پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۷

هفت فایده غذا خوردن دورهمی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

شستن دور هم و غذا خوردن با هم (حتما نباید وعده شام باشد)، مزایای بسیاری برای کودکان و والدین آنها دارد. خوردن وعده‌های غذایی با هم و دور یک میز، بسیار مفید و سودمند است. چه کار دیگری می‌توان در مدت زمان کمتر از یک ساعت انجام داد که بتواند تا این اندازه روی عملکرد تحصیلی فرزندان، افزایش عزت نفس در آنها و کاهش خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر، بارداری‌های بین نوجوانان، احتمال چاقی، افسردگی تاثیر بگذارد؟ طی دو دهه گذشته، مطالعات بسیاری در این رابطه انجام شد که همگی نشان می‌دادند در نظر گرفتن و اختصاص حتی چند دقیقه از اوقات شبانه روز به این موضوع، خاموش کردن و کنار گذاشتن موبایل و تلویزیون و ارتباط واقعی برقرار کردن از طریق غذا خوردن، می‌تواند به سلامت جسمی و روانی کودکان، نوجوانان و سایر افراد خانواده کمک کند.

*می‌تواند از مشکلات و مسائل بسیار جدی روانی جلوگیری کند

به عبارت دیگر، بر اساس بررسی‌های گروهی از محققان کانادایی در سال ۲۰۱۵، غذا خوردن در کنار اعضای خانواده، از بروز بسیاری از مشکلات روانی، اختلالات روحی، تمایل به مصرف مواد مخدر، رفتارهای خشونت‌آمیز، افسردگی و فکر خودکشی در نوجوانان جلوگیری می‌کند. این موضوع روی مشکلات افزایش وزن و چاقی در بزرگسالی هم تاثیر می‌گذارد مطالعات اخیر در مجله کودکان (آمریکا) نشان می‌دهند ارتباط مستقیمی بین تعداد وعده‌های غذایی که در دوران نوجوانی در کنار سایر افراد خانواده خورده می‌شود و کاهش احتمال چاقی نوجوانان در آینده و در بزرگسالی (زندگی آنها بعد از ده سال) وجود دارد، به ویژه در میان نوجوانان سیاه پوست. این مطالعه حاکی از آن است که افراد خانواده لازم است هفته‌ای یک یا دو بار دور هم جمع شوند. این کار به کنترل وزن فرزندان خانواده در آینده کمک زیادی می‌کند.

*باعث افزایش عزت نفس در فرزندان خانواده می‌شود

به گفته کارشناسان دانشگاه آستنفورد، تقسیم کردن غذا و با هم غذا خوردن به کودکان و نوجوانان حس امنیت می‌دهد. این نوع از حس امنیت در آنان اعتماد به نفس بیشتری را ایجاد می‌کند. کودکان و نوجوانان تشویق می‌شوند در مورد مسائل روز، صاحب نظر باشند. والدین می‌توانند از برخی مسائل مربوط به جامعه در حین غذا خوردن با فرزندان خود صحبت کنند و از این طریق برای آنها احترام و عزت بیشتری قائل شوند. کودکان و نوجوانان احساس بزرگی و مهم بودن می‌کنند. آنها سعی می‌کنند در کارهایی مثل چیدن میز غذا، سِرو آن و یا جمع کردن و شستن ظروف به والدین خود کمک کنند و در کارهای خانواده به شکل گروهی مشارکت کنند.

*باعث بهبود مهارت‌های ارتباطی در فرزندان می‌شود

یک مطالعه جدید در کانادا نشان داد که کودکان در اثر دور هم جمع شدن‌های خانوادگی از ۶ تا ۱۰ سالگی، در بسیاری از روابط خود عملکرد بهتری دارند .این تحقیق روی گروهی از کودکان ۶ تا ۱۰ ساله انجام شد. غذا خوردن با هم و در کنار هم باعث حفظ سلامت عمومی، تناسب اندام، تعاملات اجتماعی بهتر در میان افراد خانواده و مخصوصا کودکان می‌شود. کودکان در چنین شرایطی تعاملات اجتماعی را می‌آموزند و در آینده به شکل بهتری با بقیه ارتباط برقرار می‌کنند.

*به خانواده درمانی کمک می‌کند

بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۶، برای خانواده‌هایی که با هم مورد درمان قرار گرفته‌اند، عادات شام مشترک توصیه و تجویز شده است. در این روش درمانی، پویایی، ارزشمندی و حس اعتماد بیشتری در خانواده شکل گرفته است. افراد خانواده تلاش کرده‌اند تا درس‌های آموخته را سر میز غذا ببرند و با هم راجع به آنها حرف بزنند و تبادل نظر کنند. این کار باعث شد تا نقش‌های جدید و الگوهای رفتاری دیگر را نیز امتحان کنند. حضور افراد خانواده دور هم و به بهانه خوردن یک وعده غذایی، مزایای زیادی برای تمام افراد خانواده داشته، مزایایی که نه فقط کودکان و نوجوانان، بلکه بزرگ‌ترها هم از آن بهره‌مند بوده‌اند.

منبع : مجله کودک سالم

نویسنده اعظم اسلامی مجد

گردآورنده : مه بیبی آهورانی

شهرستان ایرانشهر

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن