پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۱-۳۱

معجزه مرکبات در حفاظت از مغز و قلب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

هسپریدین نوعی آنتی‌اکسیدان است که بیوفلاونوئید نامیده می‌شود. به طور خاص، این یک فلاون در نظر گرفته می‌شود که یکی از انواع فلاونوئید است.

فلاونوئیدها گروهی از ترکیبات گیاهی متنوع هستند که در میوه‌ها و سبزیجات به وفور یافت می‌شوند. این ترکیبات در گروه بزرگ‌تر آنتی‌اکسیدان‌ها به نام پلی‌فنول قرار می‌گیرند.

هسپریدین بیشتر در مرکبات یافت می‌شود و مانند سایر آنتی‌اکسیدان‌ها، به دلیل داشتن توانایی مهار رادیکال‌های آزاد، دارای خواص ضد التهابی مفید و اثرات مثبتی بر عملکرد ایمنی بدن است. فلاونوئیدها همچنین بسیاری از اثرات محافظتی دیگر را دارند، مانند توانایی‌های ضد قند خون، ضد چربی خون و ضد سرطان.

نه تنها می‌توانید این ترکیب را از میوه‌های مرکبات تهیه کنید، بلکه به صورت مکمل نیز یافت می‌شود و به داروهای خاص اضافه می‌شود. در این اشکال، مقدار زیادی از پوست گونه مرکبات مانند پرتقال و لیمو جدا می‌شود.

فواید/ موارد استفاده

اثبات شده است که هسپریدین دارای اثرات مفید متعددی است، مانند:

* آنتی‌کارسینوژن  *ضد فشار خون * ضد ویروس * آنتی‌اکسیدان * ضد دیابت  *محافظ کبدی  *خواص ضد التهابی

در حالی که این ترکیب به اندازه برخی دیگر از بیوفلاونوئیدها مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما دلایلی وجود دارند که فواید هسپریدین ممکن است شامل توانایی کمک به مدیریت شرایط زیر باشد:

فشار خون بالا  علائم یائسگی مانند گرگرفتگی است  علائم PMS  بواسیر  آلرژی

عفونت‌های تنفسی و سینوسی  از دست دادن عملکرد شناختی در بزرگسالان مسن  رگ‌های واریسی  گردش خون ضعیف (استاز وریدی)

احتباس مایعات

مارکرهای مربوط به التهاب و آسیب رادیکال‌های آزاد، مانند علامت‌هایی هستند که ممکن است در بیماری‌های قلبی، دیابت یا سرطان نقش داشته باشند.

مزایای هسپریدین

با توجه به مطالعات تحقیقاتی موجود، در اینجا موارد بیشتری در مورد استفاده از هسپریدین و برخی از این مزایای بالقوه آورده شده است:

مبارزه با التهاب و استرس اکسیداتیو نشان می‌دهد که هسپریدین می‌تواند دفاع آنتی‌اکسیدانی سلولی را افزایش دهد و پراکسیداسیون لیپید را به طور قابل توجهی کاهش دهد. به نظر می‌رسد سطح آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله گلوتاتیون، ویتامین C و ویتامین E را افزایش می‌دهد و فعالیت سایر آنزیم‌های مفید را افزایش می‌دهد. بر اساس گزارشی که منتشر شده است، «فلاونوئیدهای مرکبات دارای چندین فعالیت بیولوژیکی هستند و به عنوان درمان‌های کارآمد برای درمان CVD (بیماری‌های قلبی – عروقی) ظاهر شده‌اند. فلاونوئیدهای مرکبات رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برند، تحمل گلوکز و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشند، متابولیسم لیپیدها و تمایز سلول‌های چربی را تعدیل می‌کنند، التهاب و آپوپتوز را سرکوب می‌کنند و اختلال عملکرد اندوتلیال را بهبود می‌بخشند». از آنجا که فلاونوئیدها می‌توانند با استرس اکسیداتیو مقابله کنند، در جلوگیری از پاتوژنز بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، تصلب شرایین، التهاب بافت و موارد دیگر مفید شناخته می‌شوند.

فلاونوئیدها همچنین ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشند، زیرا به عنوان پاک‌کننده‌های رادیکال، تسکین‌دهنده اکسیژن و آنتی‌اکسیدان‌های اهدا کننده هیدروژن عمل می‌کنند که سلامت کلی سلول را پشتیبانی می‌کنند.

می‌تواند سلامت قلب و عروق را ارتقا دهد

هسپریدین می‌تواند به عملکرد بهتر عروق خونی کمک کند – به علاوه ممکن است به کاهش فشار خون بالا و همچنین به کاهش مارکرهای التهابی کمک کند.

نشان داده شده است که فلاونوئیدها متابولیسم چربی را بهبود می‌بخشد و به نظر می‌رسد قادر به کاهش سطح کلسترول بد  LDL است. این توانایی، به علاوه اینکه اکسیداسیون را مهار می‌کنند، به این معنی است که مصرف آنها عملکرد پیشگیری‌کننده‌ای را در برابر سخت شدن و ضخیم شدن رگ‌ها ایجاد می‌کند، که تصلب‌شرایین نامیده می‌شود.

آیا هسپریدین خون را رقیق می‌کند؟ به نظر می‌رسد هسپریدین در صورت استفاده با داروهای رقیق‌کننده خون قادر به کاهش لخته شدن خون و افزایش خطر خونریزی است، بنابراین در صورت بروز مشکل در لخته شدن خون، استفاده دقیق از آن مهم است. یک مطالعه نشان داد بزرگسالان مکمل هسپریدین پس از خوردن یک وعده غذایی پرچرب در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کرده‌اند، بهبود قابل توجهی در عملکرد اندوتلیال داشته‌اند. یک مطالعه جداگانه نشان داد که مصرف روزانه آب پرتقال حاوی هسپریدین به مدت یک ماه باعث کاهش فشار خون شرکت‌کنندگان و بهبود عملکرد اندوتلیال می‌شود.

ممکن است به درمان علائم یائسگی کمک کند

مطالعات خاص نشان داده است که مکمل کلسیم در ترکیب با هسپریدین در حفظ سلامت استخوان در زنان یائسه مؤثر است. همچنین می‌تواند از رگ‌های خونی سالم پشتیبانی کند و ممکن است در برابر بیماری‌های قلبی، که دلیل اصلی مرگ و میر در زنان یائسه است، دفاع کند.

به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب، برای مدیریت سایر علائم یائسگی و علائم PMS مانند گرگرفتگی و احتباس مایعات نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که همراه با فیتواستروژن‌ها، ویتامین E و روغن گل مغربی، هسپریدین و ویتامین C می‌تواند در درمان گرگرفتگی در زنان یائسه مؤثر باشد.

ممکن است به محافظت از سلامت شناختی کمک کند

طبق گزارش سال ۲۰۱۹، شواهدی وجود دارد که هسپریدین دارای اثرات محافظتی عصبی است، به این معنی که می‌تواند به حفظ عملکرد بافت‌های عصبی از آسیب ناشی از عوامل مختلف کمک کند و همچنین در برابر بیماری‌های تخریب‌کننده اعصاب مانند پارکینسون، آلزایمر،‌ هانتینگتون و ام‌اس محافظت می‌کند.

برخی آزمایشات بالینی کوچک نشان داده است که این ترکیب فنلی به دلیل توانایی محافظت از مغز و سلول‌های عصبی در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب، می‌تواند از عملکرد شناختی در افراد مسن سالم بهره‌مند شود.

این می‌تواند منجر به بهبود جریان خون مغزی، شناخت و عملکرد حافظه شود. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد که هشت هفته مکمل آب پرتقال (منبع غنی از بیوفلاونوئیدها) در میان بزرگسالان نشانگرهای کاهش شناخت را کاهش می‌دهد.

منبع : مجلات دنیای تغذیه

نویسنده : آزاده دهقانی کری بزرگ

دانشجوی دکتری تخصصی سیاست های غذا و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تبریز

گردآورنده : حلما ریگی

۷۸۶

 

 

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن