پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۰۴

تهدید به ابروریزی | مجازات هتک شرف و حیثیت

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

با استناد به قانون مجازات اسلامی هر گاه فردی به وسیله اظهارات یا عملی ،فرد دیگری را تهدید به ضرر جانی، مالی یا آبرو کند، مجرم شناخته شده و برای آن مجازات تعیین شده است به موجب قانون: هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا نموده باشد، مجرم شناخته خواهد شد.

همانطور که از ماده گفته شده برداشت می ‌شود مورد تهدید قرار گرفتن نفس، شرف و آبرو و حیثیت و مال به هر طریقی که صورت گیرد اعم از این که همراه با اخاذی باشد یا فرد را مجبور به انجام یا عدم انجام کاری کند، جرم محسوب می‌ شود.

ضرر نفسی: هرگونه تهدیدی که جان یا سلامت فرد تهدید شونده را در خطر بیندازد. تفاوتی نمی کند که با لفظ تهدید صورت گیرد یا عمل.

ضرر شرفی: مورد تهدید قرار گرفتن آبرو، حیثیت و شرف خانوادگی خود فرد یا افراد نزدیک به تهدید شونده، که می‌تواند با افشای اسرار صورت گیرد.

ضرر مالی: تهدید به آسیب رساندن یا غصب و گرفتن غیرقانونی اموال فرد تهدید شونده.

جرم تهدید به آبروریزی

جرم تهدید به آبروریزی همان تهدید به ضرر شرفی است که اعتبار و آبرو و حیثیت فرد مورد تهدید قرار می گیرد که از جمله مهمترین دارایی های یک فرد در خانواده، جمع دوستان و همکاران و جامعه، آبرو و اعتبار او می باشد.

در واقع در این جرم فردی با استفاده از نقاط ضعف شخص دیگر یا اطلاعات شخصی که از او داشته و به این اعتبار که میتواند با عملی و یا اظهاری اعتبار ، آبرو و حیثیت فرد دیگری را خدشه دار کند اقدام به تهدید می کند به این صورت که تهدید شونده را مجبور به کاری میکند که اگر خواسته مجرم برآورده نشود اطلاعات تهدید شونده فاش می شود.

تهدید به آبروریزی ممکن است در هر بستری اتفاق بیفتد به طور مثال در فضای مجازی ( به طور مثال اینستاگرام ، واتس اپ ، تلگرام ، ایمیل و … ) ، یا رو در رو به صورت حضوری و یا حتی از طریق شخص ثالثی به فردی که آبرویش در خطر است، تهدید منتقل شود.

همانند هر جرم دیگری جرم تهدید به آبروریزی دارای سه عنصر قانونی، مادی و روانی می باشد که این سه عنصر ماهیت و چگونگی شکل گرفتن یک جرم را تعیین می‌کنند و مشخص می ‌کنند که با وجود چه شرایطی یک فرد مجرم شناخته می شود:دادگاه

عنصر قانونی: عنصر قانونی جرم به این معناست که آن جرم در قانون تعریف شده باشد که در خصوص تهدید به آبروریزی نیز با عنوان تهدید به ضرر شرفی در قانون پرداخت شده باشد

عنصر مادی: یعنی جرم در خارج نمود پیدا کند به بیان دیگر تهدید به آبروریزی حتما می بایست بیان و به زبان آورده شود یا به هر طریقی از جمله عمل نشان داده شود. در واقع در تهدید می بایست چیزی که به آن تهدید می‌شود یا همان موضوع تهدید، خودش جرم باشد. مثلاً در تهدید به آبروریزی، فاش کردن اطلاعات خصوصی افراد و به وسیله آن ایجاد آبروریزی برای فرد جرم تلقی می شود.مشاوی تلفنی

در کل “بیان رفتار نامشروع است که مرتکب می‌خواهد آن را انجام دهد.”

هرچند که آن رفتار نامشروع توسط تهدیدکننده انجام نشود اما به دلیل جرمی تحت عنوان تهدید مجرم می شناخته می شود.

عنصر روانی: همان سونیت و قصد ارتکاب به عمل نامشروع است که فرد تهدید کننده در نظر دارد.

مجازات جرم تهدید به آبروریزی در قانون جدید

جرم تهدید به موجب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری از جمله جرایم قابل گذشت می باشد بدین معنی که شروع و ادامه تعقیب و رسیدگی و اجرای مجازات، منوط به شکایت شاکی و عدم گذشت وی می باشد.

با توجه به قانون جدید در خصوص مجازات تهدید به آبروریزی و خدشه دار کردن شرف برای فرد مجرم مجازات تا ۳۷ ضربه شلاق و حبس یک ماه تا یک سال در نظر گرفته شده است.

منبع :بنیان حقوقی دادحامی

تهیه و تنظیم :آزیتا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن