پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۲

گفتگوهای قبل از ازدواج را جدی بگیرید  

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

آدمی در طول زندگی خود، آن‌قدر فرصت ندارد که در هر کاری تجربه کسب کند و از اشتباهاتش درس بگیرد. بااین‌حال باهوش‌ترین و عاقل‌ترین افراد، کسانی هستند که در تجربه‌های دیگران (به‌ویژه تجارب علمی) سهیم می‌شوند. امروزه از طریق تجربه‌های علمی و تحقیقات پیشین، نتایجی به‌دست‌آمده است که بر اساس آن می‌توان یک ازدواج موفق را پیش‌بینی نمود. با توجه به این یافته‌ها نکاتی به جوانان پیشنهاد می‌گردد که در نظر گرفتن آن، احتمال ازدواج غلط را به کمترین حد ممکن می‌رساند.

ازدواج امر مهمی است. تصمیمی است که برای یک‌عمر می‌تواند مسیر زندگی شمارا تغییر دهد. پس هرگز چشمان خود را نبندید و این امر مهم را صرفاً به اطرافیان نسپارید. در این راستا سهم شما باید به‌مراتب بیشتر از آن‌ها باشد.

معیارهای نادرست در انتخاب همسر

برای یک ازدواج خوب، لازم است چشم‌انداز واضح و روشنی از آینده داشته باشید. باید دقیقاً بدانید که هدف شما از ازدواج چیست؟ چه خواسته‌های عینی و واقعی دارید؟ و درواقع معیارهای مشخص شما برای انتخاب همسر کدم است؟ لذا قبل از آن باید شرایط زندگی خود را مرور کنید و خودتان را بیشتر بشناسید. در این خصوص، مطالعه، مرور قصه زندگی، مشاوره، اجرای آزمون‌های خودشناسی، شرکت در کارگاه‌های خودشناسی و …. می‌تواند مفید واقع شود.

به یاد داشته باشید که نمی‌توانید خودتان را جدا از خانواده و اجتماعتان در نظر بگیرید. نمی‌توانید اصول و هنجارهای خانوادگی، اعتقادی و فرهنگی را نادیده بگیرید چراکه به‌هرحال این ویژگی‌ها بخشی از وجود شمارا تشکیل داده است. لذا، قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج، با اعضای مهم خانواده مشورت کرده و موارد مهم از دید آن‌ها را بررسی کنید.

در شروع یک رابطه، خانواده را از تصمیم خود مطلع کنید. شاید در آغاز، این کار سخت به نظر برسد و نگران دخالت یا ممانعت از سوی خانواده باشید، اما بدانید که این کار بسیار آسان‌تر است از اینکه بعداً آن‌ها را در برابر کار انجام‌شده قرار دهید و شاهد شوک و نگرانی شدید آن‌ها باشید. ضمناً بدانید که والدین شما به‌هیچ‌وجه دوست ندارند، آن‌ها را دور بزنید. قطعاً بعداً مخالفت آن‌ها شدیدتر خواهد بود.

اگر خانواده شما یا طرف مقابل، اصرار بر رسمی کردن رابطه دارند، آن‌ها را توجیه کنید که لازم است برای شناخت بیشتر یکدیگر، وقت بیشتری بگذارید. خوشبختانه امروزه حتی خانواده‌های خیلی سنتی ضرورت کسب این شناخت را احساس می‌کنند و تا آنجایی که تجربه کاری مشاوران ازدواج نشان می‌دهد، شرایط را برای دیدارهای لازم فراهم می‌کنند. البته هر خانواده، اصول و خط قرمزهای خود را دارد که بایستی محترم شمرده شوند.

۱۰معیار اشتباه در انتخاب همسر

قبل از رسیدن به تصمیم قطعی، رابطه عاطفی عمیق برقرار نکنید. هرچند وجود علاقه و زمینه ارتباط عاطفی برای انتخاب درست لازم است، اما دختر و پسری که در یک رابطه عاطفی عمیق درگیر می‌شوند، قدرت تصمیم‌گیری منطقی را از دست خواهند داد.

هرچند، شاید شما هم مانند بیشتر دختران و پسران امروزی ترجیح می‌دهید، دونفری و در فضاهای رمانتیک؛ مانند پارک، کوه و کنار رودخانه باهم دیگر ملاقات کنید؛ اما به یاد داشته باشید که در این فضای احساسی و البته گرم، نه شما و نه طرف مقابل، واقعاً خودتان نیستید. درحالی‌که، به‌ویژه در حضور خانواده، عملکرد طبیعی دارید. بنابراین، برای شناخت بهتر و بیشتر، حتی‌الامکان سعی کنید ملاقاتی را در بطن و با حضور خانواده دو طرف فراهم کنید. سفرها و دیدارهای خانوادگی طولانی می‌تواند فرصت فوق‌العاده‌ای برای شناخت فراهم کند. البته امید است، دیدگاه سنتی خانواده مانع این ملاقات نشود.

برای شناخت بیشتر، وجود میزانی از ارتباط قبل از ازدواج مفید است اما لازم نیست این رابطه حتماً طولانی یا خیلی نزدیک باشد. برای تصمیم نهایی لازم است یک بررسی همه‌جانبه انجام دهید. در این خصوص، شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج (به‌اتفاق همدیگر) می‌تواند مفید باشد.

برای کسب اطلاعات جنسی، لازم نیست قبل از ازدواج، وارد چنین رابطه‌ای شوید. حتی توصیه می‌شود که رابطه جنسی را حتی‌الامکان به بعد از رسمی شدن رابطه موکول کنید. به‌هرحال، تجربه نشان می‌دهد که وجود رابطه جنسی قبل از ازدواج، به‌ویژه رابطه مکرر، می‌تواند موجب کاهش انگیزه طرفین برای ازدواج بشود.

تا زمانی که اشتیاق عاطفی و جسمانی نسبت به‌طرف مقابل، در خود احساس نکرده‌اید، ازدواج نکنید. امروزه دارا بودن حداقلی از علاقه و اشتیاق عاطفی و جسمی، لازمه یک ازدواج صحیح است. چراکه همسران امروزی، انتظارات عاطفی و جنسی بالایی از یکدیگر دارند و وجود کاستی‌هایی در این زمینه، همیشه قابل جبران نیست. پس اگر اطرافیان شما صرفاً به خاطر اینکه فلان دختر یا پسر شرایط خوبی دارد و ……… شمارا به ازدواج با او ترغیب می‌کنند و می‌گویند: «عشق بعداً ایجاد خواهد شد»، باور نکنید. ممکن است، این اشتیاق، هرگز ایجاد نشود و شما بمانید و ……. یک ازدواج سرد و بدون اشتیاق…..

۵کلید طلایی برای حل مشکلات دوران عقد

پایان دادن به یک رابطه عاطفی بدون شکست

در گفتگوهای هنگام خواستگاری، به علاقه، مزاج جنسی، انتظارات و دیدگاه‌های عاطفی و جنسی، حتماً اشاره‌کنید. سعی کنید، چشم‌انداز واضحی از رابطه جنسی آینده به دست بیاورید (که با کمک مشاور ازدواج هم می‌توانید این اطلاعات را کسب کنید). هر فرد به لحاظ فیزیولوژیکی و هورمونی دارای سیستم انرژی منحصربه‌فرد بوده و تمایل جنسی منحصربه‌فردی دارد که در اکثر موارد این میزان قابل‌تغییر نیست. البته نگرش و مهارت‌های فرد برای رابطه جنسی قابل‌تغییر و اصلاح است ولی وضعیت مزاجی تغییرپذیری خیلی کمی دارد. پس اگر نمی‌خواهید، بعد از ازدواج با همسری روبرو شوید که ازلحاظ تمایل جنسی خیلی با شما متفاوت است (و متأسفانه قابل‌تغییر هم نیست)، قبل از ازدواج، خجالت را کنار بگذارید و در این زمینه با طرف مقابل گفتگو کنید. البته قبول دارم که این کار به‌ویژه در جامعه ما کمی دشوار است، لذا، در این مورد می‌توانید از مشاور ازدواج کمک بگیرید.

فراموش نکنید که عشق، شرط لازم برای یک ازدواج موفق است اما «هرگز کافی نیست». پس هیچ‌گاه صرفاً به خاطر عشق و بدون در نظر گرفتن شباهت شخصیتی، خانوادگی و …. ازدواج نکنید. بسیارند دختران و پسران عاشقی که به خاطر خصوصیات شخصیتی خاص خود نمی‌توانند باهم سازگار شوند و رابطه پرفرازونشیبی باهم برقرار می‌کنند. بعلاوه، در ازدواج‌های بدون شباهت خانوادگی و فرهنگی، عشق و علاقه دوامی نخواهد داشت.

یک عامل مهم، که رضایت زناشویی بعد از ازدواج را تضمین می‌کند، سلامت روانی و شخصیتی همسر است. به‌ویژه بین بعضی از اختلالات روانی و شخصیتی با مشکلات زناشویی رابطه زیادی وجود دارد که البته از حوصله این بحث خارج است. پس قبل از تصمیم‌گیری نهایی، از سلامت روانی خود و همسر آینده مطمئن شوید.

اگر درست یا غلط، وارد یک رابطه نزدیک و طولانی‌مدت شده‌اید و در حال حاضر می‌خواهید با این فرد ازدواج کنید، نحوه تعامل شما در این مدت، اطلاعات مفیدی در اختیارتان می‌گذارد که می‌توانید بر اساس آن تصمیم درستی بگیرید. پس به‌اتفاق یکدیگر، محاسن و مشکلاتی را که در این مدت باهم داشته‌اید، مرور کنید. درواقع ترازویی در مقابل خود بگذارید و لحظه‌های خوب و دشوار رابطه را تفکیک کنید. از خود و از یکدیگر بپرسید: «کدام‌یک سنگین‌تر بوده است؟ لحظه‌های خوب یا نه‌چندان خوب؟». برای ارزیابی بهتر وجود فرد سومی مانند یک دوست باتجربه، عضو عاقل خانواده و یا مشاور مجرب می‌تواند مفید واقع شود. البته برخی از مشکلات قابل‌حل و اصلاح هستند اما برخی دیگر به خصوصیات شخصیتی شما و طرف مقابل مربوط بوده و متأسفانه در طول زندگی مشترک با آَن دست‌وپنجه نرم خواهید کرد. لذا، اگر رابطه دشواری باهم داشته‌اید، شاید صلاح این است که این رابطه را ادامه ندهید.

خصوصیات شخصیتی همسران می‌تواند روی موفقیت ازدواج آن‌ها تأثیر بگذارد. مثلاً مطابق با تحقیقات پیشین، افراد انعطاف‌پذیر همسران راضی‌تری دارند و برعکس، همسران افراد خودشیفته، از ازدواجشان ناراضی‌تر هستند. از سوی دیگر، هماهنگی یا شباهت شما و همسرتان ازلحاظ ویژگی‌های شخصیتی، در آینده ازدواجتان تعیین‌کننده خواهد بود. حال با پذیرش این نکته که این خصوصیات، در طول زندگی افراد تغییر زیادی نخواهد کرد، این موضوع مهم‌تر خواهد شد. پس، قبل از ازدواج، حتماً از خصوصیات شخصیتی خود و طرف مقابل، اطلاعات دقیقی به دست بیاورید.

منبع:زندگی آنلاین

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن