پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۹

انسان و آزادى‌

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

انسان موجودى‌ است آزاد و مختار که کارهایش را از روى‌ علم و اراده و اختیار انجام مى‌‏دهد. همه ما مى‌‏دانیم که در اعمال و حرکاتمان مانند سنگ نیستیم که به هر طرف چرخانده شود، بچرخد و در اثر جاذبه به زمین سقوط کند.

مانند درخت و گیاه هم نیستیم که در رشد و تغذیه و سایر اعمالش اختیارى‌ ندارد.

ما در کارهایمان فکر و تأمل کرده و کارى‌ را که مى‌‏خواهیم انجام دهیم قبلًا آن را تصور مى‌‏کنیم و در مصالح و مفاسدش خوب مى‌‏اندیشیم، اگر تشخیص مصلحت دادیم تصمیم به انجام آن مى‌‏گیریم آن گاه اراده مى‌‏کنیم و براى‌ انجام دادن آن اعضا و جوارح را به کار مى‌‏اندازیم.

ما در برابر هر کارى‌ وجداناً خودمان را در ترک و فعل مختار و آزاد مى‌‏دانیم و به همین جهت درباره آن تفکر و تأمل مى‌‏کنیم و صلاح و فسادش را مى‌‏سنجیم.

پس اگر احساس آزادى‌ و اختیار نمى‌‏کردیم فکر و تأمل وجهى‌ نداشت.

عقلا بعضى‌ کارها را نیک مى‌‏دانند و فاعلش را تحسین مى‌‏کنند و بعضى‌ افعال‏ را زشت مى‌‏دانند و فاعلش را تقبیح مى‌‏نمایند. اگر احساس آزادى‌ و اختیار نبود، تحسین و تقبیح بى‌‏مورد بود. هم چنین اگر آزادى‌ و اختیار نبود حسن و قبح‏ها، ارزش‏ها و ضد ارزش‏هاى‌ اخلاقى‌ نیز معنا نداشت.

اسلام نیز انسان را آزاد و مختار مى‌‏داند. در قرآن کریم آیات فراوانى‌ در این باره وجود دارد که در ذیل به نمونه‏هایى‌ از آن اشاره مى‌‏شود:

خداوند مى‌‏فرماید: ما انسان را از نطفه مختلط آفریدیم تا او را امتحان کنیم. پس به او گوش و چشم دادیم. ما راه را به انسان نشان دادیم، حال یا هدایت را مى‌‏پذیرد و سپاس‏گزار مى‌‏شود، یا نمى‌‏پذیرد و کفران نعمت مى‌‏کند.

نیز مى‌‏فرماید: هر کس پاداش دنیا را اراده کند به او مى‌‏دهیم و هر کس ثواب اخروى‌ را بخواهد به او عطا مى‌‏کنیم.

و مى‌‏فرماید:و بگو که حق از جانب پروردگار شماست، پس هر کس خواست ایمان بیاورد و هر کس خواست کفر بورزد. بنابراین آیات متعددى‌ وجود دارد که انسان را مختار و داراى‌ اراده، فعل و مسئول اعمال خود مى‌‏داند.

منبع:کتاب اسلام و تعلیم و تربیت‏ از آیت الله امینی

فرستنده: فریبا نارویی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.