پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۸

کنکور سراسری سدی بر سر راه بومی‌سازی کتب درسی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری کنکور سراسری را یکی از موانع اصلی در بومی‌سازی کتب درسی عنوان کرد و گفت: از آن‌جایی که محتوای دروس به‌عنوان منبع اصلی آزمون‌های سراسری محسوب می‌شود، موجب شده تا نوع نگاه به بومی‌سازی دروس تغییر کرده و این مهم به فراموشی سپرده شود.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایسنا، پژمان خلفیان با اشاره به اینکه برنامه درس ملی یکی از زیرنظام‌های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش محسوب می‌شود، اظهار کرد: این برنامه ملی زمینه ایجاد تحول همه‌جانبه، گسترده و عمیق را در مفاهیم و محتواهای آموزشی فراهم می‌کند.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری افزود: علت تدوین برنامه “ملی درسی” جلوگیری از آسیب‌ها و کاستی‌های موجود در محتوای دروس است، همچنین از نکات مهم موجود در تدوین این برنامه، تناسب محتواهای آموزشی با نیازهای حال و آینده دانش‌آموزان، منطبق بر اصول یادگیری است.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های یازده‌گانه برنامه ملی درسی تمام موضوعات و ماموریت‌های نظام تعلیم و تربیت در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: در این مسئله باورها و ارزش‌های جامعه مورد تاکید است و در این دروس می‌توان فرهنگ بومی و محلی را بگنجانیم.

خلفیان ادامه داد: برای مثال در دروس ادبیات فارسی می‌توان در کنار آثار شعرای بزرگ، آثار شعرا و نویسندگان چهارمحال و بختیاری را قرار دهیم تا دانش‌آموزان با اساتید بزرگ این استان نیز آشنا شوند و یا در درس علوم اجتماعی می‌توانیم آداب و رسوم و فرهنگ‌های اقوام این استان را بگنجانیم.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری بیان کرد: همچنین در درس مهارت‌های زندگی می‌توان مباحث گردشگری و تولید صنایع‌دستی بومی استان را در راستای کارآفرینی و اشتغال معرفی کرد و یا در دروس انسان و محیط‌زیست می‌توان تنوع زیست‌محیطی و پوشش گیاهی را جهت اطلاع دانش‌آموزان آموزش داد.

وی با تاکید بر اینکه آن‌چه تاکنون در بومی‌سازی کتب درسی محقق شده، بحث جغرافیای استان است، یادآور شد: در این درس دانش‌آموزان با اقلیم، قومیت‌ها، آب و هوا و شهرستان‌های استان آشنا می‌شوند.

خلفیان کنکور سراسری را یکی از موانع اصلی در بومی‌سازی کتب درسی عنوان کرد و گفت: از آن‌جایی که محتوای دروس به‌عنوان منبع اصلی آزمون‌های سراسری محسوب می‌شود، موجب شده تا نوع نگاه به بومی‌سازی دروس تغییر کرده و این مهم به فراموشی سپرده شود.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *