پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۳۰

خودگردانی و عملکرد مختل

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

انتظاراتی که فرد از خود و محیط دارد به توانایی‌های محسوس او برای جدایی، بقاء و عملکرد مستقل یا انجام موفقیت آمیز کارها تداخل می‌کنند. طرحواره‌های این حوزه عبارتند از وابستگی، بی‌کفایتی عملی، آسیب پذیری نسبت به ضرر و بیماری ،گرفتاری و شکست .

این توانایی در مقایسه با افراد هم سن و سال سنجیده می شود. افرادی که طرحواره هایشان در این حوزه قرار دارد از خود و محیط شان، انتظاراتی دارند که در توانایی آنها برای تفکیک خود از والدین و دستیابی به عملکرد مستقلانه مانع ایجاد می کند. در نتیجه ،این افراد نمی توانند هویت مستقلی در مورد خودشان بدست بیاورند و نمی توانند زندگی شان را بدون دریافت کمک های بی شائبه دیگران اداره کنند.

حوزه محدودیت های مختل

نقص در محدودیت های درونی، احساس مسئولیت در قبال دیگران یا جهت گیری مثبت به اهداف بلند مدت زندگی، این طرحواره ها منجر به بروز مشکلاتی در رابطه با رعایت حقوق دیگران ،همکاری با دیگران ،تعهد یا هدف گزینی و رسیدن به اهداف واقعبینانه می شوند.طرحواره های این حوزه عبارتند از:استحقاق.بزرگ منشی و خویشتنداری و خود انضباطی ناکافی.

افرادی که طرحواره هایشان در این حوزه قرار دارد، محدودیت های درونی آنها در خصوص احترام متقابل و خویشتن داری به اندازه کافی رشد نکرده است. آنها ممکن است در خصوص احترام به حقوق دیگران ،همکاری کردن ،متعهد بودن یا دستیابی به اهداف بلند مدت مشکل داشته باشند. علاوه بر این ،چنین افرادی اغلب لوس ،خودخواه ،بی مسئولیت و خود شیفته هستند. آنها معمولا در خانواده هایی بزرگ شده اند که خیلی سهل انگار یا بیش از حد مهربان بوده اند.این افراد در دوران کودکی نیازی نداشته اند از قوانینی پیروی کنند که دیگران از آنها تبعیت می کردند. آنها در دوران کودکی خود ملاحظه دیگران را نمی گرفتند و خویشتن دار نبوده اند. در نتیجه در بزرگسالی توانایی مهارت کونه ای خود را ندارند و نمی توانند ارضاء نیازهای آنی خود را برای دستیابی به منافع آتی به تاخیر بیاندازند.

منبع:کتاب نقش طرحواره درمانی در کاهش خشونت علیه زنان / شریفه سلطانی ،تهران: گنجور،۱۳۹۹

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *