پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۰۵

نحوه پرداخت نفقه به زن در بستر حق حبس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

در یک قاعده فقهی گفته شده  ” للزوجه الامتناع قبل الدخول حتی تقبض مهر‌ها ان کان حالا ” و  مطابق این قاعده، زن می‌تواند تا زمانی که مهریه اش را دریافت نکرده ، از تمکین در برابر شوهر خود امتناع کند.
قانون مدنی نیز این قاعده را پیش بینی کرده است و استفاده زن از این حق در اصطلاح، حق حبس زوجه در عقد نکاح نام دارد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه  بر اساس قانون مدنی، زن موظف به تمکین در مقابل شوهر خود است گفت: این تمکین هم  تمکین عام یعنی فرمانبرداری در تمام امور کلی زندگی و هم تمکین خاص یعنی رابطه زوجیت را در بر می‌گیرد اما در شرایطی، عدم تمکین از سوی زن مجاز است و در این حالت زن با عدم تمکین ناشزه شناخته نمی‌شود.

در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی گفته شده زن می‌تواند تا مهریه به او تسلیم نشده ، از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند؛ همانگونه که از این ماده مشخص است زن می‌تواند تا پرداخت کامل مهریه از تمکین خاص در مقابل شوهر خودداری کند که در این صورت، زن از حق حبس استفاده کرده است.

صومی با بیان اینکه برای اعمال حق حبس از سوی زن شرایطی مقرر شده است اظهار کرد:  برای استفاده زن از این حق باید شرایطی وجود داشته باشد، برای مثال مهریه زن باید عندالمطالبه باشد؛ همچنین، در صورتی که زن قبلا حتی یکبار در مقابل شوهرش تمکین خاص کرده باشد، دیگر نمی‌تواند از حق حبس خود استفاده کند.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که آیا در دوران حق حبس به زن نفقه تعلق می‌گیرد یا خیر بیان کرد: یکی از نکات مهم در مورد استفاده زن از حق حبس، نفقه‌ای است که به زن تعلق می‌گیرد؛  به عنوان مثال اگر زن با عدم تمکین در منزل پدرش سکونت داشته و تقاضای مهریه کرده باشد با توجه به ماده ۱۰۸۵ زن می‌تواند تا زمانی که مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط به اینکه مهر او عندالمطالبه باشد و این امتناع باعث از بین رفتن حق نفقه نخواهد بود.

بنابراین، نفقه زن در دوران حق حبس کماکان پابرجا بوده و او می‌تواند علاوه بر اینکه مطالبه مهریه کرده، نفقه اش را نیز مطالبه کند البته برای اعمال حق حبس و عدم تمکین از شوهر باکره بودن شرط است و اگر اثبات شود باکرگی به دلیل رابطه جنسی قبلی از بین رفته حق مذکور نیز از بین می رود.

صومی بیان کرد: موضوع حق حبس در مواد قانونی کامل و دقیق بیان نشده و باید به ریشه های فقهی موضوغ رجوع کرد، البته در برخی موارد و ابهامات ریز تر بین فقها در این مورد اختلافاتی وجود دارد.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

تهیه و تنظیم :آزیتا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.