پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۷

فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

آغوز یا شیر زردرنگی که در روزهای اول تولد نوزاد از پستان مادر ترشح می شود بسیار مقوی و حاوی فاکتورهای ایمنی برای نوزاد است و باعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد و سازگاری او با محیط خارج از رحم می شود.

در کنار آیات و روایاتی که در دین اسلام برای فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر و اجر و ثواب اخروی برای مادر هنگام شیر دادن به نوزادش بیان شده است.  بررسی های علمی نیز فواید زیادی برای تغذیه نوزاد با شیر مادر کشف کرده است . نتایج علمی اثبات شده شیردهی مادر به نوزاد  برای سلامت مادر و هم نوزاد او بسیار زیاد است. از جمله :

تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث افزایش ارتباط عاطفی بین مادر  نوزاد می شود. مکیدن شیر توسط نوزاد و در آغوش گرفته شدن او باعث ترشح هورمون اکسی توسین در بدن مادر و نوزاد می شود که به هر دوی آنها  آرامش می بخشد و استرس های مادر را از بین می برد باعث ایجاد همبستگی عاطفی زیادی بین مادر و نوزاد می شود.

شیر مادر همیشه در دسترس است و گرمای مناسبی دارد.

فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر

میزان پروتئین ، چربی ، قند و املاح معدنی در شیر مادر متناسب با نیازهای نوزاد است و باعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد می شود ، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند بهتر میتوانند باعوامل بیماری زا مقابله کنند.

نوزادی که با شیر مادر تغذیه می کند ۶ برابر بیشتر از سایر نوزادان شانس زنده ماندنن دارد. در صورتی که تمام نوزادان در ۶ ماهه اول زندگی فقط با شیر مادر تغذیه شوند از فوت بیش از ۱ میلیون نوزاد در سال پیشگیری خواهد شد.

شیر مادر پادتن های زیاد علیه عوامل عفونی و باکتری های محیط اطراف دارد که به نوزاد منتقل شده و او را در مقابل بسیاری از عوامل بیماری زا تقویت میکند.

تغذیه با شیر مادر ، کودک را در مقابل آلرزی ف یبوست ، اسهال ، سرفه ، سرماخوردگی و سایر بیماری ها ایمن می کند.

از آنجا که شیر مادر بدون عوامل بیماری زا است و به صورت خام و بدون حرارت دادن یا جوشاندن مصرف می شود بنابراین هیچکدام از خواص غذایی و مفید خود را از دست نمی دهد.

شیر مادر حتی در هوای گرم و خشک ، به اندازه کافی بدن نوزاد را آبرسانی میکند و نوزاد نیازی به نوشیدن آب برای رفع تشنگی نخواهد داست.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده اند در بزرگسالی از سلامت قلب و عروق بیشتری برخوردارند.

شیر مادر کالری مورد نیاز بدن نوزاد را فراهم میکند که تامین این مقدار کالری توسط شیر خشک امکان پذیر نیست.

تغذیه با شیر مادر میتواند ضریب هوشی نوزاد را تا ۸ واحد افزایش دهد.

شیردهی به نوزاد مانع از چاقی مادر و کودک می شود.

درخواست حق شیر هنگام طلاق

وجوب شیردهی به نوزاد

از نظر برخی از فقها سه روز اول بعد از تولد شیردادن به نوزاد بر مادر واجب است. زیرا که بدون آن احتمال مرگ نوزاد بالا می رود.

ولی به نظر برخی از فقها خوراندن آغوز به نوزاد اگر مطمئن باشید که ضرر جانی برایش ندارد مستحب است.

به جز روزهای اول تولد ، شیردهی به نوزاد بر مادر واجب نیست بلکه بر پدر واجب می شود به این معنا که مادر میتواند اجرت شیردهی خود را از مال فرزند یا پدر در صورتی که تمکن مالی داشته باشند ، بردارد.

به نظر فقها مادر حق دارد شیردهی به نوزاد را نپذیرد و نمی تواند او را در این زمینه اجبار نمود.

حق شیر در قانون

در قانون مدنی آمده است که مادر مجبور به شیر دادن نوزادش نیست مگر این که تغذیه نوزاد به جز با شیر مادر ، ممکن نباشد بنابراین زن میتواند برای شیردادن به نوزادش پول دریافت کند ولی از نظر قانونی چیزی به نام حق شیر وجود ندارد و زن صرفا میتوانند دادخواستی برای مطالبه اجرت المثل شیر دادن به نوزاد ، به دادگاه ارائه نماید.

درخواست حق شیر هنگام طلاق

یکی از حقوقی که زن میتواند هنگام طلاق برای دریافت آن اقدام نماید حق شیر است ، البته در صورتی که تقاضای طلاق از سوی زوجه نباشد و در وظایف زناشویی کوتاهی و بدرفتاری نداشته باشد.

منبع :بیتوته

تهیه و تنظیم :آزیتا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *