دست غیر معمول نیست. غده تیروئید اساسا ترموستات بدن محسوب می شود. زمانی که با کم کاری تیروئید مواجه هستید، بیشتر عملکردهای بدن کند می شوند و ممکن است علائمی مانند خستگی، یبوست، افزایش وزن، و احساس سرما از جمله در انگشتان را تجربه کنید.

کم‌کاری تیروئید که به واسطه ترشح ناکافی هورمون های تیروئید رخ می‌دهد، بین زنان و افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، شیوع بیشتری دارد و از طریق معاینه بدنی یا آزمایش‌های خون قابل تشخیص است. در صورت ابتلا به کم‌کاری تیروئید پزشک شما ممکن است هورمون درمانی را برای مدیریت علائم توصیه کند.

فشار خون پایین

فشار خون پایین یا کم فشاری خون می تواند به واسطه دلایل مختلفی از جمله کم‌آبی بدن، از دست‌دادن خون، مصرف برخی داروها و اختلالات غدد درون‌ریز رخ دهد. زمانی که فشار خون شما پایین است، رگ های خونی جریان خون را از اندام های انتهایی به سمت اندام های حیاتی تغییر می‌دهند که می تواند احساس سرما در انگشتان را به همراه داشته باشد. اگر با علائم کم فشاری خون مانند سرگیجه، تاری دید، خستگی، حالت تهوع، ضعف، و سردرگمی مواجه هستید، باید پزشک خود را از این شرایط آگاه کنید.

استرس و اضطراب

احتمالا می دانید که استرس می‌تواند بر بخش های مختلف بدن تاثیرگذار باشد و دست ها نیز از این مساله مستثنی نیستند.

زمانی که استرس یا اضطراب مزمن را تجربه می‌کنید، بدن وارد حالت جنگ یا گریز می شود. میزان هورمون آدرنالین افزایش می یابد و یکی از نتایج این شرایط منقبض شدن رگ های خونی در اندام های انتهایی است که به احساس سرما در انگشتان دست و پا منجر می شود. شما می توانید با مدیتیشن، یوگا، خواب خوب، یا یک سرگرمی جدید به کاهش علائم استرس و اضطراب کمک کنید.

عوارض جانبی دارو

مصرف برخی داروها می‌تواند موجب احساس سرما در انگشتان شما شود. برخی داروها می‌توانند موجب انقباض رگ‌های خونی شوند و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، بیماری رینود می‌تواند یکی از عوارض جانبی آن باشد.

از جمله این داروها می‌توان به مسدودکننده های بتا (برای تنظیم فشار خون تجویز می شوند)، برخی داروهای سرطان، داروهای میگرن، و ضد احتقان های بدون نسخه اشاره کرد. با پزشک یا داروساز خود درباره این که داروهای مصرفی شما می‌توانند موجب احساس سرما در انگشتان شوند، صحبت کنید. اگر شرایط شما آزاردهنده باشد، آنها ممکن است دارویی جایگزین را معرفی کرده یا دوز مصرفی را تغییر دهند.

ساده ترین و موثرترین راه درمان سردی همیشگی دست و پا:

درمان طبیعی دست‌وپای سرد

سرد بودن دست ‌و پا یک مشکل شایع است. اما در برخی موارد، سردی می‌تواند نشانه مشکلات جدی ‌تر ازجمله بیماری‌های محیطی عروق، لوپوس و آرتریت روماتوئید باشد. بااین ‌وجود، بیشتر افرادی که دست ‌وپایشان سرد می شود سالم هستند. برای این‌ افراد راه‌های درمانی طبیعی وجود دارد که در این مطلب درج ‌شده است.

شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از آنتی‌اکسیدان است که جریان خون را در دست ‌وپا افزایش می‌دهد. این کار با فعال‌سازی بیوشیمیایی موادی که به گشاد شدن عروق کمک می‌کند، انجام می‌گیرد.

ژینکو بیلوبا

ترکیبات موجود در این گیاه باعث گشادشدن عروق خونی در تمام بدن و به‌طور موقت باعث افزایش جریان خون در اندام‌های تحتانی می‌شود. برای کمک به گرم نگه‌داشتن دست ‌وپا می‌توان مکمل آن را نیز مصرف کرد.

ورزش

روزی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش، به ‌ویژه پیاده‌روی سریع یا طناب زدن باعث جریان یافتن خون در دست و پا و گرم نگه‌ داشتن آن‌ها می‌شود. اگر دست‌ وپا در زمان کوتاهی پس از ورزش کردن دوباره سرد شد، سعی کنید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دوچرخه ‌سواری کنید. در این حال هم‌ زمان دست‌ها را نیز در حالت چرخشی حرکت دهید. این ورزش ساده می‌تواند به جریان خون سرعت ببخشد و بدن را سریع گرم کند.

خوردن مواد غذایی تند

ادویه هایی مانند فلفل، پودر پیاز و پودر سیر و پودر کاری به جریان خون کمک می‌کنند تا دست‌وپا گرم شود. این مواد غذایی درد عضلات muscles pain پس از ورزش را نیز کاهش می‌دهند.

ماساژ

ماساژ با تحریک خون به دام افتاده، اجازه حرکت آزادانه آن را به بدن ازجمله اندام‌های تحتانی می‌دهد.

نوشیدن آب

بهترین راه برای مبارزه با گردش خون ضعیف نوشیدن آب است. بنابراین به‌طور مرتب آب مصرف کنید.

منبع:مجله نازوب

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *