پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۱۸

سفر به جزیره ی مارو از زیباترین جزایر ایران

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

جزیره ی مارو به دلیل وجود حیوانات و خزندگان خالی از سکنه است. جزیره ی مارو یکی از زیباترین جزایر ایران در استان هرمزگان است. جزیره ی مارو به موجب وجود حیوانات مختلفی نظیر مار، لاک‌پشت، دلفین، نهنگ و پرندگان دریایی، به منطقه ای حفاظتی تبدیل شده است.

جزیره ی مارو یا نام اصلی جزیره شیدور

جزیره ی مارو، یکی از جزایر استان هرمزگان است که از زیر مجموعه های شهرستان ابوموسی به شمار می آید. طبق سخن های مردم عرب بومی هرمزگان، نام اصلی جزیره ی مارو، جزیره ی شیدور می باشد.

جزیره ی مارو با مساحتی بالغ بر ۱ کیلومتر مربع، در فاصله ی ۵/۱ کیلومتری جنوب شرق جزیره ی لاوان قرار دارد و با اشکالی ذوزنقه ای تشکیل دهنده ی ۹۸ هکتار پناهگاه حیات وحش و ۸۷۰ هکتار تالاب است.

در قسمت های پشتی جزیره ی مارو، گیاهان شور پسندی وجود دارند که در برابر کم آبی به شدت مقاوم هستند. از گونه های گیاهی دیگری که در جزیره ی مرجانی مارو وجود دارند، می توان به اسفرزه، پا گربه ای، گل جالیزی، آفتاب پرست ساحلی، نوک لک  لکی، زلف پیر، درخت مسواک و چمن شور اشاره کرد.

جزیره ی مارو توده ای مرجانی دارد که با خاک رسی و شنی پوشیده شده است. این جزیره به جذابیت بین المللی شهرت دارد. در سال ۱۳۶۶ جزیره ی شیدور تحت محافظت و مراقبت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. سپس در سال ۱۳۷۸ تالاب مارو در کنوانسیون جهانی رامسر به ثبت رسید.

جزیره ی شیدور با نام های شتور، شتوار و مارون نیز شناخته می شود.علت نام گذاری جزیره ی شیدور به مارو وجود مارهای سمی در آن منطقه است.

وجه تسمیه جزیره ی مارو

شواهد حاکی از آن دارند که علت نام گذاری جزیره ی شیدور به مارو، مارهای زنگی و سمی متعددی است که در شن های جزیره زندگی می کنند.

لازم به ذکر است که به موجب وجود مارهای زنگی، جزیره ی مارو یک منطقه ی غیر مسکونی به شمار می آید.

جالب است بدانید که عدم حضور نورهای مصنوعی ساختمان ها و عدم آلودگی های هوا ناشی از اتومبیل های فرسوده، آسمان جزیره ی شیدور را پر از ستاره های پر نور ساخته است.

به موجب وجود حیوانات مختلف در جزیره ی مارو یک منطقه ی حفاظتی شده است

جاذبه های دیدنی و جذاب جزیره ی مارو

جزیره ی مارو زیستگاه حیوانات مختلفی از حیات وحش ایران است. در واقع زاد و ولد حیوانات در این منطقه شکل می گیرد. بدین جهت، منطقه ی شیدور، یک منطقه ی حفاظتی محسوب می شود.

علاوه بر این، در جزیره ی مارو هیچ گونه محدودیتی برای انجام فعالیت های ورزشی وجود ندارد. از بهترین ورزش هایی که در جزیره ی شیدور قابل اجرا هستند می توان به یوگا، ورزش های هوازی و پیاده روی اشاره کرد.

حیوانات موجود در جزیره ی مارو

مرجان

جزیره ی مارو نوعی جزیره ی مرجانی به شمار می آید. مرجان ها موجودات زنده ای هستند که با ۱۹ گونه ی دریایی، عنوان جذاب ترین آبزیان جزیره ی مارو را به خود اختصاص داده اند.

به طور  کلی حیات اکوسیستم دریا به وجود مرجان ها وابسته است.

لاک‌پشت

لاک‌پشت‌های جزیره ی مارو، به شدت از انسان ها واهمه دارند و در صورت شنیدن صداهای مختلف، محیط را ترک می‌کنند.

لاک‌پشت‌های دریایی سبز منقار عقابی جزیره ی مارو از جلبک های موجود در جزیره تغذیه می کنند. جالب است بدانید که در صورت نبود لاک‌پشت‌ها ، جلبک های دریایی تکثیر می یابند و زمینه ی انقراض مرجان ها را به وجود می آورند. لذا شایسته است در طول بازدید از جزایر، به چرخه ی محیط زیست طبیعی لطمه ای وارد نکنید.

پرندگان

در آسمان جزیره ی شیدور پرستو هایی با کاکل کوچک و بزرگ در پرواز هستند. در این باغ وحش طبیعی انواع گونه های پرستو نظیر پرستوی سفید، پشت تیره، معمولی، سسک دم دراز، چکاوک کاکلی مشاهده می شود.

در فصل بهار، پرستو های مهاجر به جزیره ی مارو سفر می کنند و در اردیبهشت ماه، روند تخم گذاری را آغاز می کنند. در واقع آرامش و امنیت ساکن در جزیره ی شیدور سبب شده است تا این منطقه زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر باشد.

بهتر است بدانید که از جزیره ی  شیدور با عنوان بهشت پرندگان شهرت دارد.

اگرت یا قار ساحلی نیز در این منطقه ی حفاظت شده وجود دارد. اگرت ها پرندگانی بومی و جوجه آور هستند که با منقار هایی زرد مایل به سبز، پاهایی سیاه و پنجه هایی زرد در نزدیکی سواحل زندگی می کنند. این پرندگان در سد های مرجانی، سواحل سنگی، باتلاق های شور و مانداب ها قابل مشاهده هستند.

مار

یکی از خزندگانی که در جزیره ی مارو به وفور مشاهده می شود، مار سمی و افعی جعفری است. مار سمی جعفری، از نظر اندازه بسیار کوچک است و با پوزه ای کوتاه و گرد، با ارتعاش صدای “هیس گونه” هشدار خطر را می دهند.

مار دریایی مارو از حلزون، قورباغه و وزغ موجود در جزیره تغذیه می کند.

از جمله خزندگان جزیره ی مارو می توان به سوسمار دم دراز، اسکینگ علف زار جنوبی، اسکینگ ایرانی اشاره کرد.

 

عقاب دریایی دم سفید

عقاب دریایی دم سفید با جثه ای بزرگ و حجیم، یکی از پرندگان شکاری در آسمان جزیره ی مارو است. این عقاب از ماهی، مردار(لاشه و گوشت جانوران مرده) و پرندگان در ساحل جزیره تغذیه می کنند.

مناسب ترین زمان برای بازدید از جزیره ی مارو

در فصل بهار روند تخمک گذاری لاک پشت ها به صورت گسترده شکل می گیرد، لذا در این فصل ورود به جزیره ی مارو ممنوع تلقی می شود.

به موجب شرجی بودن آب و هوای قسمت جنوبی ایران، در فصل تابستان آب و هوای مارو بسیار گرم و طاقت فرسا می باشد. در نتیجه مناسب ترین زمان برای سفر به جزیره ی مارو، فصل های پاییز و زمستان است.

مناسب ترین فصل برای بازدید از جزیره ی مارو فصل های پاییز و زمستان است

غذاهای محلی در جزیره ی مارو

غذای منحصر به فرد و مخصوص جزیره ی مارو ماهی کبابی است. توجه داشته باشید که صید غیر اصولی ماهی ها زمینه ی تخریب اکوسیستم طبیعی را به وجود می آورد. بدین جهت شما می توانید به کافه های دنج نزدیک ساحل جزیره ی شیدور مراجعه کنید و طعم بی نظیر ماهی های کبابی جزیره را بچشید.

لوازم مورد نیاز برای سفر به جزیره ی مارو

جزیره ی مارو، خالی از سکنه است و از تجهیزات رفاهی و خدماتی برخوردار نمی باشد. بدین جهت ضروری است تا مسافران تمام وسایل مورد نیاز خود را در هنگام سفر جمع آوری کنند.

از سری لوازم مورد نیاز در راستای سفر به جزیره ی مارو می توان به لباس خنک، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابی، چادر، زیر انداز، غذای کافی، جعبه کمک های اولیه، بطری آب و کیسه ی زباله اشاره کرد.

محدودیت های جزیره ی مارو در خصوص کمپ زدن باعث شده است تا در بندر های اطراف جزیره ی مارو، به خصوص در مقام و جزیره ی لاوان، قایق های متعددی تعبیه شود تا مسافران ساعاتی از روز را به جزیره ی شیدور سفر کنند.

توجه داشته باشید که دسترسی به جزیره ی شیدور تنها از راه آبی امکان پذیر است، بررسی وضعیت جوی و طوفان بسیار حائز اهمیت است.

دسترسی به جزیره ی شیدور تنها از راه آبی امکان پذیر است

جاذبه های گردشگری در نزدیکی جزیره ی مارو

جزیره ی لاوان

جزیره ی لاوان، یکی از جزایر خلیج فارس در استان هرمزگان است که به موجب صید مروارید های گران بها، با عنوان جزیره ی مروارید پنهان شهرت دارد.

منطقه ی تجاری لاوان، یکی از مهمترین پایانه های صادرات نفت ایران است که به سبب شرکت های نفتی متعدد، از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار می باشد.

منبع:بخش گردشگری بیتوته

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن