پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۲۹

بهداشت دهان و دندان در سالمندان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

سلامت دهان آیینه ای از سلامت کل و بخشی جدایی ناپذیر از سلامت عمومی بدن است .

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در دوره سالمندی یک عامل خطر مهم برای سلامت عمومی بدن است. مراقبت از دندانها و رعایت بهداشت دهان اهمیت زیادی دارد زیرا: ۱‌مهمترین کار دندان‌ها جویدن است. اگر بتوان غذا را به خوبی بجویم از خوردن غذا بیشتر لذت خواهیم برد. اگر غذا خوب جویده شود هضم غذا راحت تر انجام می شود و مشکلات گوارشی کمتری خواهیم داشت.

۲. همه دوست دارند که دندانهای سالم و دهان خوشبو داشته باشند بوی بد دهان علاوه بر اینکه موجب دوری اطرافیان می شود، برای خود ما نیز آزار دهنده است. هرچند بسیاری از بیماری‌ها مثل گلو درد سینوزیت و بیماریهای داخلی می‌تواند موجب بوی بد دهان شوند اما یکی از دلایل بوی بد دهان باقیماندن ذرات غذا در بین دندان ها و رشد میکروب‌ها روی آن است. اولین اقدام برای برطرف کردن بوی بد دهان جلوگیری از خرابی دندانها و عفونت لثه است .

۳.با رعایت بهداشت دهان و دندان دچار عفونت لثه و دندان نمی‌شویم. این نوع عفونت‌ها را نباید کم اهمیت دانست زیرا عفونت های لثه و دندان به دهان محدود نمی‌شود و ممکن است از طریق خون به سایر قسمت های بدن مثل قلب برسند و باعث آسیب آنها شوند .

در هر سنی با داشتن دندان طبیعی یا مصنوعی و یا بدون دندان باید بهداشت دهان را رعایت کنیم بسیاری از سالمندان علاوه بر دندان های طبیعی تعدادی دندان روکش شده، دندان کاشته شده و یا دندان مصنوعی ثابت ای که به وسیله گیره به دندان‌های کناری وصل شده باشد دارند. تمیز کردن آنها نیز مانند دندانهای طبیعی است اما نخ کشیدن و مسواک زدن این دندانها را باید با دقت و توجه بیشتری انجام شود زیرا احتمال گیر کردن خرده های غذا در بین این دندان ها بیشتر است.

منبع:کتاب بهداشت فردی از محمد کیاسالار

فرستنده: فریبا نارویی از کانون فرهنگی زنان زهک

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن