پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۱۷

اعیاد وآیین های مربوط به گرامیداشت اعیاد در بین مردم بلوچ سراوان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

در میان بلوچ ها و ساکنان سراوان دو عید قربان و عید فطر از جایگاه ویژه و خاصی برخوردار است بطوری که اقوام ایرانی از گذشته های دور با بر پائی مراسم خاص اعیاد و مناسبت های  ملی ،مذهبی را مورد اهتمام و توجه قرار داده اند.

مردم بلوچستان نیز از عید قربان به عنوان(ائید مزئین) یاد می کنند که به آن عید  حاجیان نیز می گویند زمان برگزاری  این مراسم دهم ذی الحجه هر سال است که هم زمان با رمی جمرات توسط حجاج صورت می گیرد. برای تدارک این عید بزرگ چند ماه مانده به عید زنان بلوچ برای تهیه و وتدارک البسه محلی بر روی پارچه های ساده با هنر ساده ای ظریف خود سوزن دوزی نموده و روح تازه ای بر روی پارچه می آفرینند. و با دوختن لباس جدید که مزین به سوزن دوزی است از این روز بزرگ استقبال می کنند. مردان و کودکان نیز لباس نو می پوشند تا هرچه با شکوه تر این روز بیاد ماندنی در طول سال رامورد توجه و تکریم قرار دهند.

هم چنین چند روز مانده به عید مردم بلوچ به پیشواز عید می روند با نزدیک شدن به عید به خانه تکانی منازل می پردازند.

مراسم حنابندان

هم چنین یکی از آئین ها و رسوماتی که هنوز دراین  ایام دیده شده و متداول است مراسم حنا بندان است در این شب زنان ، دختران، کودکان، با حنا زدن بر روی دست و پا نقوش زیبایی را بر دل دست خلق می‌کنند. بیشتر نقش های پیاده شده در حنابندان نیز الهام گرفته از سوزن دوزی می باشد. و این نقش ها هم چون نقوش سوزن دوزی و سفالگری توسط زنان نسل به نسل حفظ شده و منتقل می شود.

خوشبو سازی منازل و مساجد

خوشبو سازی منازل و مساجد با استفاده از ماده ای به نام سوچوکی که از بازار ها تهیه می شود صورت می گیرد ماده ای  بسیار خوشبو است که مواد اولیه از چوب و یا برگ پودر شده گیاهان خوشبو است.

بازار:

بازار در ایام عید سعید قربان و فطر از شلوغی خاصی برخوردار است و سیل عظیمی جهت خرید مایحتاج عید روانه بازار های  سنتی و مراکز خر ید می شوند. بیشترین تقاضای خرید را لوازمی هم چون کفش ، دستمال  ( لنگ محلی ) ،حنا ، بدلیجات ، زیور آلات مخصوص کودکان هم چون سر بند ، گوشواره ، سنجاق سینه و طلاجات زنان ،سیویی ( نوعی ماکارونی مخصوصی) تشکیل می دهد.

روز عید و پوشیدن لباس نو

در روز عید قربان مردم بلوچ با پوشیدن لباس نو این روز بزرگ را گرامی می دارند مردان بلوچ پس از استحمام و پوشیدن لباس نو به مکان های برگزاری نماز که خارج از روستا یا شهر ها می باشند و به عنوان عیدگاه یا مصلی عید مشهور است می روند سپس از برگزاری نماز عید سعید قربان مردان و دوستان و آشنایان یکدیگر را در بغل گرفته و ضمن تبریک این روز بزرگ از یکدیگر حلالیت می طلبند سپس به قبرستان رفته و ضمن قرائت فاتحه برای رفتگان آمرزش و غفران الهی  مسئلت می نمایند. سپس به منارل برگشته با دادن عیدی به بچه ها و طلب بخشش از اهل منزل اقدام به ذبح قربانی می نمایند و سپس به بازدیدهای روزانه عیدانه مشغول می شوند.

منبع – سراوان شکوه گذشته- محمد صدیق دهواری

ارسال آذرکیش

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن