پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۸

مسجد رنگونی ها آبادان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

تاریخچه ساخت مسجد رنگونی ها:

کشور انگلستان یک قرن پیش با سیاست های توسعه طلبی و همکاری با دیگر کشورها بر سر منافع حیاتی از جمله نفت و فرآورده های آن با بستن قراردادهایی همکاری کرده که حاصل یکی از این همکاری ها ورود به کشور ایران و ساخت پتروشیمی در استان خوزستان می باشد. پس از همکاری کشور انگلستان با کشور میانمار کنونی که در آن زمان بر سر ساخت پتروشیمی و پالایشگاه در آن کشور بوده، متوجه وجود نفت در استان خوزستان و شهر آبادان ایران شده و همین کشف بزرگ باعث مهاجرت انگلیسی ها و رانگونی ها به شهر آبادان شد. پس از آغاز ساخت پتروشیمی در شهر آبادان به دست انگلیسی ها، رنگونی ها و هندی ها در سال های ۱۲۹۱ الی ۱۲۹۹ به دلیل وجود کارگران مسلمان از دیگر کشورها در آبادان، تصمیم به بنای مسجدی با معماری هندی و مطابق فرهنگ کشور خود گرفتند.

مسجد رانگونی ها طی مدت چند سال به دست هندی ها و به ویژه پاکستانی های مسلمان که اغلب سنی های حنفی بودند ساخته شد و اغلب هزینه ساخت آن نیز توسط کارگران پاکستانی شرکت نفت پرداخت شد. این مسجد یکی از مهم ترین مکان های تجمع مردم و کارگران هندی و پاکستانی و دیگر مسلمانان از گوشه گوشه جهان در دل خود بوده که این موضوع خود یکی از جاذبه های این مسجد در زمان های گذشته بوده است. ساخت این مسجد توسط معماران هند و پاکستان انجام شد. این بنای زیبا و چشم نواز با رنگ سفید و رنگ های شاد به کار رفته در آن تفاوتی چشم گیر با دیگر مساجد در کشور ما داشته است.

آشنایی با  بخش های گوناگون مسجد

با ورود به حیاط مسجد رنگونی ها و گذشتن از چند در که شما را به حیاط اصلی و بنای مسجد می رساند، سفیدی حیاط و دیوارهای این مسجد که بسیار جذاب است نظر شما را به خود جذب می کند. قبل از ورود به مسجد احساس می شود تمام آن را با سنگ هایی سفید تزئین کرده اند ولی ملات مورد استفاده در تمام مسجد و دیواره ها از سیمان سفید که شاید به دلیل شرایط آب و هوایی از آن استفاده شده می باشد. مسجد رنگونی ها بر روی تونل های بزرگی بنا شده که مانع رسیدن رطوبت به بنای اصلی و ستون های مسجد است.

سقف زیبای مسجد رنگونی ها با چهار گنبد زیبا و خوش نقش در کنار دو مناره که جذابیت آن را بیشتر کرده بسیار دیدنی است. نمای زیبای سقف و سردر این مسجد کاملا بر گرفته از معابد هندی و معماری هندی پاکستانی است. از دیگر شگفتی های این مسجد استحکام بنا و طرز مهندسی ساخت آن می باشد که با وجود بمب باران ها و اصابت خمپاره به سقف آن فقط سوراخ و شکافی کوچک برداشته و تخریب نشده است. شبستان و سالن مسجد نیز همانند دیگر قسمت های بنا با گل بوته هایی از جنس سیمان، طوری طراحی و ساخته شده است که همچنان پس از گذشت یکصد سال با همان زیبایی پابرجا است.

از دیگر جاذبه های این مسجد محراب رنگارنگ آن است. محراب زیبای این مسجد با طرح و معماری برگرفته از بناها و معابد هندی چشم گردشگران را به خود خیره می کند. این رنگارنگی و نقوش هنری متفاوت با دیگر مساجد کشور است. از سال ۱۳۸۸ قسمتی از این مسجد به موزه اسناد تاریخی و خطی تبدیل شد. نامه نگاری ها و مکاتبات مالی بین انگلیسی ها و هندوستانی ها در آن سال ها در معرض دید گردشگران و مسافران قرار گرفته است. حوضی زیبا در ساختمان اصلی مسجد رنگونی ها قرار گرفته که محل آب خوری نمازگزاران بوده است.

در سفر به شهر آبادان در کنار بازدید از مسجد کم نظیر رنگونی می توان روزها از سایر جاذبه ها و دیدنی های این شهر نیز بازدید کرد. جاذبه های کم نظیری همچون: مراکز خرید زیبا و بین المللی این شهر، پل بهمنشیر، قدمگاه امام رضا (ع) و بسیاری از بناهای تاریخی و طبیعی واقع در آبادان که سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. سینماهای این شهر که ازجمله اولین ها در کشور بوده اند نشان از فرهنگ بالا و هنر دوست بودن مردم آبادان دارد. در سال های اخیر به دلیل قرار گرفتن این شهر در میان مناطق آزاد کشور، از لحاظ تجاری و بازار نیز تغییراتی در آن صورت گرفته و مردم گرم تر از قبل به فعالیت های تجاری خود مشغول هستند.

نکات بازدید از مسجد رنگونی ها

مسجد رنگونی ها در سال های اخیر به یکی از جاذبه های دیدنی اصلی و چشم نواز در آبادان تبدیل شده است. بسیاری از گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند تمایل دارند از مسجد یاد شده بازدید کنند؛ لازم به ذکر است دیدن از مسجد رنگونی ها در تمام روزهای سال امکان پذیر نبوده و در ایام خاص درب های آن به روی علاقه مندان باز می گردد؛ از این رو بهتر است پیش از رفتن به این مکان درباره ساعت کاری مسجد اطلاعات لازم را به دست آورید.

گردآوری : حبیبه رئیسی

منبع : ، ده کتاب معماری، ترجمه ریما فیاض، تهران: معاونت پژوهشی دانشگاه هنر، -چاپ نخست، ۱۳۸۷

کریمیان، افسانه، مسجد رنگونی ها اثری از معماری هندی در آبادان، رشد آموزش تاریخ، -شماره ۳۲ ، ۵۴ – ۵۵ ، پاییز ۱۳۸۷

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *