پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۱۸

ثبت‌نام حج از فردا آغاز می‌شود/ آخرین حج ارزان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

رئیس سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام زائران حج تمتع از فردا ۱۸ اردیبهشت خبر داد و گفت: امسال آخرین حج ارزان با ارز ۹ هزار تومانی برپا می‌شود.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایکنا، سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت امروز شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه در اولین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران به تشریح نحوه اعزام زائران حج تمتع سال جاری به عربستان پرداخت و اعلام کرد: سهمیه رسمی هر کشور یک هزارم جمعیت آن کشور است. جمعیت ایران حدود ۸۵ میلیون است، بر همین اساس سهمیه رسمی ما نیز ۸۵ هزار نفر است.

وی ادامه داد: آخرین حج ما سال ۹۹ بود که همین سهمیه به ما اختصاص یافته بود. ۷۴ هزار و ۵۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند و بیشتر آنها ۳۵ میلیون هزینه حج را واریز کرده بودند و تعدادی نیز ۲۵ میلیون واریز کرده بودند که سازمان حج ارز ۹ هزار تومانی خریداری و در اختیار بانک مرکزی قرار داد تا برای حجاج حفظ کنند که از این پول هزینه حج امسال تأمین می‌شود.

وی اعلام کرد: عربستان ۸۵۰ هزار نفر به حجاج خارجی اختصاص داده و سهمیه ایران ۳۹ هزار و ۶۴۰ نفر است که بخشی از کارگزاران حج هستند. امسال تلاش شد تعداد عوامل حج کاهش پیدا کند و حداکثر سهمیه به زائران اختصاص داده شود.

وی با اشاره به اینکه ثبت نام حجاج حج ۱۴۰۱ به عربستان از ساعت ۱۰ روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت از طریق سامانه «رزرو» حج و زیارت به نشانی https://reserve.haj.ir آغاز می‌شود، گفت: کسانی که سال ۹۹ مبلغ حج را واریز کرده‌اند می توانند از فردا ثبت نام کنند. سامانه از کسانی که بالای ۶۵ سال هستند ثبت نام به عمل نمی‌آورد چراکه این شرط عربستان است. یعنی افرادی که متولد ۲۲ تیر ۱۳۳۶ به بعد هستند می‌توانند ثبت نام کنند.

شروط عربستان

حسینی ادامه داد: شرط دوم عربستان واکسیناسیون بود که ۱۰ نوع واکسن را اعلام کردند که سینوفارم و استرازنکا در سبد واکسیناسیون ما هست و باید زائران واکسن زده و ۷۲ ساعت قبل از اعزام نیز تست pcr منفی داشته باشند. البته نوبت زائران بالای ۶۵ سال محفوظ است و به محض اینکه عربستان این شرط را بردارد اعزام می‌شوند.

حسینی در خصوص پولی که باید زائران بپردازند، گفت: بیشتر زائران ۳۵ میلیون تومان پول حج را سال ۹۹ واریز کرده‌اند اما دولت عربستان مالیات بر ارزش افزوده را در این کشور به ۱۵ درصد افزایش داده است و همین مسئله باعث افزایش قیمت‌ هتل‌ها، حمل و نقل، تغذیه و … شده است. همین افزایش بر قیمت حج نیز تأثیر گذاشته و ما مجبور بودیم این هزینه را از زائران دریافت کنیم.

وی اعلام کرد: با مذاکراتی که با بانک ملی صورت گرفت، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان علاوه بر سود معمول سپرده‌ها، به آنها پرداخت شد. با سازمان هواپیمایی نیز برای کاهش قیمت بلیط هواپیما مذاکره و قیمت بلیط هواپیما هشت میلیون تومان تعیین شد در حالی که هزینه ایرلاین‌های خارجی ۱۶ میلیون می‌شود.

بالاترین و پایین‌ترین قیمت حج

رئیس سازمان حج و زیارت حداقل قیمت حج امسال را ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان و حداکثر قیمت را ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: زائران فقط باید دو میلیون تومان دیگر برای حج امسال پرداخت کنند.

وی در ادامه از زائران خواست دز سوم واکسن خود را تزریق کنند و افزود: ممکن است عربستان درخواست تزریق دز سوم را داشته باشد به همین دلیل از زائران درخواست داریم دز سوم را تزریق کنند. البته برای ثبت نام، تزریق دو دز واکسن کافی است و افرادی که یک دز واکسن تزریق کرده‌اند هر چه زودتر باید دز بعدی را تزریق کنند.

حسینی در خصوص پایان زمان ثبت‌نام گفت: هر زمان تعداد ثبت نام به حد نصاب برسد سامانه بسته می‌شود، پس افرادی که آمادگی دارند بهتر است زودتر ثبت نام کنند و اگر از ۷۴ هزار نفری که سال ۹۹ ثبت نام کرده بودند، امسال به اندازه کافی ثبت نام نکنند، اولویت‌های بعدی فراخوان می‌شوند.

وی با بیان اینکه پاسپورت زائران باید تا نیمه دی اعتبار داشته باشد، ادامه داد: به افراد جوانی که همراه افراد مسن خانواده ثبت نام کرده بودند و امسال به دلیل شرط سنی عربستان عضو مسن خانواده امکان اعزام ندارد و یا زوجینی که یکی از آنها امکان تشرف دارد اما زوج دیگر امکان تشرف ندارد، توصیه می‌کنیم که حتماً امسال اعزام شوند چراکه امسال آخرین حج ارزانی است که خواهیم داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه، گفت: زائران بعد از ثبت نام در سامانه مدیر کاروان خود را انتخاب می‌کنند و سپس به دفاتر زیارتی مراجعه و ثبت نام خود را کامل خواهند کرد.

وی با اشاره به فعال نبودن کنسولگری ایران در عربستان، گفت: پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره هستند و امیدواریم با حل مشکل کنسولگری عمره نیز راه‌اندازی شود.

به هیچ ارگانی سهمیه حج داده نشده است

حسینی با تأکید بر اینکه به هیچ ارگان یا فردی، سهمیه حج داده نشده است، گفت: سهمیه بنیاد شهید طبق قانون پنج تا ۱۰ درصد سهمیه حج است اما امسال با بنیاد شهید مذاکره کردیم و قرار شد فقط هزار و ۹۰۰ نفر سهمیه خانواده شهدا به آنها اختصاص داده شود.

وی در خصوص تاریخ اعزام زائران، گفت: ۲۳ خرداد اولین پرواز به عربستان صورت می‌گیرد و آخرین پرواز بازگشت نیز هفتم مرداد از ۱۹ ایستگاه پروازی خواهد بود. اگر هواپیمایی کشور به تعداد لازم پرواز اختصاص نداده بود، تعداد روزهای اقامت زائران در عربستان بالا می‌رفت که با همکاری سازمان هواپیمایی بین ۲۸ تا ۳۰ روز زائران در عربستان خواهند بود که شش روز در مدینه و بقیه در مکه اقامت می‌کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت از اختصاص ۲۰۰ یورو ارز نیمایی به زائران نیز خبر داد و گفت: ۲۸۰ کاروان تشکیل می‌شود.

وی اضافه کرد: طی دو نوبت با وزارت حج عربستان مکاتبه کرده و درخواست کردیم شرط ۶۵ سال برای اعزام زائران را بردارند و شرط صحت جسمانی را جایگزین کنند ولی تاکنون پاسخی نیامده است. درخواست افزایش ۱۰ هزار نفری سهمیه ایران را نیز دادیم که فعلاً پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

نحوه رزرو هتل‌ها

حسینی در خصوص نحوه رزرو هتل‌ها و حمل و نقل در عربستان گفت: از طریق وبینار با هتل‌داران عربستانی به توافق رسیده و هتل‌های نزدیک را رزرو کرده‌ایم. به ازای هر ۴۰۰ زائر نیز یک پزشک اعزام می‌شود. در شهر مکه و مدینه نیز بیمارستان و درمانگاه ۲۴ ساعته راه‌اندازی می‌شود.

وی در خصوص بازشدن مرز زمینی با عراق نیز گفت: ملاقات‌های خوبی در عراق داشتیم و ۱۵ موضوع هدفگذاری شده بود که در همه این موضوعات به توافق رسیدیم. رئیس جمهور عراق نیز در خصوص باز شدن مرز زمینی با ایران وعده پیگیری داد.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *