پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۲

از جا پریدن در خون مادران است

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

گریه کودکان قسمت های خاصی از مغز را فعال می‌کند که مربوط به حرکت و گفتار است. این یافته ها مطابق با پژوهش موسسه ملی سلامت آمریکا روی مادران در ۱۱ کشور است. یافته ها رفتارهایی را شناسایی می کنند که در پس فعالیت هایی مغزی هستند که بین مادران در فرهنگ های مختلف یکسانند. فهم این واکنش ها ممکن است در شناسایی و درمان والدینی که در خطر سوء رفتار با کودک با دیگر رفتارهای مشکل زا هستند، کمک کند.

تیم پژوهشی یک سری از پژوهش های رفتاری و تصویربرداری از مغز را با استفاده از fMRI انجام دادند. در گروهی از ۶۸۴ تازه مادر از آرژانتین، بلژیک، برزیل، کامرون، فرانسه، اسرائیل، ایتالیا، ژاپن، کنیا، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا، پژوهشگران به مدت یک ساعت تعامل بین مادران و نوزادان پنج ماهه شان را در خانه مشاهده و ضبط کردند.

تیم پژوهشی تحلیل کرد که مادران به گریه کودک خود با نشان دادن عاطفه، پرت کردن حواس، غذا دادن یا تعویض پوشک، بغل کردن با صحبت کردن واکنش نشان داده اند. بدون توجه به کشوری که مادران از آن انتخاب شد بودند، آن ها به احتمال زیاد نسبت به گریه نوزاد خود این واکنش را نشان می دادند که او را بغل کرده بابا او صحبت کنند. از طریق پژوهش های fMRI روی گروه دیگری از زنان، تیم پژوهشی در یافته است که گریه نوزادان قسمت های مشابهی را از مغز تازه مادران و مادران با تجربه فعال می کند. یکی از این قسمت ها ناحیه جایگزین حرکتی است که مربوط به تصمیم گیری برای حرکت و تکلم است. قسمت دیگر ناحیه زیرین پیشانی است که مربوط به تولید گفتار است. نواحی فوقانی گیجگاهی نیز که مسئول پردازش صدا هستند، در این روند درگیرند.

در کل یافته ها نشان می دهند که پاسخ مادران نسبت به گریه نوزاد خود امری مغری و ساختاری است و می توان آن را در فرهنگ های مختلف تعمیم داد. این پژوهش همچنین بر بستر پژوهش ها و کارهای پیشینی شکل گرفته است که نشان داده بودند که مغز زنان و مردان، واکنشی متفاوت نسبت به گریه نوزاد دارند.

منبع: ماهنامه نظری_ تحلیلی سپیده دانایی، سال دهم، مهر و ابان۱۳۹۶. صفحه ۱۷۰

تنظیم: ایرندگانی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.