پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۱۷

۱۵روش برای دستیابی به خوابی آرام و خوش

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

۱)لیوانی شیر:نوشیدن لیوانی شیر پدید آورنده ی خوابی خوش و طبیعی است چرا که شیر حاوی کلسیم و اسید آمینه ی تریپتوفان است و این دو، تن آرامی را فراهم می سازند. ۲) پیش از خواب قهوه و چای ننوشید قهوه و اندکی کم تر چای محرک اند. تنها اندکی از این دو می تواند شما را بیدار نگه دارد. اثر کافئین و تئین موجود در قهوه و چای، شش تا دوازده ساعت پس از نوشیدن در تن شما باقی می ماند. برای دست یابی به خوابی خوش، اجتناب از نوشیدن قهوه و چای در بعد از ظهر و شب مفید

است.

۳) دوش پیش از خواب :حمام کردن با آب ولرم پیش از خواب تاثیر همه ی اضطراب های روز را از عضلات می زداید و خوابی خوش را بر شما مستولی می کند.

۴) بی خبری بهترین خبر هاست:به خاطر داشته باشید! مطالعه ی داستان های بلند اتری آرام بخش برای خوب خفتن دارد. مجله و روزنامه در این زمینه اثری معکوس دارد . چرا که می تواند در بر دارنده ی اخباری باشد که با برنامه ریزی کار روزانه ی شما برخورد داشته باشد. ۵) دنیای خیال امشب هنگامی که به بستر می روید به دنیای خیال روی آورید تصور کنید در یک جزیره ی استوایی بر ساحل آفتابی دراز کشیده اید . در آسمان بالای سر شما پاره ابری است. صدای برخورد آرام امواج به ساحل را می شنوید و گرمی ماسه ها و خورشید را احساس می کنید . با چنین کاری آرامش فرا می رسد. ۶) خواب،هدیه ی سحر خیزی چند نفر از افراد بد خواب را می شناسید که سحر خیز باشند؟ تعدادشان اندک است. زمانی که در پابید در سحر خیزی ، شادابی و تقویت روحی نهفته است ، در پایان روز، به خوابیدن تمایل پیدا می کنید و این کار سحر خیزی روز بعد را برای شما جذاب تر می سازد. ۷) اسانس آرام بخش خواب از دیر باز بسیاری از مردم را عقیده بر این است که اسانس اسطوخودوس، مرزنگوش و بهارنارنج آرام بخشند. شواهد علمی نیز این این نظر را اثبات می کند. رایحه ی این اسانس ها در تولید سروتونین و ماده ی شیمیایی موجد خواب موثرند. این اسانس ها را با ماساژ یا به شکل چکاندن قطره ای بر روی یک شیئ داغ استشمام کنید و ببینید چه قدر در ایجاد آرامش موثرند. ۸) در ساعتی مشخص بیدار شوید بدون توجه به ساعتی که به بستر می روید برای برخاستن از بستر خواب برنامه ی منظمی تنظیم کنید. برنامه ای که هر روز خود را ملزم به رعایت آن بدانید. هرچه برنامه ی شما منظم تر باشد ، خواب شما نیز منظم تر خواهدشد. و تمرکز بر شیش چشم خود را بر منظری متمرکز کنید به شش چیز متفاوت که می توانید ببینید توجه کنید و نگذارید که چشمانتان سر گردان شود. به شش صدای مختلف که می توانید بشنوید توجه کنید. بعد به شش چیز دیگر که می توانید حس کنید توجه کنید. آن گاه فقط به پنج، بعد چهار، سه، دو، یک… زمانی که به یک می رسید خفته اید. ۱۰) تنفس آرام آیا هیچ وقت توجه کرده اید صدای تنفس افراد خفته چه قدر آرام است؟ آهسته، عمیق و شمرده.

خود را با انجام تنفسی از این گونه در بستر ، به خواب هدایت کنید. به راحتی و ژرف تنفس کنید و درون سینه ای و سطحی نفس نکشید. به تدریج نفس را کوتاه کنید تا زمانی که تنفس بی شتاب و آرام شود. | ۱۱) از شقیقه ها آغاز کنید یکی از نقاط بدن که با فشار دادن و تماس ، آرامش را پدید می آوردشقیقه های شماست. شقیقه های خود را له نرمی و با حرکت دورانی مالش دهید و به آرامی فاصله ی ابرو تا شقیقه را ضربه بزنید. در چنین حالتی اندک اندک به ژرفای آرامش دست می یابید. ۱۲) اتاق آبی فام رنگ ها همانند اصوات نه تنها بر عواطف که بر فیزیولوژی شما تاثیر می گذارند . طول موج رنگ های آبی و سبز و صورتی مات پدید آورنده ی احساس خستگی است. رنگ های روشن بر انگیزنده اند. اتاق خواب خود را با رنگ های سرد رنگ آمیزی کنید و ببینید که احساس خستگی ناشی از آن، شما را زود تر به خواب می برد . ۱۳) از تنبلی بگریزید فعالیت جسمی راهی است مطمئن برای خواب و خواب ژرف تر. این فعالیت می تواند ورزش،رقص، عشق ورزی یا کار سخت روزانه باشد. عکس این نیز می تواند صادق باشد عدم تحرک همراه با تنبلی موجب خستگی و خواب آلودگی است و خوابی این گونه رضایت بخش نیست. ۱۴) سبک کردن انگشتان زمانی که به بستر می روید تصور کنید نوک انگشتان شما سبک می شود. دستان خود را آرام کنید و تصور کنید این سبکی انگشتان شما را از بستر بالاتر برده است. اکنون این تصور را در مورد انگشتان پای خود انجام دهید و احساس کنید به بالا می روند. اگر ده دقیقه بعد به خواب نروید چنین کاری تن آرامی را به شما ارزانی می دارد و می دانید به چه می انجامد… ۱۵) نیایش و احساس آرامش اثر روانی عبادت غالبا بیش از اثر معنوی آن است. در مغز مرکزی وجود دارد که از آن با نام “مرکز الهی” یاد می شود. تحریک این نقطه احساس آرامش و برتری را پدید می آورد.

۷۸۶

 

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن